Hlavní navigace

Unikly ceny Radeonů RX 580 a 570. Refresh Polarisu by měl stát stejně jako řada 400

13. 4. 2017

Sdílet

Zdroj: AMD

Pomalu by se mělo blížit uvedení „refreshe“ loňských Radeonů RX 480 a 470 založených na čipech Polaris 10 – podle dříve uniklých informací to snad mělo být příští úterý, 18. dubna. Na jejich základě mají vzniknout Radeon RX 580 a RX 570, což budou asi velmi podobné karty, ovšem údajně s vyššími takty. Situace tedy asi bude podobná jako s Radeony R9 390 a 390X, které byly o něco výkonnějším refreshem Radeonů R9 290 a 290X. Oficiální informace v tuto chvíli ještě stále nejsou, ale z pokoutních zdrojů webu VideoCardz se na webu vynořil důležitý detail: kolik tyto „faceliftované“ grafiky budou stát.

VideoCardz zjistil ceny Radeonu RX 580 a RX 570 pro Eurozónu. Tyto karty se již mnohde objevily v eshopech, nicméně v jejich katalozích seděly značně draho. Nové informace by ale měly představovat už konečné a oficiální částky a naštěstí jsou o dost rozumnější. Radeon RX 580 má mít doporučenou cenu 239 eur pro 4GB modely a 269 eur pro modely s 8GB pamětí. To v přepočtu na koruny nyní vychází na necelých 6400 a 7200 Kč.

Radeon RX 570 s 4GB pamětí má oficiálně v Evropě stát 199 eur, což dává něco málo přes 5300 Kč. Zda budou případně existovat třeba i 8GB verze této karty, nevíme. U RX 470 nebyly úplně oficiální a zde to asi bude podobné, proto pro ně asi není doporučená cena stanovena.

Údajné doporučené ceny pro Radeony RX 580 a RX 570 pro Evropu (Zdroj: VideoCardz) Údajné doporučené ceny pro Radeony RX 580 a RX 570 pro Evropu (Zdroj: VideoCardz)

Výhoda evropských cen je pro nás ta, že obsahují DPH zhruba odpovídající té naší a sumy v eurech lze tím pádem celkem přímočaře přepočítat na koruny, aniž by ve výsledku byla velká míra nejistoty. AMD sice pro náš trh může určit i mírně jiné lokální ceny a také obchody mají do určité míry svobodu volby, nicméně zhruba takto nějak by měly vypadat oficiální „pozice“ karet na trhu.

Uvedené částky představují doporučené ceny, které nemusí úplně vždy sedět. Zejména ze začátku by asi mohlo dojít k určitému našponování cen v důsledku převisu poptávky a nabídky, ale to by se asi nemělo blížit loňské situaci po uvedení. O něco dražší než tato cena také mohou být nereferenční továrně přetaktované modely. Nicméně i od těch se postupně objevují levnější typy, kde je příplatek nižší. V nějakém delším horizontu by se tedy za tyto „doporučené“ částky měly dát koupit i modely s nereferenčním chlazením.

amd-radeon-rx-580-pcb-videocardz Vzorek či prototyp Radeonu RX 580 (Zdroj: VideoCardz)

Zatím to tedy vypadá, že karty Radeon řady RX 500 víceméně nahradí čtyřstovkové karty na jejich pozicích a budou stát zhruba stejné peníze. Ze začátku asi určitý rozdíl bude, daný hlavně tím, že cena starších modelů se během měsíců postupně tlačí níž, kdežto u novinek tento faktor chybí. Zpočátku snad budou určitou kompenzací vyšší takty. Pokud se potvrdí, měly by asi referenční RX 580 a 570 být zhruba srovnatelné s nereferenčními modely řady RX 400.