Hlavní navigace

Tahle aplikace otevře váš smartphone pro čínskou vládu

14. 10. 2019

Sdílet

Aplikace s názvem Xuexi Qiangguo (v překladu Study the Great Nation) vyvinula pro vládu společnost Alibaba (spolu s oddělením propagandy), jejíž šéf Jack Ma vstoupil do Komunistické strany Číny teprve loni (je překvapivé, že tam předtím nebyl). V čínštině se aplikace jmenuje xuexi a odkazuje na jméno čínského prezidenta (Xi a Great Nation je v čínštině podobné).

Je to takový hi-tech ekvivalent rudé knížky za Mao Ce Tunga. Je dostupná pro Android i iOS a čínská vláda tuto aplikaci celý rok promuje. Stáhlo si ji už přes 100 milionů uživatelů. Aplikace obsahuje novinky a videa o Číně a o jejím vůdci Si Ťin-Pchingovi. Uživatelé mohou dokonce soupeřit, kdo toho přečte více, neboť za to v aplikaci získávají body. Aplikace by měla jít stáhnout ze stránek xuexi.cn.

Některé organizace v Číně prý svým pracovníkům nařídili, aby si tuto aplikaci nainstalovali a v Pekingu přes aplikaci prý byli testováni novináři. Pouze ti, kteří prošli, dostali nové průkazy opravňující k výkonu novinářské praxe.

Německá firma Cure53 zabývající se kyberbezpečností aplikaci prozkoumala, a přestože se nedostala úplně ke všemu (aplikace byla navržena tak, aby odolala těmto pokusům), odhalila poměrně dost. Cure53 k tomuto najal The Open Tech Fund, který financuje americká vláda.

Xuexi Qiangguo Ukázka ze zprávy Cure53

Pro používání této aplikace musíte zadat své pravé jméno a telefonní číslo, respektive dovolit aplikaci tyto práva. Aplikace ale podle Cure53 (odkaz na zprávu v pdf) umí získat práva superusera, čímž otevírá zadní vrátka a umožňuje odeslání každé zprávy či fotky, ale také seznamu kontaktů či historii prohlížení internetu.

Uživatelé v Číně spíše vědí, že si jejich vláda může jejich zprávy přečíst, kdyby chtěla. V platnosti je tam také zákon, který přikazuje technologickým firmám sdílet určitá data s vládou.

Tip: Čína tajně přidala backdoor do serverů Supermicro, pro špionáž v USA

Aplikace však umí také aktivovat hlasové nahrávání mikrofonem, instalovat další software, zjistit polohu uživatele. Zkrátka téměř vše, práva superusera jsou docela široká. Cure53 zjistil, že aplikace odesílá každý den log včetně aktivity jiných aplikací.

Čínské úřady odmítly pro Washington Times tyto zprávy potvrdit a odepsaly, že v aplikaci není nic takového. Alibaba pak odmítla kauzu komentovat a odkázala na oddělení propagandy.

Aplikace má ale i své výhody. Naučíte se více z ideologie Si Ťin-Pchinga a například minulý měsíc bylo šedesát uživatelů s dobrým skóre pozváno na umělecké vystoupení ve Velkém sálu lidu na náměstí Nebeského klidu. Aplikace také umožňuje chatovat s přáteli, posílat zprávy, které se smažou poté co jsou „přečteny“. Xuexi Qiangguo v současnosti patří k nejstahovanějším aplikacím v Číně, předčila dokonce TikTok (v pevninské Číně pod názvem Douyin).