Trump přitvrdil: Kdo koupí nebo použije procesor od Huawei, půjde do vězení. Ať je to kdekoli

15. 5. 2025

Sdílet

Akcelerátor AI Huawei Ascend 910B Autor: Huawei
Akcelerátor AI Huawei Ascend 910B
Amerika už nemá sankce jenom proti Huawei. Odteď hrozí jihoamerický nevěstinec kriminál i komukoli, kdo od Číňanů něco koupí či už koupil.

V posledních dnech americká republikánská administrativa předvedla další chaotickou změnu kurzu, když po předchozích eskalacích v obchodní válce s Čínou rozhodla o snížení předtím uvalených cel během vyjednávání. Vzápětí to ale následoval výpad, tentokrát proti čínskému podniku Huawei. USA vyhlásily nová opatření, které mají zabránit tomu, aby od Huawei kupovaly další země a firmy a aby se podnik stal vážnou konkurencí v oboru AI.

USA v poslední době uvolnily některá omezení vývozu nejvýkonnějších AI čipů do části zemí, které byly považovány za rizikové z hlediska přeprodeje do Číny (což asi hodně prospěje Nvidii). Ale místo toho zkouší podrýt úspěchy Číny v technologiích umělé inteligence jinou strategii. Amerika vyhlásila nová sankční opatření, která mají ztížit situaci koncernu Huawei. Jeho AI akcelerátory Ascend jsou asi nejvýznamnější hardware pro oblast umělé inteligence vyráběný přímo v Číně a nejvážnější kandidát na náhradu zakázaných GPU od Nvidie pro tamní firmy.

Huawei už je pod sankcemi, které firmě znemožňují vyrábět čipy u TSMC a získávat služby a technologie od západních firem, nicméně toto se daří obcházet výrobou v čínských továrnách SMIC a také asi méně legitimními způsoby – uvádí se, že koncernu se podařilo vyrábět čipy Ascend 910C v TSMC pod krytím jiné na oko založené společnosti.

Zatímco přímé sankce asi už dosáhly maximálního efektu, který mohly, panovaly obavy, že právě ona lokální výroba čipů dovolí Huawei se zcela vyvázat z jakékoli externí kontroly a získat paradoxně další trhy v zemích, které také od USA doteď nemohly dostávat nejvýkonnější GPU, a pak třeba i jinde, takže by nakonec Číňané vzali trhy západním a americkým firmám.

Kriminalizace zákazníků

Na základě takovýchto úvah proto teď USA zavádějí poměrně dalekosáhlé sankce, které jsou uvalené nebo přesněji hrozí tomu, kdo by od Huawei AI hardware kupoval, používal, nebo obojí. Týká se to jak firem, tak jednotlivců, kterým hrozí postihy a peněžní pokuty, ale také sekundární sankce a zákazy exportu (tedy to, že spolupráce s Huawei na firmy také přivolá sekundární sankce a zákazy). Konkrétním „přistiženým“ osobám pak hrozí trestní stíhání s trestem vězení (pokud by byly zatčeny nebo vydány do USA). Což je lákavá představa zejména v kontextu toho, jak vážně teď Trumpovské USA berou možnost obhajoby a práv některých zadržených osob (internace někde v banánové republice v podmínkách jak z béčkového filmu a podobně).

Zákaz se týká jak nákupu, tak i provozování pořízených akcelerátorů, a to i pro studijní nebo třeba analytické účely, pokud k tomu nebude předem vydáno povolení. Jde tedy o hodně závažný krok, který asi bude hodně kontroverzní tím, jak si země na základě ne úplně evidentních základů připisuje právo určovat co se smí a nesmí mimo její území.

Huawei Ascend 910

Huawei Ascend 910

Autor: Huawei

USA se v podstatě snaží tímto způsobem vymoct celosvětový zákaz nákupu AI procesorů Ascend od Huawei, i když jeho platnost samozřejmě bude záviset na ochotě zahraničí se jím řídit. Opodstatnění toho, proč by USA na takový zákaz měly mít právo, má být založené na tom, že dle USA procesory či akcelerátory Ascend samy vznikly porušováním předchozích sankcí na Huawei. USA tvrdí, že musely být nebo „s vysokou pravděpodobností byly“ bez oprávnění vyráběné nebo vyvíjené s použitím technologií, služeb nebo produktů z USA už v době, kdy USA na Huawei uvalily sankce, které jejich poskytnutí a export zakázaly. Tudíž podle USA výsledný hardware není vyvinutý na legálním základě a USA si osobují právo zakazovat či postihovat jejich prodej.

Protože se celý tento výklad či právní konstrukce zakládají na předchozích sankcích, platí jenom na novější čipy Huawei vznikající po uvalení těchto sankcí. Je tedy zakázáno kupovat nebo používat akcelerátory Huawei Ascend 910B, Ascend 910C a nově přicházející generaci Ascend 910D. Úplně první AI čip Acend 910 firma vyráběla v TSMC v letech 2019 až 2020 ještě před sankcemi a podle USA zřejmě není ilegální ho koupit nebo provozovat.

Akcelerátor AI Huawei Ascend 910

Akcelerátor AI Huawei Ascend 910

Autor: Huawei

Bude i pokračování?

Těmto opatřením ještě nemusí být konec, protože v Číně je více různých firem snažících se o vývoj AI hardwaru, včetně několika firem, jejichž cílem je vyvinout vlastní GPU (Moore Threads, Biren a další) Některé z těchto firem už se také dostaly na sankční seznamy a je možné, že USA v budoucnu po vzoru tohoto opatření, které má odrazovat od obchodů s Huawei, uvalí další podobné globální zákazy. Například na objednávání výroby čipů v čínských továrnách jako je SMIC.

Cyber25

Jaký vliv tyto zákazy budou mít a jestli vydrží, to teprve uvidíme. Při vrtkavosti Trumpovy administrativy těžko něco předvídat (jednak se politika zase může rychle změnit, také se ale může ukázat, že dané zákony či zařízení jsou ilegální nebo právně vadné). Každopádně tímto ale vznikla docela prekérní a nepříjemná situace pro kohokoli, kdy měl zájem o hardware od Huawei nebo ho dokonce už vlastní. A hrozba visí i nad klienty podobných čínských firem. Sice asi lze čekat, že USA nebudou honit po světě každého bezvýznamného člověka, který by toto omezení nějak porušil, ale třeba u firem už to tak jisté nebude.

Zdroj: Tom’s Hardware

Autor článku

Redaktor portálu Cnews.cz. Zaměřuje se na procesory, mobilní SoC, grafické karty, disky a další počítačový hardware. Profil autora →