Windows 10 získá nový Skype. Nabídne funkce navíc, ale zruší SMS na počítačích

Došlo k tomu, co jsme už předeslali. Skype pro Windows 10 už v testovacím programu odpovídá Skypu pro Windows 7 a 8.1. Vyzkoušet si ho můžete už dnes i ve stabilní větvi Windows 10.

5
Skype
Skype

Nedávno prosákla informace o tom, že Microsoft hodlá sjednotit vývoj klientů pro Skype. Výsledkem čehož bude především to, že dosavadní Skype pro Windows 10, který je plnohodnotnou univerzální aplikací, bude nahrazen aplikací, jež byla dosud určena pro Windows 7 a 8.1. K záměně před pár dny došlo, byť zatím jen v rámci programu Windows Insider.

Tato aplikace je vyvinuta ve frameworku React Native, za nímž stojí Facebook. Univerzální aplikace nese číslo verze 12, nový klient naproti tomu přeskakuje na číslo verze 14. Zjednodušeně řečeno se stále jedná o univerzální aplikaci, ale jen navenek (díky tomu mj. nabídne podporu aktivní dlaždice nebo systému oznámení v Desítkách), v jádru půjde o jinou aplikaci vytvořenou pomocí jiné technologie.

Nové funkce ve Skypu pro Windows 10

Co má tento nový Skype oproti tom stávajícímu, jenž je zatím nadále k dispozici ve stabilní větvi Windows 10? Podle Microsoftu nabízí více funkcí pro volání. Jedná se mj. o ukládání snímků z videohovorů, přístupnější možnost zahájit sdílení obrazovky nebo přizpůsobitelná obrazovka zobrazující se při videohovorech.

Na základě zpětné vazby Microsoft upravil rozložení uživatelského prostředí tak, aby byly kontakty snáze přístupné. V tomto klientu nechybí ani prohlížeč multimédií, podpora zmínek v chatech nebo možnost upravit si motiv vzhledu. Díky sjednocení sice Skype pro Desítky přijde o svou unikátní povahu, nebude však docházet k nerovnostem v otázce funkcionality, jaké jsme pozorovali.

Microsoft do Desítek přináší klienta, jenž byl dosud dostupný ve Windows 7 a 8.1
Microsoft do Desítek přináší klienta, jenž byl dosud dostupný ve Windows 7 a 8.1 (foto: Microsoft)

Microsoft bude schopný průběžně přidávat stejné funkce do Skypu pro Windows obecně, ať už používáte Sedmičky nebo Desítky. Slibuje přitom, že nové funkce budeme ve Windows 10 získávat častěji než dosud. Z uživatelského pohledu se tak dočkáme zlepšení situace, byť Skype 14 podle prvních zjištění např. konzumuje více paměti, zato při používání působí svižnějším dojmem, tvrdí Zac Bowden. Zatímco „dvanáctka“ adoptovala designový styl Fluent, „čtrnáctka“ zatím nikoli.

Microsoft dosud tento původně desktopový Skype pro Sedmičky a Osmičky ve Windows 10 uměle blokoval, byť se omezení dalo obejít. Nový Skype 14 pro Windows 10 bude ovšem běžně distribuovaný skrze Store. (Připomínám, že prozatím je na živu i Skype 7, který nabízí tradiční vzhled i funkce. Věčně žít nebude, zatím však šlape i v Desítkách. Přečte si článek, odkud jej stáhnout.) Skype 14 stávajícího klienta všem nahradí pravděpodobně ve Windows 10 v1809.

Loučení se synchronizací SMS

Se zahájením testování nového klienta pro Desítky je potřeba podotknout, že oproti univerzální aplikaci Skype 12 v něm minimálně jedna věc chybí. Skype 12 totiž umožňuje synchronizovat SMS z mobilu. Funkce se však nikdy nedostala za hranice Windows 10 Mobile, takže nejspíš nikomu chybět nebude. Microsoft chystá jiné řešení pro příjem a posílání SMS na počítačích.

Protože Microsoft vývoj univerzálního klienta pro Desítky ukončil, pravděpodobně to také znamená, že se už ani jeho varianta pro Windows 10 Mobile nedočká nových funkcí.

Jak si nový Skype zkusit?

Pokud si chcete nový Skype pro Windows 10 zkusit, nemusíte nutně instalovat Windows 10 Insider Preview. Podle Microsoftu stačí zajít do nastavení aplikace (tj. Skype 12), kde zvolíte Náhled aplikace Skype | Připojit se k verzi. Osobně jednom svém počítači tuto předvolbu aktuálně nevidím (zřejmě se nezpřístupní hned po instalaci aplikace).

Na druhém ji ale vidím. Projděte krátkým průvodcem a vyhledejte aktualizace aplikací v Microsoft Storu. Aplikace se mi pak rovnou zaktualizuje na verzi 14. Poznáte ji mj. podle tmavší ikony.

Podobně by mělo být možné testovat nová vydání Skypu 14 pro Windows 10 nezávisle na tom, zda používáte Windows 10 Insider Preview. V nastavení komunikátoru opět přejdete do nastavení aplikace, kde v sekci Nápověda a zpětná vazba zvolíte Náhled aplikace Skype | Připojit se k verzi Preview.

Windows 10 získá nový Skype. Nabídne funkce navíc, ale zruší SMS na počítačích
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.82%) 17 hlasů

5 KOMENTÁŘE