Hlavní navigace

Thunderbird pro Android nakonec vznikne přejmenováním jiné aplikace

14. 6. 2022

Sdílet

Zdroj: logo: Mozilla / koláž: Petr Urban / Cnews
Populární e-mailový klient Thunderbird se po mnoha letech dočká aplikace pro Android. Dojde totiž ke spojení s existující aplikací K9 Mail. Thunderbird má společnou historii s webovým prohlížečem Firefox a spadá pod vývojáře Mozilla Foundation.

Thunderbird tak pohltí aplikaci K-9 Mail. Produktový manažer Thunderbirdu Ryan Lee Sipes se již před časem setkal se správcem projektu K9 Mail Christianem Kettererem a dohodli spolupráci. Ta nyní vyvrcholí spojením obou open-source projektů. K9 Mail má historii sahající do roku 2008 jako open-source klient pro Android. Jméno a logo jsou inspirované seriálem Doctor Who.

K9 Mail
K9 Mail
(zdroj: K9 Mail)
(zdroj: K9 Mail)

Vývojáři vysvětlují, proč nakonec nejdou to tvorby vlastní aplikace. Jednoduše nechtějí tříštit síly. K9 Mail má stejně jako Thunderbird dost fanoušků mezi pokročilejšími uživateli, a tedy společnou cílovou skupinu. Thunderbird se tak dostane na Android, ale co iOS? Pro iPhony tato aplikace neexistuje a zřejmě jen tak ani nebude.

Než se K9 Mail přejmenuje na Thunderbird, musí ji vývojáři upravit. Zejména dojde ke zprovoznění synchronizace s desktopovým Thunderbirdem, vylepšení správy složek či nastavení účtu pomocí automatické konfigurace. Vývoj ale nebude tak rychlý, jak byste si možná představovali. Funkční synchronizace se očekává až za rok. K9 Mail si však podle vývojářů máte nainstalovat již teď a pomáhat tak komunitě při dalších úpravách.