Hlavní navigace

Unikl údajný plán CPU Intel: Arrow Lake, Lunar Lake a převratná nová architektura Nova Lake

4. 8. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel
Máme nové, ale bohužel nezaručené informace o plánech Intelu: next-gen procesorech Arrow Lake, Lunar Lake a zejména Nova Lake. To prý bude obrovská revoluce, srovnatelná s Conroe nebo Zenem u AMD: po dlouhé době úplně nová a převratná architektura.

Občas se vzdychá, že Intel pořád produkuje nové a nové procesory s kódovým označením podle jezer a nedá se v tom vyznat. Připravte se, že to bude pokračovat, na webu se na chvíli objevily informace o údajných plánech Intelu na příštích šest generací CPU až do roku 2025 a figurují v něm doteď neznámé budoucí generace Arrow Lake a Nova Lake vedle již známého Lunar Lake. Ale ač „furt jezera“, údajně by měla být hodně převratná.

Zda jsou tyto informace pravdivé, je tentokrát dost otázka. Objevily se na Redditu od uživatele s přezdívkou mooreslawisnotdead (patrně šťouch do youtubera s přezdívkou Moore's Law is Dead), nicméně pachatel zase příspěvek rychle smazal včetně celého účtu. Těžko tedy posuzovat předchozí věrohodnost původce i údajných informací, které uvádí. Jsou v nich nicméně procesory, o kterých zatím neprosákly informace dříve a jiné detaily, které by „faker“ možná takto nevymyslel. Minimálně pro zajímavost asi stojí za to se na ně podívat. Ovšem ještě víc než obvykle pamatujte na to, že je to třeba brát s rezervou (ať pak nepotřebujte soupravu na opravu duše...).

Alder Lake (Q4 2021 až Q1 2022)

Údajný leaker začíná výčet procesory Alder Lake. O těch už dávno víme hodně detailů, mají vyjít v posledním kvartálu letoška (125W modely pro desktop) a v prvním kvartálu 2022 (65W a 35W modely, možná i notebookové verze?). Tato architektura má architektury CPU Golden Cove (výkonná jádra) a Gracemont (úsporná/efektivní jádra pro MT výkon).

Zajímavé je, že podle zdroje Alder Lake bude pořád relativně horší v konkurenceschopnosti vůči procesorům od AMD a od Applu – asi míněno relativně k tomu, co bude mít Intel později. To možná stojí za pozornost, protože úniky zatím malují Alder Lake jako hodně výkonné CPU.

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Raptor Lake (Q3 2022 až Q4 2022)

Známá je nám také následující generace Raptor Lake, která má přijít na trh v Q3 2022 nebo Q4 2022. Ta by měla být asi víceméně refreshem Alder Lake, ovšem v nejvýkonnější verze bude mít místo 8+8 jader nově 8 velkých a 16 malých jader (toto už bylo prosáknuto dříve) takže mnohovláknový výkon se o dost zvedne. Malá jádra tohoto CPU mají mít stále stejnou architekturu Gracemont, ovšem v dvojnásobném počtu. Ale velká jádra prý mají být „Raptor Cove“, což indikuje změny v jejich architektuře, takže by se snad mohlo trochu zlepšit IPC nebo přibýt nové instrukce či funkce.

Onen mooreslawisnotdead tvrdí, že toto CPU by mohlo mít o 10 % vyšší výkon (čímž se asi myslí výkon v jednom vlákně u onoho jádra Raptor Cove). A právě až tato generace má být okamžik, kdy Intel bude zcela rovnocenný proti procesorům AMD a Apple. Ale čert ví, podle čeho je to posuzované – zda podle jednovláknového nebo mnohovláknového výkonu, efektivity…

Roadmapa procesorů Intel ukazující generaci Raptor Lake Zdroj VideoCardz Roadmapa procesorů Intel ukazující generaci Raptor Lake (Zdroj: VideoCardz)

Meteor Lake (Q2 2023): Intel 4 i TSMC?

Následující generaci Meteor Lake už Intel také potvrdil, takže nejde o novinku. Její vydání podle této nové zprávy má nastat už v druhém kvartálu roku 2023, což je brzo, Intel by tím zkracoval produktové cykly. To už ale udělal u Rocket Lake, které bude na trhu dost krátce, než ho historicky znemožní Alder Lake.

Zde to naopak prý na zlepšené IPC u jader nevypadá a snad ani nepřibudou jádra (takže pořád maximálně 8+16?). Jádra sice mají nové názvy (velká jádra Redwood Cove, malá jádra Crestmont), ale tyto procesory prý budou víceméně jen převod předchozí architektury na nový výrobní proces (to, co se dřív pojmenovávalo „tick“) a výkon se zlepší jen o jednotky procent – tím se asi ale myslí hlavně jednovláknový výkon jader. Nový výrobní proces by totiž při zátěži všech jader měl o dost zlepšit spotřebu. Podle leakera tyto procesory nebudou stačit na konkurenci, kterou v té době bude mít AMD (Zen 4 a Zen 5) a Ryzeny si zase budou v té době užívat prvenství.

Procesor Intel Meteor Lake Procesor Intel Meteor Lake (Zdroj: Intel)

Docela nová věc ale je, že Meteor Lake prý bude míchat křemík vyrobený v továrnách Intelu a TSMC. Intel už se pochlubil, že křemík CPU Compute čipletu už má a že je na jeho 4nm procesu (dříve 7nm, nyní přejmenovaném na „Intel 4“). Nečekali jsme, že by Intel u TSMC vyráběl „uncore“ nebo IO čiplet, na to asi použije svůj vlastní levnější proces. Možná ale pro toto je vysvětlení. Podle nedávno ukázaného obrázku by snad Meteor Lake mohlo mít zvlášť samostatný čiplet i pro svoje integrované GPU. A právě tento GPU čiplet je asi kandidát na výrobu u TSMC, protože u TSMC se budou prý vyrábět budoucí herní GPU Intelu. Integrovaná grafika Meteor Lake prý má až 192 EU (1536 shaderů).

Více: Intel ukázal plán výrobních procesů: 7nm, 4nm, 3nm, 20A a 18A technologie – s pomocí přečíslování

Arrow Lake (Q4 2023)

Po Meteor Lake ale už následují novinky, o kterých jsme ještě neslyšeli. Arrow Lake ovšem nemá být úplně následník Meteor Lake, ale spíš jeho generační souputník, protože prý půjde na trh už o dva kvartály později v poslední čtvrtině roku 2023.

Tyto procesory by prý asi mohly vycházet z Meteor Lake (že by měly stejný GPU a IO čiplet?), ale dostaly by nový výkonnější CPU Compute čiplet. Ten prý bude mít osm velkých jader (Lion Cove) a 32 malých jader (Skymont). Tyto procesory prý podle očekávání asi nebudou mít tak dobrou spotřebu (energetickou efektivitu) jako to, co bude v té době mít Apple, ale měly by prý být rovnocenné nebo dokonce výkonnější než procesory AMD – tím se asi myslí v mnohovláknovém výkonu, díky 40 jádrům/48 vláknům.

Lunar Lake (Q4 2024): 3nm TSMC?

Poté má následovat generace Lunar Lake, o které už jsou přímé doklady od Intelu, takže víme, že bude existovat, a mysleli jsme si však, že přijde hned po Meteor Lake. Informace o ní jsou komplikované. Má prý vyjít v Q4 2024, tedy až o rok po Arrow Lake, ale přitom leaker uvádí, že obsahuje stejná jádra Lion Cove a Skymont jako Arrow Lake z Q4 2023.

Podpora procesorové platformy Intel Lunar Lake v ovladači e1000e Podpora procesorové platformy Intel Lunar Lake v ovladači e1000e (Zdroj: osuosl)

Karpatskohradně tajemný mooreslawisnotdead tak uvádí, že zrovna od těchto procesorů se prý čeká, že přinesou masivní nárůsty výkonu a Intel je navrhnul tak, aby se vyrovnaly nebo spíše porazily procesory od AMD a také ty od Applu jak v absolutním výkonu, tak ve výkonu na jeden watt, tedy v energetické efektivitě. Což ovšem nesedí s tím, že mají mít stejná jádra jako Arrow Lake. Také je uvedeno, že Lunar Lake jsou prý ta CPU, která Intel bude již vyrábět u TSMC na 3nm procesu, jak tvrdila zpráva od Nikkei. Potom bychom ale čekali, že na stejném procesu bude vyrobený i onen CPU Compute čiplet pro Arrow Lake, když má stejné kódové označení jader. A tedy také bude mít podobně vysoký výkon.

Více: Intel už chystá výrobu 3nm procesorů u TSMC, AMD asi ztratí náskok ve výrobním procesu

Ještě je tu tedy možné vysvětlení, že ono zlepšení bude spočívat v tom, že zatímco Arrow Lake bude čipletové, Lunar Lake by mohl být monolit vyráběný cele na 3nm procesu. A díky tomu by mělo vyšší výkon (lepší latence?) a také natrhávalo konkurentům trička v energetické efektivitě. Ale toto se mi tedy popravdě moc nezdá. Nicméně takováhle zatím nepochopitelná nekonzistence může i mít nějaký důvod a naopak ukazovat, že nejde o spekulaci, ale o reálnou informaci, jen k ní zatím schází vysvětlení…

Mimochodem, kódové jméno Skymont u malého jádra není nové, kdysi dávno se objevilo v únicích jako označení pro architekturu, které bude následovat po Broadwellu. Potom se ale místo toho použilo kódové jméno Skylake (což neznamená, že pod jménem Skymont nějaký projekt neexistoval). Nicméně Intel někdy kódová jména recykluje, zejména u zrušených produktů (Nehalem měl být původně architektura v linii Pentia 4).

Nova Lake (2025): úplně od základu nová architektura, výkon úplně jinde?

Kromě Lunar Lake tyto informace uvádějí ještě jednu další generaci, která má vyjít až v roce 2025, a ještě není úplně jasné, kdy – lze asi čekat spíš třetí nebo čtvrtý kvartál. Tyto procesory prý mají kódové označení Nova Lake (vypadá to, že Intel jde od jedné kosmické katastrofy k další horší, dalo by se vtipkovat).

Nova Lake v souladu s explozivním jménem má být největší bomba, jakou Intel ve svých tajných plánech má. Toto prý má být velký architektonický předěl, údajně půjde o největší přepracování či překopání, jaké Intel v jádru CPU udělá od roku 2006 (čímž je asi míněn přechod z Pentia 4/Netburstu na Core 2/Conroe, Conroe totiž paradoxně nebylo až tak dalekosáhlá změna proti svému genetickému předchůdci Pentiu M, byť výkonově bylo tehdy bezprecedentní).

Nova Lake by prý dokonce možná mohla být úplně nová od základu vyvinutá architektura, ve stylu toho, co AMD udělalo se Zenem (možná by se dalo namítat, že i v tom jsou nějaké ty ingredience či koncepce z předchozích méně úspěšných architektur AMD).

Respektive, Nova Lake má mít opět dva druhy jader, pořád tedy bude použita hybridní/big.LITTLE architektura. Malá jádra se prý budou jmenovat Darkmont a velká jádra možná Panther Cove. Druhé jméno ale ještě buď není jisté, nebo ještě Intel nemá definitivně jméno rozhodnuté.

Ona zbrusu nová převratná architektura má prý přinést také fenomenální nárůsty výkonu, podobně jako AMD Zen nebo předtím ono Conroe. Nárůst výkonu proti Lunar Lake by prý mohl být až o 50 %. Není řečeno, zda se tím myslí jednojádrový výkon, nebo mnohovláknový. Spíše asi jednovláknový (což by byla orpavdu pecka), protože v případě mnohovláknového by to nebylo žádné velké pozdvižení. Navýšením počtu jader a přechodem na nový proces se dá poskočit třeba o 100 % (Ryzen 9 3950X to proti Ryzenu 7 2700X v některých MT úlohách dokáže).

Není řečeno, jestli od základu nové bude velké jádro i ono malé jádro (Darkmont). Logičtější by asi by asi bylo provést takovou revoluční změnu jen u jednoho z nich, tedy u toho velkého, tudíž onen projekt next-gen nového jádra, která nechá staré dědictví za sebou a přinese nový začátek, je asi ono Panther Cove. Mimochodem, původce těchto informací uvádí, že právě Nova Lake je procesor, kvůli jehož vývoji přišel zpátky do Intelu architekt Glenn Hinton, autor Nehalemu nebo Pentia Pro (a Netburstu). Hinton sdělil na LinkedIn, že se vrací, aby pracoval na vzrušujícím projektu procesoru s vysokým výkonem…

https://twitter.com/DylanLJMartin/status/1351952232321789957

Více: Gelsinger přitáhl do Intelu zpět otce procesorů Nehalem, Pentium Pro, RISC… a Pentia 4

MMF23

Čas ukáže

Tak a teď uvidíme, jestli se to za pár let potvrdí, nebo to přece jenom bylo vycucáno z prstu.

Zdroje: VideoCardz, Curmudgeon666/fórum AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?