Hlavní navigace

Tržní podíly výrobců procesorů x86: AMD urvalo v Q2 2021 největší díl trhu za posledních 14 let

13. 8. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel
Máme tu aktuální čísla o vývoji trhu x86 procesorů za druhé čtvrtletí. Intel získal dost v desktopu, ale AMD se v celkovém podílu dostalo na nejvyšší číslo za 14 let a v serveru prodává za vyšší ceny než Intel. V statistice se objevil i čínský Zhaoxin, který urval 0,1% desktopových CPU.

Pravidelně sledujeme vývoj tržního podílu mezi výrobci procesorů x86 – respektive aspoň mezi Intelem a AMD, protože Zhaoxin se do statistik moc neprobojovává. Od vydání Zenu AMD neustále získávalo (zpět) podíl na úkor Intelu, což se ale v posledních kvartálech zadrhlo, protože nestíhá vyrábět. Vypadá to ale, že hlavně díky serverům teď AMD opět stouplo a údajně teď mělo nejvyšší tržní podíl za posledních 14 let.

Statistiky tržních podílů Intelu a AMD v procesorech vytváří analytická firma Mercury Research a pocházejí od ní i ty aktuální, které platí pro skončené druhé čtvrtletí roku 2021 (duben až červen). Šlo o období, kdy Intel vypustil nové procesory Rocket Lake pro desktop, Tiger Lake-H pro výkonné notebooky a také Ice Lake-SP pro servery, ani AMD ale nebylo úplně nečinné, zejména uvedlo Ryzeny 5000 se Zenem 3 a integrovanou grafikou.

Celkový podíl AMD je s konzolemi nejlepší od roku 2007

Celkový tržní podíl je poměrně dobrá zpráva pro AMD: podle Mercury Research se AMD dostalo na 22,5 % proti 77,5 % pro Intel (a 0,0 % pro VIA/Zhaoxin). Je to nejvyšší číslo, jaké AMD mělo od posledního čtvrtletí roku 2007. Úplně nejvyšší podíl, tedy svůj historický vrchol, mělo AMD nakrátko v Q4 2006, tehdy se dostalo na 25,3 %. Podíl AMD v Q2 je o 1,8 procentního bodu vyšší než v prvním čtvrtletí (20,7 %) a o 4,2 procentního bodu lepší, než byl před rokem v Q2 2020 (18,3 %).

Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 celkové prodeje včetně konzolí Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 - celkové prodeje včetně konzolí (Zdroj: Mercury Research, via: PCMag)

Je zde ale jedno velké ale – nyní jsou v tomto podílu podle všeho započítány také semicustom APU pro konzole Sony PlayStation a Microsoft Xbox. To je část trhu, kde Intel neoperuje (i když se pak zase asi počítají také jeho embedded procesory?) a je otázka, zda ji chceme počítat. Pokud by se konzole odečetly, byl by podíl AMD nižší než 20 %

Desktop: Intel dál posiluje, Zhaoxin/VIA na radaru

Nyní k dílčím částem trhu. Ty už efekt konzolí neobsahují, takže v nich čísla AMD budou horší. Intel paradoxně posiluje v oblasti, kde AMD v uplynulých letech nejvíc získávalo, tedy v procesorech pro desktopová PC. Podíl Intelu zde stoupl na 82,9 % z 80,6 % v prvním kvartálu. AMD v souladu s tím kleslo na jen 17,1 %, zatímco v Q1 ještě mělo 19,3 % (podobně na tom bylo v Q2 2020 před rokem, 19,2 %).

Tento pokles je patrně kvůli tomu, že AMD nemá dost výrobních kapacit (uvádí se zejména nedostatek substrátů) a hlavně jeho nejlevnější procesory jsou kvůli tomu nedostupné. Zřejmě byly obětovány ve prospěch toho, aby mohlo být vyrobeno víc dražších a výnosnějších modelů CPU. Firma by asi mohla dosáhnout lepšího podílu, kdyby toto omezení neexistovalo.

Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 v desktopu Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 v desktopu (Zdroj: Mercury Research, via: PCMag)

Milovníky alternativ ale potěší, že v desktopové oblasti už byl zaregistrován minimální tržní podíl procesorů VIA a/nebo Zhaoxin. Je na 0,1 % a tento výsledek Mercury Research uvádí pro Q1 i Q2 2021 a někde okolo 0,1 % byly tyto procesory údajně i před rokem. Při této úrovni bohužel není vidět, zda jejich prodeje zrovna spíš sílí nebo spíš slábnou.

Tip: Čínské x86 procesory Zhaoxin jsou konečně na našem trhu – v NAS počítači od QNAPu

Deska C1888 s procesorem Zhaoxin Kaixian KX U6780A 04 Deska C1888 s procesorem Zhaoxin Kaixian KX-U6780A (Zdroj: Cjoyin.com)

Deska C1888 s procesorem Zhaoxin Kaixian KX-U6780A (fotogalerie)

Notebooky: 80:20

Také v noteboocích AMD ztratilo v předchozích kvartálech tržní podíl kvůli nestíhající výrobě, ale na rozdíl od desktopu zde zdá se ztráty dorovnalo. Zatímco v prvním kvartálu měl Intel 82,0 % notebooků a AMD jen 18,0 %, po druhém čtvrtletí je AMD podle Mercury Research zpátky na 20,0 %. Mimochodem, nejvyšší podíly mělo AMD před nynějším propadem v třetím čtvrtletí 2020 – 20,1 % v desktopu a 20,2 % v noteboocích.

Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 v noteboocích Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 v noteboocích (Zdroj: Mercury Research, via: PCMag)

V noteboocích na rozdíl od desktopu VIA/Zhaoxin již nemají podíl, který by se v tabulce projevil (vzhledem k tomu, že je uváděn s přesností na 0,1 %).

V serverech AMD roste pořád

AMD také v druhém čtvrtletí stoupl podíl v serverových procesorech. Zatímco Intel měl v Q1 2021 podíl 91,1 % a AMD 8,9 %, v Q2 2020 se to pohnulo na 90,5 % pro Intel a 9,5 % pro AMD. Pokud je vám divné, proč AMD už nějakou dobu uvádí, že má dvouciferný podíl, je to proto, že firma počítá jen 1S a 2S systémy (protože v 4S a 8S nekonkuruje) a jen s tradičními servery, zatímco v počítání Mercury Research jsou zahrnuté i úložiště, síťová infrastruktura a podobné stroje.

Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 v serverech Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 v serverech (Zdroj: Mercury Research, via: PCMag)

Větší podíl z tržeb, než jaký je podíl na prodejích?

Na web se tentokrát z analýzy Mercury Research dostala ještě jedna tabulka, kterou normálně nevídáme. Předchozí údaje o tržních podílech jsou založené na prodaných kusech procesorů, což je asi ten nejlepší přístup. Ale Mercury Research sleduje také, jaký má kdo podíl na celkových tržbách tohoto trhu.

Tradičně byste asi očekávali, že AMD bude mít průměrné ceny svých produktů nižší (je ostatně méně ziskové a má nižší marže než Intel), takže bude mít na tržbách menší podíl, než jaký má na celkovém počtu prodaných procesorů. Zdá se, že to opravdu platí u procesorů pro PC – Mercury Research píše, že na tržbách za klientské procesory má AMD podíl jen 15,8 %, zatímco podíl z hlediska prodaných kusů byl 17,1 % (desktop) až 20,0 % (notebooky). Opravdu tedy v tomto tahá za kratší provaz.

Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 podíly na tržbách Tržní podíly výrobců x86 procesorů v Q2 2021 podíly na tržbách (Zdroj: Mercury Research, via: Hardware Times)

Ale v serverech je to už obráceně – kusový podíl byl sice u AMD 9,5 % , ale když se podíváte na tržby, bralo jich v oblasti serverových procesorů 11,6 %. To znamená, že AMD nyní prodává dražší vyšší modely svých procesorů za průměrně vyšší ceny, než Intel, který tím pádem zřejmě prodává více nižší levnější modely, nebo je nucen dávat slevy. Toto porovnání se někdy používá jako doklad toho, kdo má „prémiovější“ nebo lukrativnější produkty a vypadá to, že v tom momentálně vedou procesory AMD Epyc. To asi je zasloužené vzhledem k tomu, že výrazně předstihují Xeony od Intelu v absolutním výkonu i v energetické efektivitě – spíš by asi zasluhovaly i vyšší kusový tržní podíl, než v této statistice mají.

CS24

AMD Epyc 7003 Milan ilustrace 1600 AMD Epyc 7003 Milan (Zdroj: AMD)

V této statistice se jinak AMD zlepšuje, mezikvartálně stouply jeho podíly na tržbách všude asi o 0,7–0,8 % a meziročně o víc jak čtyři procentní body. V podílech na tržbách AMD také dosáhlo na nejvyšší čísla od roku 2007. Pokud se ještě o něco zlepší, možná by mohlo překonat své absolutní rekordy. Tento údaj je důležitý pro jeho pozici a konkurenceschopnost na trhu proti Intelu.

Galerie: AMD Epyc 7003 Milan

Zdroje: PCMag, Hardware Times

Byl pro vás článek přínosný?