Hlavní navigace

Toshiba uvádí 18TB pevné disky, jako první používají mikrovlnnou technologii FC-MAMR

23. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Toshiba/AnandTech
Toshiba vydává 18TB pevné disky, které jako první mají technologii zápisu za pomoci mikrovlnného záření, tzv. technologii MAMR. V budoucnu by podobně jako HAMR měla umožnit vyšší kapacity než umí běžná technologie.

Vývoj pevných disků ke světlým zítřkům vyšším kapacitám je teď dost ve stínu SSD, čemuž nepomáhá, že technologie jako HAMR, které měly přinést mnohem větší „velikosti“, se opozdily o mnoho let. HAMR u Seagate možná je konečně na cestě, ale doposud se vydání pořád odsouvalo (mimochodem když jsem na Cnews.cz začínal, tak se HAMR očekával v roce 2014). U Western Digitalu to vypadalo, že by se jako praktičtější alternativa mohla objevit mikrovlnná technologie MAMR, ale firma teď také trošku zařadila nižší rychlost a místo MAMR už hovoří jenom o „energeticky asistovaném zápisu“ (EAMR) či ePMR, což je asi méně účinné a jednodušší řešení.

Ale do toho teď přichází svěží vítr. Toshiba, která je proti velké dvojice výrobců (WD, Seagate) menším hráčem, oznámila vlastní disky s technologií FC-MAMR. A tato HDD by měla být vůbec první, která budou používat regulérní formu této technologie, kdy je je pro energetickou asistenci použito mikrovlnné záření.

Toshiba MG09

Minulý týden oznámila Toshiba novou řadu disků MG09, což jsou také 3,5" pevné disky určené pro datacentra a založená na héliové technologii s až 9 plotnami. Kapacita je 18 TB, což znamená, že každá plotna už má sama o sobě kapacitu 2 TB. Toshiba bude nabízet i 16TB model, ten by mohl mít jen osm ploten (nebo jsou dvě strany/hlavičky nevyužité).

Nejde o první 18TB disky: WD je uvedlo již loni v létě s onou technologií EAMR, Seagate pak v září. Tato HDD nemají záznam SMR a ani novinka od Toshiby nepoužívá tuto obezličku, jde také o „CMR“. Ovšem u Toshiby je kapacita dosažena jak již bylo řečeno pomocí nové technologie FC-MAMR. Plotny jsou údajně hliníkové s tloušťkou 0,635 mm, vyrábí je Showa Denko.

Pevný disk Toshiba MG09 s technologií FC MAMR Pevný disk Toshiba MG09 s technologií FC-MAMR (Zdroj: Toshiba)

FC-MAMR znamená „Flux-control Microware-assisted Magnetic Recording“. Bohužel toho k této technologii Toshiba příliš nesděluje, takže není úplně jasné, jak se liší od původní idey MAMR od Western Digitalu. Nebo od toho, co teď prodává pod označením ePMR nebo „EAMR“ (což je generičtější termín označující, že se k usnadnění záznamu používá nějaká energie, není řečeno jaká). FC-MAMR by ale asi mohla být pokročilejší technika než ePMR. Nejspíš také méně komplikovaná a obtížná než HAMR s laserem. Ale možná také neumožní tak velké zahuštění stop.

Galerie: Technologie záznamu MAMR v pevných discích

Tato HDD mají klasickou rychlost rotace 7200 otáček za minutu a jsou opatřená 512MB mezipamětí. Výkon sekvenčního čtení nebo zápisu má být až 268 MB/s. Vzhledem ke kapacitě jinak také je překvapivě nízká spotřeba. Disky mají při zápisu či čtení odběr 8,35 W, ale při nečinnosti, kdy se jen točí plotny a hlavičky čekají na příkaz, je příkon jen 4,16 W.

V nabídce by měly být jak verze s rozhraním SATA, tak SAS (ty mají o trošku horší spotřebu) a dále bude na výběr ze 4KB nebo 512bitových sektorů, z variant se schopností kryptografického mazání (a šifrování obsahu) a dokonce by měly existovat i verze s perzistentní mezipamětí na bázi NAND Flash.

Specifikace disků Toshiba MG09 Specifikace disků Toshiba MG09, SATA verze (Zdroj: Toshiba)

Jde také o disky pro enterprise a serverové nasazení s nepřetržitým provozem, takže mají střední dobu mezi poruchami 2,5 milionu hodin a pětiletou záruku (ale je u nich mimochodem stanoveno, že jsou určené pro průměrnou zapisovací zátěž asi 550 TB ročně – ne že by se plotny zápisem opotřebovávaly jako SSD, asi jde hlavně o to, aby se permanentní vysokou zátěží neochodily mechanické části).

MMF24

Tyto disky by se měly začít dodávat zájemcům do konce příštího měsíce, asi ale zatím jde spíš o dodávky vzorků, takže sériová produkce a masovější prodej těchto FC-MAMR disků asi nastane až za nějaké měsíce. Těmi klienty se nyní asi míní hlavně velcí výrobci serverů a provozovatelé datacenter, takže tyto disky se asi nemusí hned tak objevit na volném trhu. Ale později by se asi s touto technologií mohly objevit i běžnější modely, které už by si obyčejný člověk (respektive obyčejný člověk, jenž potřebuje pracovat s úložišti o takto vysokých kapacitách) také mohl někde pořídit.

Zdroje: AnandTech, Toshiba

Byl pro vás článek přínosný?