Hlavní navigace

Z490 desky Asus pro Comet Lake: Komponenty, specifikace, výbava. Hodně silné VRM

21. 4. 2020

Sdílet

Procesory Comet Lake pro desktop od Intelu se mají začít prodávat až 27. května, což by logicky mělo platit také pro vydání základních desek pro ně – tato CPU totiž přinášejí novou platformu LGA 1200. Ovšem už za několik dní, 30. dubna, by měly nové procesory být v nějaké formě předběžně odhalené. A vypadá to, že výrobce desek současně houfně odhalí nové modely desek. Ty totiž teď začaly ve velké míře unikat. Máme takto například už detailní informace o deskách, které chystá Asus na bázi čipsetu Z490. Kromě parametrů a výbavy také například o některých změnách v architektuře a kvalitě PCB a jejich osazení, které nás čekají.

Asus chystá desek na bázi Z490 značné množství: bude to sedm modelů ROG Strix, pět různých modelů/variant ROG Maximus XII, tři levnější modely Prime a k tomu ještě modely řady TUF (tam zatím víme o jedné desce Z490 a o jedné levné na bázi B460). Poté samozřejmě ještě přibudou desky s jinými čipsety. Web VideoCardz byl tak milý, že sehnal k deskám Prime, ROG Strix a ROG Maximus tabulky s přehledem specifikací, v nichž si můžete porovnat portovou výbavy, počty slotů PCI Express 3.0 (již je potvrzeno, že PCIe 4.0 Comet Lake mít nebude). A také třeba použité zvukovky, síťové karty Ethernet a případně Wi-Fi.

Nová generace upgraduje síťovky, zvukovky

Síťovky prošly u LGA 1200 příjemnou evolucí, byť to nutně nesouvisí přímo s procesory/čipsety, jako spíše s obecným pokrokem. Desky ROG Strix a ROG Maximus mají bezdrátové moduly Intel Wireless AX201 podporující Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. V řadě Strix u některých desek chybí, ale až na jednu výjimkou jsou alespoň přítomné sloty M.2 pro jejich doplnění. U drátových síťovek pak Intel u všech modelů ROG Strix/Maximus nasadil Intel I225-V, tedy 2,5Gb/s Ethernet, což je vítané. Má ho dokonce i deska Prime Z790-A; další dva primáti mají už jen gigabit, také TUF jsou bohužel jen gigabitové.

Asus Z490 desky ROG Maximus XII zdroj VideoCardz Desky ASus ROG Maximus XII pro Comet Lake (zdroj VideoCardz)

U dvou desek ROG Maximus dokonce Intel osadil i 10Gb/s Ethernet Marvell/Aquantia AQtion AQ107 a další model má 5,0Gb/s AQtion AQC111C. Tyto desky ROG Maximus mají jinak i 2,5Gb/s Intel jako druhý adaptér. Asus také (pokud se dobře dívám) na všech deskách Maximus/Strix má kvalitnější audio kodeky SuperemeFX S1220/S1220A, ten je dokonce i na té jedné lepší desce Prime.

Asus Z490 A Prime Asus Z490-A Prime

Jedno Mini-ITX, v řadě ROG Strix a s ventilátorem?

Pokud jde o formáty desek, řada Maximus bude zdá se kompletně ATX (Maximus XII Extreme dokonce EATX). V řadě Prime bude jedna mATX a v řadě Strix dvě mATX desky s čipsetem Z490, TUF zatím nevíme. Mini-ITX model zatím je vidět jenom jeden jediný: ROG Strix Z490-I. Ten má osmifázové(8+2) napájení, dva sloty M.2, bezdrát AX201 i 2,5Gb/s Ethernet. A pozor – také HDMI 2.0a, které ostatní modely postrádají. To je limitace procesorů Comet Lake, zde musí být použitý převodník z DisplayPortu. Této desce chybí snad jen headery pro Thunderbolt 3, které obsahují čtyři desky Strix a všechny Maximy (a dokonce i řada TUF a dvě Prime). Pro modely Strix bohužel zrovna ještě nemáme žádné fotky.

Bohužel je tu i něco, co jí přebývá. Podle tabulek mají desky v řadě případů chladič VRM s heatpipe (ale ne vždy). U této Mini-ITX desky Asus přikročil k tomu, že na napájecí kaskádu nasadil aktivní chlazení. Procesory Comet Lake zřejmě v boostu (nemluvě o přetaktování) budou dosahovat spotřeb nad 150 W, extrémně snad i nad 200 W, nicméně není to první hráčská Mini-ITX deska, kde Asus toto udělal.

Specifikace desek Asus Z490 ROG Strix zdroj VideoCardz Specifikace desek Asus Z490 řady ROG Strix (zdroj VideoCardz)

Silné napájecí kaskády

VRM jsou jinak vůbec u všech desek dost silná, což se zvýšenou spotřebou Comet Lake (a možná i následujícího Rocket Lake) už ale souviset bude. Desky Maximus mají 16 fází s jednou výjimkou, která má „jen“ 14+2 (dvě fáze pro GPU, ostatní Maximusy totiž vůbec nepodporují integrované GPU, tj. u nich je to 16+0). Desky Strix mají 12+2 až 14+2 fáze s výjimkou oné 8+2fázové Mini-ITX desky. I modely Prime mají 8+1 až 12+2 fází. I desky TUF zde nevybočují, prý mají mít také 12+2 fáze. Zde samozřejmě nejde jen o čísla, bude záležet i na kvalitě/efektivitě jednotlivých fází, v řadě Maximus asi budou kvalitnější než u desek Prime či TUF.

Asus Z490 TUF Plus Wi Fi zdroj VideoCardz 04 Asus TUF Gaming Z490-Plus Wi-Fi (zdroj VideoCardz)

Šestivrstvé PCB jako základ

Zajímavé je, že všechny desky – minimálně ty, o kterých víme – mají vždy šestivrstvé PCB, zatímco dříve i některé modely Z390 měly levnější čtyřvrstvá PCB. Je možné, že toto si vynutilo zvýšené množství kontaktů v patici LGA 1200, nebo vyšší spotřeby procesorů.

Daisy Chain paměti

Kvalitnější PCB by mohla pomáhat v taktování pamětí. Téměř u úplně všech desek Asus uvádí maximální frekvenci DDR4 až „4600+ MHz“, u pár modelů dokonce 4800+ a v jednom případě (ROG Maximus XII Apex) 5000+ MHz. S tímto mimochodem souvisí změna topologie, která bude zajímat nadšence. Asus uvádí, že přešel na topologii slotů Daisy Chain, kdy jsou u každého kanálu DDR4 osazené sloty po sobě – jeden je na vodičích první, další až za ním.

Pameti DDR4 na deskach Asus platformy Z490 zdroj VideoCardz 02 Desky platformy Z490 budou používat topologie slotů DIMM Daisy Chain

Asus dříve používal topologii T, kde byly vodiče rozdvojené a každý modul z nich měl svoji odbočku. Toto znamená, že přístup k oběma modulům na kanálu je stejně rychlý, ale může zde nastávat problém s odrazem signálu od druhého slotu. Topologie Daisy Chain, která bude použitá u Z490 desek, tuto nevýhodu nemá – je asi méně optimální pro použití se všemi sloty osazenými, ale pokud máte osazený jen jeden modul na kanál, mělo by se takto dát docílit lepších frekvencí. Podobná změna byla například mezi některými deskami platformy AMD X370 (například ROG Crosshair VI Hero měla topologii T) a pak X470 (ROG Crosshair VII Hero už je Daisy Chain).

Asus Prime Z490 P Asus Prime Z490-P

Deska se čtyřmi sloty M.2

Asus na velké části modelů má sloty M.2 o délce 110 mm, které podporují nadrozměrný Intel Optane SSD 905p v provedení M.2 (jiná SSD delší než 80 mm snad ani nejsou). Zajímavost je ovšem, že Asus vydá jednu desku, která bude umožňovat připojení čtyř SSD do slotu M.2 – to bude dovolovat ROG Maximus XII Extreme.

Podrobné parametry desek si můžete prohlédnout v tabulkách v galerii. K řadě desek jsou už i obrázky/fotky (a další slajdy), takže doporučujeme prohlédnout.

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4), Momomo_us

Galerie: slajdy, specifikace a uniklé fotografie desek Asus s čipsetem Z490 pro procesory Comet Lake