Hlavní navigace

Tržní podíly výrobců GPU: Nvidia má 77 % karet pro desktop, zase narostl Intel

29. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Uplynulo opět čtvrt roku (běda jak ten čas běží) a tak byly opět publikovány odhady tržního podílu výrobců GPU, které vypracovává analytická firma Jon Peddie Research. Minulé výsledky ještě za poslední kvartál loňského roku by se s trochou nadsázky daly shrnout „Nvidia triumfuje“. Nyní přicházejí čísla za první kvartál tohoto roku, a máme tak příležitost se podívat, k čemu vedly rozsáhle probírané aféry GeForce GTX 970 a na druhou stranu uvedení mainstreamového Maxwellu GTX 960.

Pokud jste si mysleli, že první z těchto dvou faktorů vítězné tažení zeleného tábora zastaví, byli jste na omylu. Očividně převládl faktor druhý a Nvidia v Q1 2015 naopak své vedení nad AMD prohloubila. Ovšem jen v souboji s ním; absolutně nejvíce posílily zase integrované grafiky Intelu, které ukously z podílu jak kartám GeForce, tak Radeonům. Celkově se nicméně trh propadal, takže při srovnání se stejným kvartálem roku 2014 prodeje klesly všem – v desktopu se prodalo o 12,6 % méně grafik či procesorů s grafikou; noteboky sice zaznamenaly 4,2% růst, dohromady se ale dodávky propadly, a to o 2,9 %.

 Referenční GeForce GTX 970

 

Nejvíce postiženo bylo negativním trendem AMD, kterému celkově spadly prodeje APU a GPU o 17,8 % proti Q4 2014. Výrazněji se to projevilo v hardwaru pro stolní PC, kde APU zaznamenala pokles prodejů o 22,6 % a samostatné grafiky o 14,55 %. O něco méně zlé to mělo AMD v noteboocích, kde mu prodaná APU klesla jen o 15,0 % a grafické karty o 13,6 %.

Nvidia se také nevyhnula celkovému oslabení trhu (které by z části mělo být pravidelného sezónního charakteru): celkem udala o 13,5 % méně svých grafických karet než v Q4 2014, v tomto případě vždy samostatných. Její propad byl naopak mírnější v desktopu (kde se prodej zhoršil o 6,96 %, což je ale lepší, než kolik činil celkový pokles trhu), ale poměrně výrazný v oblasti notebooků, kde ztratila 20,8 %. Obecně lze tedy říci, že v přenosných počítačích se poptávka po neintegrovaných grafických kartách hodně snížila, víc to ale postihlo GeForce a AMD tak část trhu získalo na svou stranu.

Také u společnosti Intel se sezónní oslabení podepsalo na bilanci: jeho integrovaných grafik se na trh dostalo o 12,01 % méně, než tomu bylo v poslední čtvrtině starého roku. Toto číslo je prakticky stejné jak pro desktopová CPU, tak pro ta notebooková. Pro obě kategorie udává Jon Peddie Research shodně 12,0% pokles prodejů v absolutních číslech.

 

 

Procenta z koláče: Intel se blíží k tříčtvrtinovému podílu

A nyní konečně, jak tyto pohyby ovlivnily tržní podíl. Intel ztratil nejméně, a opět si vylepšil už tak velmi dominantní pozici svých integrovaných GPU: zatímco v Q4 2014 ovládal 71,4 %, nyní již drží 72,2 %. Už brzy by se tedy mohlo stát, že mu budou patřit tři ze čtyř GPU, která se na trhu prodají (byť v mnoha případech tyto grafiky skončí vypnuté nebo jako sekundární). Z tohoto zisku je 0,1 % na úkor Nvidie, jejíž podíl na trhu se zhoršil z 15,0 na 14,9 %. Větší část ale Intelu přepustilo AMD, jehož podíl se zhoršil z 13,6 % v Q4 2014 na 12,9 %, počítaje v to APU i GPU.

Tržní podíly výrobců GPU pro Q1 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly výrobců GPU pro Q1 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Jak to ovšem vypadalo v pro nás asi zajímavějším souboji diskrétních grafik? Zde si Nvidia proti AMD také polepšila, k čemuž přispělo také to, že se v tomto kvartále distributoři snažili redukovat objem Radeonů tvořících zásoby na skladech. Zatímco minule měla Nvidia 76 % desktopového trhu, nyní už se toto číslo zvýšilo na 77,5 %. AMD se tím pádem z 24 % dostalo na 22,5 %. Prodeje značek Matrox a S3 Graphics byly toto období zanedbatelné.

Tržní podíly výrobců GPU pro Q1 2015 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Tržní podíly samostatných grafik pro desktop (Zdroj: Jon Peddie Research)

Diskrétní grafické karty jinak obecně oslabily na úkor integrovaných, počítáme-li desktopové i notebookové modely. Mezikvartálně zájem opadl o 13,66 % na 11,3 milionu kusů, hodně špatné je to ale i ve srovnání s minulým rokem: proti číslům za Q1 2014 je to v Q1 2015 horší o 14,28 %. „Do háje“ ale zřejmě jdou hlavně notebooková GPU a u desktopu samotného by to tak zlé být nemělo: desktopové grafiky mezikvartálně oslabily jen o 8,79 % kusů (což by snad mělo být lepší, než o kolik celkově padl celý trh s PC). Podle Jon Peddie Research tento kvartál na 100 osobních počítačů připadalo 37 dedikovaných grafických karet.

MM_AI

Zdroje: Jon Peddie Research, KitGuru

Byl pro vás článek přínosný?