Hlavní navigace

Unikl snímek referenčního Radeonu RX 6600 XT. Jeden ventilátor a osmipin, blíží se vydání?

1. 7. 2021

Sdílet

Zdroj: AMD
Na vydání Radeonu RX 6600 XT zatím pořád čekáme, ale na internet teď prosákl obrázek této karty a jejího referenčního chlazení. To používá jediný ventilátor a karta má zdá se napájení osmipinovým konektorem.

Už víceméně víme, že po poslední nové grafice s architekturou RDNA 2, kterou byl Radeon RX 6700 XT, chystá AMD ještě další levnější a asi také úspornější karty. Ostatně, Radeon RX 6600M používající čip Navi 23 byl již vydaný pro notebooky, takže by měla eventuálně vyjít také verze pro desktopová PC do slotu PCI Express ×16. K té teď opravdu něco uniklo – první detailní obrázek jejího referenčního provedení.

Minimálně u vyšších karet (RX 6800, RX 6800 XT a RX 6900 XT) se referenční chlazení s axiálními ventilátory, a tedy spíš nereferenčním charakterem, celkem povedlo, takže na jeho podobu u levných modelů jsme zvědaví.

Web VideoCardz nyní publikoval obrázek – jde o 3D vizualizaci, ne fotografii – karty, která má být obrázkem přímo od AMD, jenž bude nebo snad i již je distribuovaným novinářům v přípravě na recenze a vydání. Zdroj je anonymní, ale render vypadá legitimně, takže pravděpodobně nejde o něčí „fake“.

Design karty je založený na stejných motivech jako design Referenčních Radeonů RX 6800 (XT) a 6900 XT, včetně nápisu Radeon a červené linky okolo výdechu z chladiče. Ovšem karta používá jediný axiální ventilátor a měla by být poměrně krátká, takže se možná vejde do různých omezených Mini-ITX skříní.

Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT (Zdroj: VideoCardz)

Není jasné, zda má pasiv vespod vapor chamber, je ale vidět, že žebra mají stejnou orientaci jako na předchozích kartách, jdou tedy napříč PCB. To není zrovna dobře, protože ventilátor může takto profouknout jenom část chladiče, do které zasahují žebra, která procházejí jeho půdorysem. Žebra nalevo a napravo od ventilátoru by zřejmě nebyla ventilována a nebudou tedy účinná. S tímto jednoventilátorovým uspořádáním by bylo lepší, pokud by žebra byla otočená o 90° a táhla se podélně, takže by vzduch unikal na konci karty a na druhé straně záslepkou. Takto to měl vyřešené referenční Radeon RX 5500.

Uvidíme, jak nakonec toto chlazení bude fungovat. Také je asi možné, že se referenční karty nebudou vyrábět ve velkém počtu a většina bude nereferenčních s jinými chladiči, takže to nakonec bude jedno.

Specifikace karty ještě neunikly. Téměř určitě by měla používat 7nm GPU Navi 23, které má 2048 shaderů (32 CU), 32 Ray Acceleratorů, 64 ROP a 32MB Infinity Cache. Čip má jen 128bitovou paměťovou sběrnici, na níž by mělo být osazeno 8 GB paměti GDDR6. Není ale potvrzeno, že v Radeonu RX 6600 XT bude čip v plně aktivní neořezané formě, protože mobilní RX 6600M i profi grafika Radeon Pro W6600 toto GPU používají osekané na 1792 shaderů (28 CU).

Napájení osmipinem

V tmavé části renderu to není na první pohled vidět, ale hraním s úrovněmi či jasem se webu VideoCardz podařilo z obrázku vytáhnout poměrně patrné obrysy konektoru přídavného napájení (při ovodoznakování a opětovném uložení se to už ale zdá se ztratilo). Ty ukazují, že karta bude napájení navíc potřebovat (má tedy spotřebu přes 75 W) a toto napájení je navíc osmipinem. Ten umožňuje příkon 150–225 W (podle toho, zda budete počítat i s odběrem 75 W možným ze slotu PCI Express ×16).

Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT osmipinový napájecí konektor Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT, osmipinový napájecí konektor (Zdroj: VideoCardz)

Doufali jsme, že by karta mohla mít TDP třeba jen 100W jako Radeon Pro W6600 (ten má šestipin), ale toto se tedy možná nevyplní. Referenční Radeon RX 5500 měl nicméně také osmipin, takže je pořád možné, že i zde bude TDP do 150 W.

Opožděné vydání?

Kdy Radeon RX 6600 XT vyjde, není známo a netušíme ani jeho cenu. Původně tato karta možná měla vyjít ještě v první polovině roku, protože na CES 2021 avizovala firma vydání nových karet pro desktop a notebooky. To se i stalo, ale na slajdech tehdy byl i malý obrázek této jednoventilátorové karty, která ale v avizovaném H1 2021 nevyšla.

BRAND24

Takto by mohly levnější Radeony RX 6000 vypadat v referenčních verzích Slajd AMD krátce ukázaný na CES 2021 Zdroj VideoCardz Levnější Radeony RX 6000 v referenčních verzích, slajd AMD krátce ukázaný na CES 2021 (Zdroj: VideoCardz)

Možná, že by tu tedy již byla, nebýt rozrušení hardwarového průmyslu kvůli nedostatku kapacit a komponent a také kryptoměnovou bublinou.

Galerie: AMD Radeon Pro W6800 a AMD Radeon Pro W6600, Navi 23

Zdroj: VideoCardz

Byl pro vás článek přínosný?