Hlavní navigace

Tohle je deset největších odběratelů polovodičových čipů

29. 9. 2019

Sdílet

Analytická společnost Gartner zveřejnila tabulku největších světových odběratelů polovodičových čipů. Podle předpokladu vede Samsung, ale největšího růstu dosáhlo Xiaomi, Kingston a Huawei. První desítka za čipy utratila 191 miliard dolarů.

Nejde o výrobce čipů, ale o to, kdo jich nejvíce nakoupí a použije ve svých produktech. Kingston je velkým dodavatelem pamětí a SSD pro jiné výrobce a daří se mu, takže zaznamenal meziroční nárůst kolem 48 %, což jej posunulo na 8. místo. Xiaomi vyrostlo dokonce o 62 %, když nakoupilo čipy za 7,1 miliard dolarů.

V absolutních číslech ale nejvíce na rychlosti utrácení Huawei, který proti roku 2017 vysypal z peněženky o 5,5 miliard více (asi jako Samsung a Apple dohromady). Celková vydaná suma je ale i tak poloviční. Právě chytré telefony jsou největších tahounem výroby čipů.

Gartner 2018 Chip Buyer Top 10 Gartner 2018 Chip Buyer Top 10

Z tabulky je patrné, že nikdo z pelotonu neklesl a všichni utratili více než o rok dříve. Gartner sledoval rozdělení trhu z hlediska celkových výdajů za čipy v mnoha kategoriích, včetně PC, datových center, chytrých telefonů, IoT (internetu věcí) a dalších aplikací.

Kingston postoupil do první desítky poprvé od roku 2007, kdy Gartner zahájil svůj průzkum celkového oslovitelného trhu (TAM). V roce 2018 nakoupil čipy za 7,84 miliard a vyrobil zařízení s kapacitou přes 14 bilionů gigabytů.