Hlavní navigace

Tržní podíly x86 procesorů v Q1 2020: AMD ubírá Intelu, ale pomalu. Má 5,1 % serverů

22. 5. 2020

Sdílet

Máme aktuální data o tržním podílu procesorů Intel a AMD v noteboocích, serverech a v desktopových PC. AMD se jimi přestalo chlubit, ačkoli zatím dál roste.

V poslední době jsme byly zvyklí, že AMD zveřejňovalo data o tržním podílu svých procesorů vůči Intelu na základě analýz Mercury Research. Naposled to ovšem bylo za Q4 2019 a tento měsíc už firma tyto údaje nezpřístupnila. Protože těmito čísly AMD do značné míry dokládalo to, že se „vrací“ a dobývá na trhu procesorů architektury x86 pozice na úkor Intelu, svádělo to k úvaze, že čísla nebyla tentokrát zveřejněná proto, protože se AMD přestalo dařit a podíl mu poklesl. Ovšem vypadá to, že ačkoliv AMD tentokrát prostředníkem do placené, a tedy neveřejné analýzy Mercury Research nebylo, čísla se přece jenom ven dostala jinými zdroji, takže se na ně můžeme podívat. Data má web Small Tech News, jenže se o údaje podělil.

Desktop

Podle tohoto zdroje byly za první čtvrtletí v desktopu podíly 81,3 % pro Intel, 18,6 % pro AMD a 0,1 % pro procesory VIA (respektive asi čínské Zhaoxin). O těch se předchozí data nezmiňovala, protože udávala jen podíly AMD a muselo se předpokládat, že zbytek je Intel. A jak je vidět, téměř úplně to platilo, ale ne zcela.

Naposled v Q4 2019 mělo AMD mít jenom 18,3 %, takže Intel nejspíš zhruba 81,6 %, AMD tedy od posledně trošku získalo. Proti stavu před rokem v Q1 2019 je na tom AMD také lépe, tehdy mělo v desktopu podíl 17,1 %, takže za rok nastoupalo o jeden a půl procentního bodu. Což není úplně zanedbatelné, ale tímto tempem se firma na nějaké rovnocennější (nebo aspoň odpovídající časům největší slávy do roku 2005) zastoupení vůči většímu konkurentu hodně dlouho nepodívá.

Baleni procesoru Intel Core i9 10900K 1600 Balení procesoru Intel Core i9-10900K

Notebooky

I v mobilní oblasti AMD zdá se pokračovalo v růstu. Před rokem v Q1 2019 byl jeho tržní podíl v notebookových procesorech 13,1 %, na konci roku v Q4 2019 to vylezlo na 16,2 %. A nyní podle dat, která se z analýzy Mercury Research dostala ven, je v noteboocích na 17,0 % a Intel na 83,0 %. Zde tedy už Zhaoxin zdá se nebodoval.

AMD Ryzen 4000 Pro procesor notebooky bga ilustrace 1600

Servery

Nejslabší pozici má AMD jak už asi víte v serverech, kde téměř začínalo od nuly, protože bohužel během hubených let zcela rezignovalo na serverový trh (respektive to tam neúspěšně zkoušelo s ARMem) a pustilo to, co v první dekádě vydobyly Opterony. Toto byla si dost velká strategická chyba.

Zmíněný zdroj statistiku serverového podílu neuvádí, nicméně číslo zmínil zde Wall Street Journal – podle toho byl v Q1 2020 podíl AMD v serverových procesorech architektury x86 na 5,1 %. I to je zlepšení proti předchozímu kvartálu, kdy to bylo jen 4,5 %. Před rokem mělo AMD v Q1 2019 podíl 2,9 %.

I tady tedy jde o nárůst, ale zase o příliš pomalý. AMD se jinými slovy nedaří obsadit významnější díl tohoto trhu. A to přesto, že Intel má nyní kvůli svému zaseknutí se na 14nm procesu produkt, jenž je ve velké části (ne-li většině) disciplín výrazně horší. Zda je to, že AMD přesto nezískalo více byznysu v serverech, způsobeno neschopností, nebo zabetonováním trhu a využívám dominantního postavení ze strany Intelu, to netušíme...

Jen v embedded podíl AMD ale klesnul?

Pokud některý ze zdrojů neocitoval údaje z reportu Mercury Research špatně, vypadá to, že AMD opět ve všech základních segmentech rostlo. V těchto číslech ale není zahrnutý segment „IoT“, který nebyl předmětem ani dřívějších zpráv. Ve zprávě Small Tech News ale pro něj zmíněné číslo je.

A tato oblast, v níž je ve skutečnosti zahrnut i segment Embedded, byla zrovna jedinou, kde AMD ztratilo. Intel údajně narostl o 0,3 procentního bodu a má teď 85,2 % (čili o kvartál dřív měl asi 84,9 %) a AMD by mělo z 15,1 % spadnout na 14,8 %. Via/Zhaoxin zde nejsou zmíněné, takže teoreticky to u AMD může být ještě mírně jinak.

Který je váš oblíbený výrobce procesorů (dle sympatií, ne nutně ten, jehož CPU teď používate)?

Databáze PassMarku teď ukazuje podíly x86 procesorů zvlášť pro notebooky, desktop a servery

Mimochodem, pokud vás tyto statistiky baví, tak tu máme ještě jednu drobnost, byť v ní nejde přímo o tržní podíl v striktním slova smyslu. Benchmark PassMark už nějakou dobu vede statistiky toho, které procesory (v praxi AMD × Intel) používají lidé, kteří do databáze hlásí výsledky. Ty nelze zaměňovat za tržní podíl, protože jde za prvé o specifický vzorek a za druhé lidé mohou testovat nejen nová, ale i stará dříve koupená PC (totéž platí i o statistice Steam Hardware Survey, respektive o ní asi ještě víc).

Nicméně pro sledování trendu to stále může být zajímavé. PassMark původně ukazoval jenom a pouze jeden souhrnný graf. Ale teď nově ho rozdělil na desktopové, notebookové a dokonce i serverové procesory. Statistiky najdete zde. Fandové AMD teď tedy mohou například sledovat, zda v aktuálním kvartálu přibývají bodíky mobilním Ryzenům vlivem příchodu do značné míry převratných 7nm Renoirů.

MMF24

Jen ještě jednu radu: pozor na výsledky během začátku kvartálu. V prvním měsíci je ještě relativně méně dat a často dojde k nějakému ústřelu náhodným směrem, který se pak třeba i celý kvartál postupně koriguje. Pokud tedy na začátku července web navštívíte a uvidíte tam pohyb o deset procentních bodů, nemyslete si, že je to reálný ukazatel stavu trhu. Jak kvartál dopadl, je skutečnosti jasné až po jeho skončení.

Podily AMD a Intelu v databazi PassMarku Q2 2020 notebooky Podíly procesorů AMD a Intel v databázi PassMarku za Q2 2020: notebooky

Galerie: Údaje o podílu CPU Intel a AMD v  databázi PassMarku, květen 2020

Zdroj: SmallTechNews.com

Byl pro vás článek přínosný?