Unikly takty a parametry vzorku APU Raven Ridge. Čtyřjádra pro notebooky na 3,0 GHz?

1

V poslední době tu často máme „úkazy“ připravovaných procesorů uniklé skrze databázi benchmarku SiSoft Sandra. Tento týden se poštěstila zajímavá mobilní 15W čtyřjádra chystaná Intelem, ale vzápětí tu teď máme naopak desktopový čip od AMD. V pondělí k výročí konce války někdo do databáze nahrál vzorek procesoru Raven Ridge, tedy 14nm APU založeného na jádrech Zen a údajně možné také grafické architektuře Vega. Tedy poměrně očekávaný přelom v linii APU, pro nějž se díky tomuto úniku dozvídáme některé parametry.

Zatím nejde o finální vzorek nebo dokonce produkční kus, ale jen o prototyp, tedy tzv. „ES“, s označením 2M3001C3T4MF2_33/30_N. Tento kód se objevil již v únoru (na webu VideoCardz), a vzorek tak není úplně nejmladší, i když podle dvojky na začátku by už mělo jít o druhou generaci vyrobených ES. Procesor je možná desktopový pro socket AM4, možná mobilní v pouzdru BGA. Sandra si sice myslí to první, ale písmenko M v názvu by snad mělo indikovat mobilní segment. APU každopádně běží v platformě AMD Mandolin Raven – což bude patrně nějaká vývojová deska.

Zenová APU mají L3 cache, 3GHz mobilní čtyřjádro?

Jak lze vyčíst z kódu, procesor má základní takt 3,0 GHz a turbo 3,3 GHz (zda nad rámec toho má i nějakou XFR frekvenci, těžko říct). Jedná se o čtyřjádro s SMT (finální model by se tedy asi jmenoval Ryzen 5), tedy osmi vlákny. I APU Raven Ridge tedy budou mít SMT aktivní, pokud o tom někdo pochyboval. Sandra nám potvrzuje (pokud tedy nedošlo k chybě v detekci) ještě to, že toto Raven Ridge bude mít poprvé L3 cache, která zatím u APU vždy chyběla. Její kapacita je údajně 4 MB; L2 cache mají stejně jako u osmijader Summit Ridge 512 KB pro každé jádro.

Stopa ES prototypu APU Raven Ridge v databázi Sandra (Zdroj: SweClockers)
Stopa ES prototypu APU Raven Ridge v databázi Sandra (Zdroj: SweClockers)

Jeden ze záznamů ukazuje také parametry integrovaného grafického jádra „AMD 15DD Graphics“. To má údajně 11 aktivních jednotek CU, což znamená 704 stream procesorů (zdá se, že web Fudzilla, který toto tvrdil již loni v létě, měl hodně dobré informace). Nezvyklé nekulaté číslo lze asi vysvětlit tím, že jedna CU z dvanácti je deaktivovaná – mobilní verze Raven Ridge by snad měly mít i 768 shaderů. Sandra udává, že GPU má 16KB L2 cache a 3 GB paměti DDR3, což je ale nejspíš detekováno chybně. Nicméně takt by program asi mohl přečíst správně, a ten má podle detekce být 800 MHz. To není nijak vysoká hodnota, jelikož 28nm APU generace Bristol Ridge běží až na 1108 Mhz (na druhou stranu Kaveri šlo v roce 2014 na trh s taktem GPU jen 720 MHz).

Stopa ES prototypu APU Raven Ridge v databázi Sandra (Zdroj: SweClockers, screenshot upraven pro lepší čitelnost)
Stopa ES prototypu APU Raven Ridge v databázi Sandra (Zdroj: SweClockers, screenshot upraven pro lepší čitelnost)

Je velká otázka, zda jsou tyto frekvence GPU (ale také frekvence CPU) blízko tomu, jak budou eventuálně vypadat finální APU Raven Ridge prodávané v obchodech. Jakožto ES tento prototyp na rozdíl od vzorků QS neodpovídá konfigurací konkrétního komerčního modelu. Čipy ES mohou mít takty podobě vysoké, jako finální modely, ale třeba v případě Ryzenu tomu tak nebylo. Dražší modely Raven Ridge by tedy teoreticky mohly být výkonnější, ale levnější mohou možná skončit na takto nízkých taktech. Podobně jako například Ryzen 5 1400 má frekvenci CPU jen 3,2–3,4 GHz. Pokud je ale tento vzorek ve skutečnosti mobilní verzí s TDP 35–45 W a nikoliv desktopovou, pak by takty přes 3 GHz naopak byly dosti slušné.

Kdy se těchto procesorů dočkáme, zatím není jasné. AMD potvrdilo, že pro notebooky Raven Ridge (coby mobilní verzi procesorů Ryzen) vydá ještě letos, mělo by to asi být ke konci roku někdy v Q4 2017. Ovšem u desktopové verze to momentálně vypadá spíš tak, že se její uvedení odloží až někam do roku 2018.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář