Hlavní navigace

Další nový Skype nepodporuje nic z toho, co Windows 10 nabízí

18. 3. 2020

Sdílet

Informace Microsoft neuvolnil žádné, do testovacího okruhu však vhodil úplně nový Skype pro Windows 10. Krátká verze dojmů zní tak, novinka funkce bere a není důvod, proč by měla někoho potěšit.

Přichází další nový Skype pro Windows 10. Pokud s Desítkami fungujete od začátku, bude to pro vás už třetí klient. Původní aplikace byla postavená čistě na platformě UWP a znali jste ji jako Skype 12, který např. jako jediný přičichl k designu Fluent. Ve druhé půlce roku 2018 ho nahradil Skype 14, který je ale označený i jako osmá řada. Právě tohle značení je shodné napříč platformami. Microsoft se totiž pustil do sjednocení klientů napříč platformami, aby zajistil konzistentní uživatelský zážitek – stávalo se, že ne všechny funkce byly dostupné v každém klientu – a samozřejmě aby ušetřil prostředky na vývoj. Podle toho, co víme, byl Skype 14 již vyvinut pomocí technologie React Native a formálně ukončil éru UWP tak, jak si ji Microsoft původně maloval. Viz tehdejší poznámka:

„Zjednodušeně řečeno se stále jedná o univerzální aplikaci, ale jen navenek (díky tomu mj. nabídne podporu aktivní dlaždice nebo systému oznámení v Desítkách), v jádru půjde o jinou aplikaci vytvořenou pomocí jiné technologie.“

Skype 8.58/15.58 si nerozumí s Windows 10

Po dalších zhruba dvou letech nastupuje do Windows 10 třetí klient v pořadí. To, že je se jedná o jiný produkt, poznáte okamžitě. Předně, klient je zatím k dispozici jen v rámci testovacího okruhu. Očíslovaný je chronologicky jako 8.58.76.92, přičemž seznam změn aplikace zatím oficiálně přiznává pouze verzi 8.57. Současně klient nese označení 15.58.92.0.

Tentokrát nedošlo na překopávání koncepce uživatelského rozhraní, v tomto ohledu se Microsoft drží toho, co doteď budoval. Je znát, že jde jen o technologickou záležitost. Nového klienta poznáte např. podle toho, že se nastavení aplikace otevírá v novém okně a kontextové nabídky jsou ztvárněné trochu jinak, ovšem obsah zůstává stejný. Na hlavním panelu jej identifikujete dle jiné ikony.

Z nějakého důvodu se jedná o bílé logo Skypu zasazené do modrého čtverce. Stylem sem vůbec nezapadá. Novinka i ruší funkce typické pro Windows 10, což lze přeložit jako že se se systémem neobtěžuje integrovat (může se to ovšem změnit). Neumožňuje např. odpovídat rovnou v oznámení o příchozí zprávě. Do kontextové nabídky Windows zbytečně přidává funkci pro sdílení, přestože Microsoft v Desítkách vybudoval univerzální funkci pro sdílení. Poměrně vyčerpávající seznam odebraných funkcí sestavil Florian B na Twitteru.

MM_AI

https://twitter.com/flobo09/status/1240016669659074561

Není přitom jasné, co přesně se změnilo na pozadí. Aggiornamenti Lumia spekuluje, že nový klient upustil od technologie React Native a je vytvořený pomocí domácího Electronu. Zpráva před necelými dvěma roky ale hovořila o opačném procesu. Budeme si muset počkat na další informace, respektive na vůbec nějaké informace ze strany Microsoftu. Zatímco distribuce klienta už začala, informací se nám nedostává.

Byl pro vás článek přínosný?