Hlavní navigace

Google vás šmíruje. Prohlížeč Vivaldi proto změnil výchozí vyhledávač

22. 3. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Zakladatel společností Opera a Vivaldi Jon von Tetzchner má na Google pifku. Dlouhodobě mu vadí, že své weby Google navrhuje tak, aby nefungovaly v jiných prohlížečích. V minulosti házel klacky pod nohy Opeře, teď totéž činí i Vivaldimu, přestože běží na stejném základu jako Chrome. Google navíc spolu s Facebookem několikrát označil jako velké bezpečnostní riziko, protože nekontrolovaně sbírají spousty dat uživatelích. První problém Vivaldi řeší tak, že u nekompatibilních webů změní identifikaci prohlížeče (tzv. user agent) na Chrome. Na druhou „díru“ Vivaldi záplatuje díky partnerství s DuckDuckGo, který je nově výchozím vyhledávačem v anonymním režimu surfování. Při něm prohlížeč neuchovává historii, cookies ani dočasné soubory. A lepší bezpečnosti má napomoci vyhledávač, který vás nesleduje a nežije z prodeje uživatelských dat inzerentům na rozdíl od Googlu, Bingu, Seznamu a spol.

DuckDuckGo je nově výchozím vyhledávačem v anonymním režimu
DuckDuckGo je nově výchozím vyhledávačem v anonymním režimu
DuckDuckGo v praxi
DuckDuckGo v praxi
Nastavení výchozího vyhledávače
Nastavení výchozího vyhledávače

DuckDuckGo se stane výchozím vyhledávačem jen v adresním řádku prohlížeče. Zvláštní vyhledávací pole vedle něj zůstane nezměněno, takže rychlý přístup ke Googlu budete mít i nadále. Vivaldi navíc nechává důležitá rozhodnutí na uživatelích, takže v nastavení si můžete zvolit, aby v anonymním režimu byl jiný výchozí vyhledávač.

MM_AI

Stále navíc fungují užitečné „přezdívky“. Pokud do adresního řádku zadáte „g “ (s mezerou), automaticky tím řeknete, že dále psaná slova chcete vyhledat pomocí Googlu. Zkratka „b “ slouží pro Bing, „w “ pro Wikipedii atd. Přezdívky lze samozřejmě libovolně měnit.

DuckDuckGo byl založen před 10 lety Gabrielem Weinbergem, který chtěl pro sebe i další uživatele vytvořit vyhledávač, který respektuje soukromí. Tvůrci si zakládají na tom, že neukládají nic, než co je pro chod vyhledávače nezbytné. Veškerá data anonymizují a se třetími stranami nesdílejí konkrétní dotazy ani historii hledání. Od roku 2008 již DuckDuckGo odpověděl na 18 miliard dotazů. Jen pro srovnání, Google tohle zvládne za tři dny.

Byl pro vás článek přínosný?