Hlavní navigace

USB 3.2 Gen2x2 s 20Gb/s rychlostí přijde do PC už letos. Označení zase bude mást

27. 2. 2019

Sdílet

Máme pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že do počítačů (a notebooků, NASů, mobilů...) se už brzo dostanou dvakrát rychlejší porty USB: generace USB 3.2 s rychlostí až 20 Gb/s po jediném kabelu. Špatná zpráva je, že USB Implementers Forum a výrobci zařízení udělají ještě horší nepořádek ve značení rychlostí, než panoval teď. Takže zase bude komplikované mít přehled o tom, jakou rychlost zařízení podporuje a zda tedy toto nové 20Gb/s USB umí, nebo ne.

 

USB 3.2: 20 Gb/s přes USB-C

Ono 20Gb/s USB není úplně novinka – už jsme o něm slyšeli. Původně se objevilo jako „USB 3.2“. toto rozhraní evolučně navazuje na USB 3.1, které přineslo rychlost 10 Gb/s, dvojnásobnou proti původnímu USB 3.0. Nová verze opět rychlost zdvojnásobí tentokrát to ale nebude zrychlením samotného signálu v drátech. USB 3.2 bude jednoduše používat dvě sady vodičů. Ty už v řadě kabelů USB 3.1 jsou, takže by toto zrychlení mělo být zpětně kompatibilní. Se staršími zařízeními/řadiči bude USB 3.2 korektně fungovat na nižší 10Gb/s (nebo ještě 5Gb/s) rychlosti.

Nevýhoda je kromě kabelu s dvojitými vodiči ještě jedna: 20Gb/s režim je možný jen s konektory USB typu C a s příslušnými kabely. Velké porty typu A budou i v rámci USB 3.2 limitovány jen na rychlosti 10 Gb/s, protože prostě na druhé spojení nemají kontakty. V krátkosti je tedy USB 3.2 s rychlostí 20 Gb/s něco jako dvě rozhraní USB 3.1 spojená do jednoho céčkového portu a kabelu.

usb 3 2 2x2 20gbps slajd USB 3.2 přináší dvojnásobnou rychlost 20 Gb/s díky použití dvou sad vodičů, k čemuž jsou potřeba kabely a porty USB-C

Řadiče USB 3.2 přijdou na trh letos

Tolik tedy rekapitulace minulých dílů seriálu a teď novinky. USB Implementers Forum nyní na MWC 2019 oznámilo, že technologie 20Gb/s USB 3.2 už je připravená do akce a tento rok se na trhu objeví první řadiče. Kdo je uvede, sděleno nebylo, ale je možné, že by je mohla spáchat firma ASMedia, která byla v minulých generacích nejagresivnější. Loni na Computexu ukazovala rané demo, takže zda už má teď křemík hotový, není jasné. Patrně půjde o samostatné řadiče, který bývají vydány jako první. Integrace do čipových sad následuje až se zpožděním, takže v čipsetech AMD nebo Intelu zatím 20 Gb/s nečekejte.

Ať už bude výrobcem kdokoliv, tyto čipy by se letos mohly začít objevovat na desktopových základních deskách. Zprvu to bude asi v highendu u dražších modelů, s nimiž extra výbavu výrobci rádi zpočátku spojují, a do levnějších vod pak nová konektivita prosakuje až v dalším sledu. USB 3.2 by snad mohlo figurovat v některých deskách, které letos budou uvedeny pro nové procesory (Intel 10. generace, Ryzen 3000). Zda budou podobně rychle dostupné i periférie, to už je složitější otázka. Jejich příchod by teoreticky mohl trvat déle (myslí si to například AnandTech, který na tuto zprávu USB fóra upozornil).

Špatná zpráva: značení USB 3.2 bude matoucí

Bohužel to vypadá, že když budete mít o tuto technologii zájem, nebude vám stačit dívat se, zda zařízení podporuje USB 3.2. Zopakuje se totiž aktuální zmatek panující ve značení „USB 3.1 Gen1“ (které znamená 5Gb/s rychlost, tj. USB 3.0 v dřívějším významu) a „USB 3.1 Gen2“, které znamená 10Gb/s porty, tj. USB 3.1 v dřívějším pravém významu slova.

USB Implementers Forum se rozhodlo, že do specifikace USB 3.2 zařadí i tyto dvě předchozí generace a bude je nazývat „USB 3.2 Gen1“ (což opět bude 5Gb/s rozhraní, které se dřív jmenovalo USB 3.0) a „USB 3.2 Gen2“ (což teď bude označení pro 10Gb/s verzi, dřívější USB 3.1). A konečně nová rychlostní třída s 20Gb/s propustností, která je onou skutečnou novinkou v rámci USB 3.2, se bude jmenovat USB 3.2 Gen2x2. Po tomto kódu se tedy budete muset pídit, pokud budete chtít 20Gb/s porty nebo periférii.

usb 3 2 2x2 20gbps znaceni slajd Značení jednotlivých generací USB ve standardu 3.2

20 Gb/s = USB 3.2 Gen2x2... alias SuperSpeed USB 20Gbps

Značení je to dost protivné, protože člověk bude muset koukat po číslici na konci názvu (a bát se, aby v ní třeba nebyl překlep, což se stane snáze, než kdyby se rozlišovalo třeba USB 3.0, 3.1 a 3.2 nebo 3.5). Dost nešikovné je, že se 10Gb/s a 20Gb/s režim jmenují podobně „Gen2“, na druhou stranu ono Gen2x2 aspoň bude opticky snáze rozlišitelné kvůli délce. Osobně si myslím, že když už byl tento chaos ve značení připuštěn, měly se místo oněch přípon „Gen1“/„Gen2“ rovnou použít přenosové rychlosti – USB 3.2 10Gbps a USB 3.2 20Gbps by bylo mnohem snazší pochopit. Na druhou stranu, možná tento chaos ve značení není zas takový problém proti chaosu způsobenému tím, že porty USB-C sice slibují sice velké množství různých funkcí od výstupu obrazu přes rychlé napájení po vysoké rychlosti, ale nikdy nevíte, které konkrétní daný port a zařízení umí, a které ne.

MM_AI

Tip: Zasunete konektor… a nic. Proč USB-C nefunguje?

USB Forum také doporučuje používat při marketingu místo oněch generací označení SuperSpeed USB (to je pro 5 Gb/s), SuperSpeed USB 10Gbps a SuperSpeed USB 20Gbps. V těch zase ale chybí odkaz na generaci 3.0/3.1/3.2, kterou jsou výrobci zařízení zvyklí dávat do specifikací. Zatím se tato terminologie moc nepoužívá, ale možná by tedy stálo za to na tato označení přejít.

Galerie: verze portů a konektorů USB v průběhu jeho vývoje

Byl pro vás článek přínosný?