Hlavní navigace

Aktuální tržní podíly výrobců GPU: Nvidia měla v Q4 2020 už 82 % trhu samostatných karet

9. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: ExtraHardware
Jon Peddie Research opět vydal statistiku tržních podílů výrobců grafik. Vypadá dobře pro Nvidii a špatně pro AMD, Radeony měly rekordně nízký podíl v samostatných kartách. Čísla ale také potvrzují velký nedostatek desktopových grafik, kterých se prodalo mnohem míň než o rok dřív.

Tři měsíce zase utekly jako voda a tak je tu zase nejnovější kvartální pohled do toho, jak se vyvíjí boj trh herních grafik. Analytická firma Jon Peddie Research, která zpracovává informace o tržních podílech GPU, teď zveřejnila statistiku za poslední čtvrtletí (říjen až prosinec) roku 2020, takže se můžeme podívat, jak se výrobcům grafik vedle na začátku éry nových architektur Nvidia AmpereAMD RDNA 2, kdy ovšem také panovaly velké problémy s dostupností těchto nových karet.

Jon Peddie Research uvádí, že v posledním kvartálu loňského roku zaznamenal 12,4% nárůst v prodejích GPU a růst proti stavu v třetím čtvrtletí byl dokonce o 20,5 %. To na první pohled působí optimisticky, ale vypadá to, že se tím míní hlavně GPU už integrovaná v procesorech pro PC a notebooky, které početně násobně převažují nad samostatnými GPU. V Q4 2020 se jinými slovy prodávaly silně PC, notebooky a Chromebooky kvůli Vánocům, ale také kvůli COVIDovým a karanténním důvodům. Nárůst prodejů PC byl proti roku 2019 o víc jak třetinu (+35,76 %) a proti třetímu čtvrtletí o 30,25 %.

V samotných herních grafikách to naopak podle všeho byla bída. JPR totiž uvádí, že prodeje „desktopových přídavných grafických karet“ klesly proti třetímu kvartálu o 3,9 % a musely tím pádem být i horší, než před rokem (snad cca o 10 až 15 %?).

Dobře to asi ilustruje údaj, který JPR tradičně uvádí: poměr prodaných GPU k prodaným počítačům. V třetím kvartále 2020 byl ještě 122 %, tedy 1,22× GPU na jedno PC. To znamená, že v průměru cca 22 % počítačů mělo víc než jedno GPU (reálně to samozřejmě bude složitější, budou i nějaká PC s třemi, čtyřmi GPU), což velmi zhruba ukazuje podíl PC, které mají samostatné GPU navíc k integrované grafice, pokud si tedy odmyslíme sestavy s procesorem bez integrované grafiky, které toto číslo umělo snižují.

V čtvrtém kvartále tento poměr prodaných GPU k prodaným PC výrazně klesl a byl už jen 113 %. Počet počítačů s druhou (samostatnou přidanou k integrované) grafikou tedy o hodně klesl. Nedostupnost nových GPU se tedy opravdu reálně projevovala, toto je doklad. Před rokem v Q4 2019 bylo toto číslo dokonce 130 %, takže poměr samostatných grafik proti všem prodaným PC stoupl dost výrazně (i tehdy, když budeme předpokládat, že část z toho je třeba větší podíl Ryzenů bez integrované grafiky proti procesorům Core, které iGPU mají).

GPU Intel Iris Xe Max 1600 03 GPU Intel Iris Xe Max (Zdroj: Intel)

Podíly všech GPU

Že v Q4 byly samostatné grafické karty a celkové prodeje všech i integrovaných GPU něco úplně jiného, ukazuje celková statistika. Podle JPR výrazně narostl Intel. Údajně dodal na trh o 33,2 % více GPU nebo procesorů s grafikou, než ve třetím kvartálu, a jeho podíl stoupl ze 62 % minule na 69 %. Je pravda, že něco málo mohlo Intelu dodat to, že začal konečně nabízet první samostatná GPU, ale ta asi budou hodně minoritní, ten velký nárůst prodejů bude určitě hlavně o iGPU v procesorech.

Tržní podíly výrobců GPU v Q4 2020 Tržní podíly výrobců GPU v Q4 2020 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Nvidia v tomto celkovém (a v jejím případě jen samostatném) počítání zaznamenala pokles prodejů o 7,3 % proti třetímu kvartálu a její podíl klesl z 19 % na 15 %, zejména kvůli tomu, že celý koláč se hodně zvětšil těmi integrovanými Intely. AMD docílilo nějakého nárůstu, jeho prodeje GPU šly nahoru o 6,4 %, ale nestačilo to na to, aby mu také neklesl tržní podíl – z 19 % v Q3 šlo dolů na 17 % v Q4. Jak hned uvidíme, AMD také pravděpodobně narostly jen prodeje integrovaných grafik, tedy procesorů APU s grafikou, ne prodeje samostatných karet. U těch mělo zřejmě výrazný pokles.

Podíly jen samostatných grafických karet

V samostatných GPU Intel podle Jon Peddie Research ještě neuzmul výrazný podíl a zatím ho se zaokrouhlením uvádí na „0 %“ (což se ale není co divit, notebooků s Iris Xe Max je zatím pár). Jak už víme, celkově trh se samostatnými GPU klesl, méně tím ale utrpěla Nvidia a pokles prodeje Radeonů musel být větší.

Tržní podíl Nvidie v samostatných GPU totiž dosáhl 82 % proti 80 % v minulém kvartále a podíl AMD klesl z 20 % na 18 %. To je pravděpodobně jeho nejhorší výsledek (z pohledu Nvidie zase nejlepší) v posledních dvou dekádách, respektive dorovnává to „rekord“ z roku 2015, kdy se AMD propadlo také na 18 % (tehdy k tomu možná přispěl dojezd z první kryptotěžební horečky, která zasáhla zejména AMD).

KL hlasovani

Tržní podíly výrobců GPU v samostatných grafikách pro desktop za Q2 2020 Tržní podíly výrobců GPU v samostatných grafikách pro desktop za Q2 2020 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Poměr sil se tedy ještě víc vychýlil na stranu Nvidie. V momentální situaci, kdy se grafiky dají špatně sehnat, to možná nemusí přesně odpovídat tomu, jaké by byly preference v momentě, kdy by obě konkurenční nabídky byly normálně skladem v obchodech (a také je pravda, že nové Radeony se v průběhu kvartálu začaly prodávat později, než nové GeForce). Ale tak jako tak bude mít po případném odeznění krize AMD problém s tím, že má zase horší pozici z pohledu zastoupí grafik mezi hráči…

Jakou (samostatnou) grafickou kartu byste teď koupili, kdyby bylo všechno dostupné a mohli jste si vybrat?

Zdroj: Jon Peddie Research

Byl pro vás článek přínosný?