Samsung v low-endu nechce Snapdragony ani MediaTeky. Uvedl vlastní základní čtyřjádro

30. 8. 2016

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: loriklaszlo – Depositphotos
Ilustrační obrázek

Exynos 7 Quad 7570 je celý název nového SoC od Samsungu, kterým chce korejský výrobce zásobovat levnější smartphony nebo jiné k internetu připojené krabičky. Jde o první low-end, který se bude vyrábět 14nm FinFET procesem, ten byl dosud vyhrazen jen pro výkonné čipy.


Samsung Exynos 7570

Samsung zatím moc detailů neprozradil. Nový Exynos nese čtyři procesorová jádra Cortex-A53, neznáme ale takty ani použité GPU. Pravděpodobně půjde o některý z osmistovkových obvodů Mali, ale i v nich jsou velké rozdíly.

Výrobce tvrdí, že novinka přináší o 70 % vyšší procesorový výkon a o 30 % vyšší energetickou efektivitu ve srovnání s předchozími čipy vyrobenými 28nm procesem. Bohužel neuvádí, s čím vlastně srovnává. Žádný předchozí čistě čtyřjádrový Exynos nebyl 28nm. Poslední čtyřjádro Exynos 4 Quad 4412 pochází z roku 2012, tehdy prošlo 32nm výrobou.

Ale zpět k novince. Jde o první Exynos, který obsahuje i LTE modem (kategorie 4), Wi-Fi, Bluetooth, FM rádio a GNSS (GPS, Glonass, Beidou). Kromě toho obsahuje ISP pro ovládání dvojice foťáků (13Mpx zadní a 8Mpx přední). Podporuje záznam i přehrávání Full HD videa. Displej ale může mít rozlišení nanejvýš 1366 × 768 px.

Kdy přesně se novinka objeví v koncových produktech, to zatím nevíme. Některé si možná odbydou premiéru na veletrhu IFA.

Zdroj: Samsung

Kvíz týdne

Tyto konektory zná každý. Ale víte, co jejich zkratky doopravdy znamenají?
1/9 otázek