Hlavní navigace

Sony končí s handheldy. Přestalo vyrábět PlayStation Vita a nástupce nemá

Sdílet


V prosinci to bylo osm let od uvedení PlayStation Vita. Těsně po výročí Sony oznámilo, že ukončuje výrobu. Prvního března dostala stopku produkce konzolí, od dubna již nebudou vznikat ani nová fyzická média. Doprodávat se budou již vyrobené kusy, v případě her zatím zůstane možnost kupovat digitální kopie. Sony samotné už ale přestalo vyvíjet hry v roce 2015 a v únoru naposledy rozdávalo tituly v rámci předplatného PS Plus.

Pro Sony je Vita nejméně úspěšnou konzolí v historii firmy. Podle odhadů VGChartz prodala jen okolo 16 milionů kusů, u předchůdce PlayStation Portable to bylo 81 milionů. PlayStation Vita se dočkal více než 1000 her, konzole byla částečně zpětně kompatibilní s PSP i prvním PS, Sony se ale logicky spoléhalo jen na digitální distribuci, neboť nativní média pro starší konzole nebylo možné do Vity vložit.

TIP: Údajné specifikace PlayStationu 5

Japonci se pustili do nerovného souboje s mobily a prohráli. Sony přitom ještě před Vitou začalo prodávat smartphone Xperia Play s výsuvnou konstrukcí, která ukrývala směrový kříž, touchpad a několik tlačítek pro pohodlné ovládání her, ale ani tento hybrid nebyl úspěšný.

Z trhu handheldů se firma stahuje, kousek PlayStationu ale v kapsách ještě pořád zůstane. Na vlajkových Xperiích je dostupná funkce Remote Play, se kterou lze přes domácí síť streamovat hry z PS4. To je naopak mimořádně úspěšná konzole, která bude letos útočit na 100 milionů prodaných kusů.

MM_AI

Byl pro vás článek přínosný?