Hlavní navigace

Unikly další ES procesory AMD: takty 15W mobilních Ryzenů a potvrzení šestnáctijader

12. 5. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Předevčírem jsme psali o inženýrském vzorku procesoru (respektive APU) Raven Ridge, nalezeném v databázi SiSoft Sandra a ukazujícím pohled na specifikace, s kterými by tyto čipy mohly přijít na trh. Možná jsme s touto zprávou ale měli ještě chvilku počkat, protože vzápětí se kódů ES procesorů a APU od AMD vynořilo mnohem více – a opět z nich lze vyčíst mnohé o připravovaných procesorech. Web VideoCardz dal dohromady několik těchto kódů, které se v poslední době z různých zdrojů podařilo zjistit. ES kódy AMD mají pro nás tu výhodu, že jejich sémantika je do značné míry známá a díky tomu lze jen z nich vyčíst leccos o parametrech daného procesoru.  

15W čtyřjádra Raven Ridge pro notebooky

První série těchto „úniků“ patří opět k Raven Ridge. VideoCardz uvádí jednak náš známý čip 2M3001C3T4MF2_33/30_N s grafikou AMD 15DD, který by pravděpodobně mohl být 35W (nebo 45W) mobilním APU se čtyřmi jádry Zen. Kromě něj má ale zřejmě další dvě Raven Ridge: 2M2000C4T4MF2_33/20_N + AMD 15DD a 2M1901C4T4MF2_30/19_N + AMD 15DD. Ty mají evidentně podobnou či stejnou grafiku a údajně se do systému také hlásí čtyři jádry a osmi vlákny (mají tedy aktivní SMT).

Čím se však tyto čipy liší, je TDP (řetězec C4 místo C3) a takty. Zatímco turbo je podobně vysoké, procesory mají podstatně nižší základní frekvencu. První z těchto vzorků má základ 2,0 GHz a turbo 3,3 GHz, druhý pak turbo 3,0 Ghz a základní takt 1,9 GHz. Je asi značně pravděpodobné, že tyto dva nové modely představují 15W „ULV“ verze APU Raven Ridge pro neotebooky. S podobnými parametry CPU jader šlo totiž na trh APU Carrizo s architekturou Excavator, a tak je asi reálné, že by při 15 W mohl podobné základní takty mít díky 14nm FinFETovému procesu i Zen.

Celkový výkon by asi při těchto taktech mohl být velmi slušný, i když u ULV procesorů často není stabilně udržitelný, zejména když vytížíte i grafiku. Mimochodem – můžeme zde srovnávat s frekvencemi nedávno taktéž uniklých 15W čtyřjader Intelu, která by mohla jít na trh v podobném horizontu. Slabinou by ale mohl být jednovláknový výkon, pokud Intel bude nabízet alternativy se značně vyšším maximálním turbem (15W Kaby Lake jdou v jednojádrovém turbu dokonce až k 4,0 GHz).

Roadmapa AMD pro roky 2017 a 2018 (Zdroj: VideoCarcz) Roadmapa AMD pro roky 2017 a 2018 (Zdroj: VideoCarcz)

Tato CPU či APU běží podle VideoCardz ve vývojářských platformách označených Mandolin a Tambourine, což jsou zřejmě jména desek pro generaci Zenových APU. V seznamu od VideoCardz figurují dále také ES a QS vzorky sedící v platformách Myrtle a Gardenia. Gardenia je ale deskou s pamětmi DDR3 pro 28nm čipů na bázi Excavatoru, takže vzorek u ní napsaný je jen APU Carrizo nebo Bristol Ridge. Deska Myrtle je zase referenční deskou paltformy AM4 a dle osmi jader v ní asi sedí vzorek už vydaného Ryzenu 7, navíc se starou revizí E4.

Označení ES čipů (inženýrských vzorků), které se v poslední době objevily v oběhu dle webu VideoCardz Označení ES čipů (inženýrských vzorků), které se v poslední době objevily v oběhu dle webu VideoCardz. Z kódů lze vyčíst řadu parametrů

Co se skrývá pod platformou „Dublin and MunsterCRB“ a ES čipem „ZG1300T5L8798_00/21/17/09_9924 + Gladius B0“, to bohužel netuším. Písmenko G na druhé pozici tato legenda nezná, nejde zřejmě ani o čip pro notebook, ani pro desktop, ani servery, tablety nebo embedded. I formát kódu je poněkud zvláštní, takt tohoto čipu ale údajně operační systém detekuje jako 1594 MHz v základu a 2093 MHz při turbu. Prý má osm vláken, ale neznámý počet jader. Určitou možností asi je, že se jedná o prototyp APU pro konzoli Xbox, nebo PlayStation s osmi jádry Jaguar.

AMD Whitehaven

Nicméně první tři položky v tabulce už tak záhadné nejsou. Vzorek 1D3101A8UGAF3_36/31_N je zřejmě onou desktopovou verzí procesorů Naples, které má AMD údajně uvolnit pro highendový desktop v platformě X399 (kterou však AMD zatím nepotvrdilo). Od tohoto procesoru existuje i druhá generace ES (kód se liší dvojkou na začátku), obě ale mají základní takt 3,1 GHz, maximální turbo 3,6 GHz a šestnáct jader s aktivním SMT (32 vláken). Toto CPU by tak bylo čímsi blízkým dvěma Ryzenům 7 1700 v jednom pouzdře. Ke stejné platformě X399 patří také dvanáctijádrový vzorek na taktu 2,7 GHz v základu a 3,2 GHz v turbu (což jsou poněkud mrzké takty, doufejme, že prodávat se dvanáctijádra budou s vyššími).

MM_AI

Procesor Naples vystavený v prototypu serveru (Zdroj: KKJ.cn) Procesor Naples vystavený v prototypu serveru. 16jádrové esktopové Zeny budou snad mít stejné pouzdro a socket (Zdroj: KKJ.cn)

ThreadRipper?

Tyto čipy – respektive vícečipová CPU – jsou zdá se testovány v platformě „AMD Whitehaven“. To ale asi není kódové označení procesorů, ale opět jen jméno zkušební či referenční desky. Pro tyto highendové Zeny se občas spekuluje o názvu ThreadRipper, na který si firma loni zaregistrovala ochranou známku zároveň se jménem Ryzen. Nicméně jde skutečně jen o spekulaci, tato přezdívka je možná jen kouřovou clonou. AMD totiž tehdy podalo přihlášky na množství dalších termínů, aby zamaskovalo skutečné chystané jméno.

Samotná platforma šestnáctijádrových Ryzenů nicméně vypadá čím dál reálněji a už asi není tolik pravděpodobné, že by se nakonec ukázala být jen kachnou. Je dokonce možné, že ji AMD příští týden v úterý 16. května i oficiálně oznámí během konference Financial Analyst Day.

Byl pro vás článek přínosný?