Hlavní navigace

T-Mobile k optice letos připojil 40 tisíc domácností. 30 tisíc mu ještě zbývá

24. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: logo: T-Mobile

Největší tuzemský mobilní operátor ujišťuje trh, že výstavba optické sítě navzdory komplikované situaci pokračuje podle plánu. Dosud v tomto roce pokryl téměř 40 tisíc domácností. Do konce tohoto roku pak vysokorychlostně připojí dalších 30 tisíc domácností. Díky tomu by optickými vlákny pokrýval celkem zhruba 200 tisíc domácností.

Uvádí, že zejména během první vlny koronaviru výrazně zpomalily až zastavily svou činnost stavební úřady. Pomalejší bylo i shánění souhlasů majitelů a majitelek nemovitostí se zavedením přípojky. Připojení přes optiku od T-Mobilu dosahuje rychlosti až 1 Gb/s. Jedná se o umělý limit. Díky použité konfiguraci, kdy optické vlákno vede přímo do domácnosti a je využíván standard 10G-PON, data technicky mohou putovat rychlostí až 10 Gb/s. Operátor takovou rychlost zákaznicím a zákazníkům časem nabídne.

Od letoška T-Mobile svou optikou pokrývá Benešov, Břeclav, Uherské Hradiště, Zlín, Prachatice, Humpolec, Louny, Tanvald, pražské Luky či ostravskou část Bělského Lesa. Do konce roku se přidají Svitavy, Nejdek, Rokycany nebo Liberec. V roce 2018 T‑Mobile oznámil, že do optiky investuje až 15 miliard korun, do každé vesnice ovšem optická vlákna nezavede. Kromě budování vlastní sítě operátor také kupuje menší poskytovatele.

MMF23

„Letošní rok ukázal, jak důležitá je rychlost a kapacita připojení. A to nejen pro domácnosti, ale pro všechny v České republice. Chceme proto ještě intenzivněji rozšiřovat pokrytí a zároveň apelujeme na orgány státní správy a samosprávy, aby nám výstavbu pomohly urychlit,“ říká Marek Svoboda, manažer řízení programu výstavby optické sítě T-Mobile.

Zdroje: tisková zpráva T-Mobilu

Byl pro vás článek přínosný?