Hlavní navigace

Lenovo pohřbilo sedmiřádkovou klávesnici ThinkPadu. Tento tchajwanský startup ji oživuje

14. 4. 2020

Sdílet

Lenovo opustilo sedmiřádkovou klávesnici někdy okolo roku 2011. ThinkPad T430 byl v tomto proti T420 z pohledu náročného konzervativního uživatele krokem zpět, a pokud Lenovo z odkazu IBM pokazilo jednu věc, byla to klávesnice. Byť je stále s přehledem nejlepší na trhu, ale už to prostě není ono. Na chvíli se k ní vrátili jen u výročního modelu ThinkPad 25 Limited Edition v roce 2017. Pro všechny fanoušky klasické sedmiřádkové IBM ThinkPad klávesnice vyrobil tchajwanský startup TEX externí klávesnici Shinobi. V překladu něco jako Ninja.

Pro fanoušky ThinkPadů

Shinobi není samozřejmě ThinkPad klávesnicí, tu by muselo vyrobit Lenovo. Ale přináší vše dobré právě ze starého rozložení (konkrétně vychází z externího modelu SK-8855). Je zde charakteristický modrý Enter, červený trackpoint, vysoké klávesy Escape a Delete. A žádné přepínání funkcí přes Fn.

Typický modrý Enter
Typický modrý Enter
Cherry MX
Cherry MX

Klávesy mají mechanické spínače Cherry a lze si vybrat mezi různými typy. Stejně tak mezi různými národními provedeními. Na výběr je i mezi rozložením kláves ANSI a ISO a JIS (japonské klávesnice) včetně variant pro němčinu, francouzštinu, UK a severské státy. Na českoy diakritiku musíme zapomenout, ale jde alespoň vybrat mezi verzemi s dvouřádkovým a jednořádkovým Enterem.

Tip: Stefan Engel: notebooky IBM jsou i naše historie, říká viceprezident Lenova pro střední Evropu (rozhovor)

KL24

Bohužel zde není numerický blok, což je u externí klávesnice trochu ostuda. Klávesnice je drátová a připojuje se přes USB (na straně klávesnice je USB typ C). Stojí 185 dolarů, s poštovným pak kolem 200 dolarů.

zdroj: Notebookcheck, TEX

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.