Google je zlý a zneužívá svou moc, tvrdí autor Opery

8
Google
Google

Zakladatel Opery Jon von Tetzchner, které nově vede společnost Vivaldi vyvíjející stejnojmenný webový prohlížeč, na blogu popisuje, jak se postupem času změnil jeho vztah s Googlem.

V roce 2000 byla Opera prvním prohlížečem, který nabídl vyhledávací pole s Googlem. Tehdy se JvT setkal s oběma zakladateli společnosti Pagem i Brinem. Ze schůzek měl radost, Google vnímal jako pozitivní firmu vedenou nadšenými geeky.

Přejděte na jiný prohlížeč

Když Google uzavřel podobnou dohodu s Mozillou, a ta pak integrovala Google do Firefoxu, vztah k Opeře se postupně měnil. Google navíc začal postupně uvádět nové webové služby, které v Opeře nefungovaly. K tomu uživatele upozorňoval na to, aby nainstalovali jiný prohlížeč. Situace se prý ještě zhoršila, když Google uvedl Chrome. Fakticky přitom weby v Opeře fungovaly, stačilo změnit identifikaci prohlížeče (user agent).

Vivaldi se už zakládá na Chromiu, který vyvíjí sám Google. Přesto problémy s kompatibilitou neustaly. Google uvádí služby, jež běží jen v Chromu. Vivaldi opět musí falšovat identifikaci. Nejhorší zkušenosti s Googlem však podle von Tetzchnera přišly až letos.

Nové dno přišlo letos

V květnu měl rozhovor s časopisem Wired, kde kritizoval USA, že nechávají Googlu a Facebooku tolik volnosti ve sběru dat o uživatelích. Dva dny na to pak Google Vivaldimu bez udání důvodů a předchozího varování zrušil reklamní kampaně v síti AdWords. JvT nemá důkaz, že jde o „trest za ostrá slova“. Takové přesné načasování by ale byla velká náhoda.

Když se lidé z Vivaldiho konečně spojili s Googlem, dostali jen seznam vágních podmínek, které musí kampaně splňovat. V další komunikaci si nakonec Google nadiktoval, jak by Vivaldi měl uspořádat vlastní web. Těchto doporučení se přitom podle JvT neřídí ani sám Google. Ping pong mezi Googlem a Vivaldim nakonec trval tři měsíce, než Vivaldi všechno upravil podle nesmyslných požadavků. Pak jim byl účet v AdWords opět odblokován.

Monopol ve vyhledávání a reklamě bohužel ukazuje, že Google nedokáže odolat zneužití své síly. Jsem zarmoucen, že se z geekovské a pozitivní společnosti stal do roku 2017 takový tyran. Myslím si, že blokování konkurentů na základě tak slabých důvodů dokazuje tvrzení o jejich protisoutěžních praktikách. Je také správné říct, že Google je nyní v postavení, kdy je zapotřebí regulace,“ řekl Jon von Tetzchner.

Nebylo by to poprvé, kdy JvT vadilo zneužívání moci velkých korporací. Ostatně ještě v Opeře inicializoval spor s Microsoftem, který nakonec vedl k obří pokutě a povinnosti Microsoftu do Windows zavést ballot screen s nabídkou konkurenčních prohlížečů. Letos si na Microsoft znovu stěžoval kvůli Windows 10.

Google je zlý a zneužívá svou moc, tvrdí autor Opery
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

8 KOMENTÁŘE

  1. Jo pamatuji doby staré Opery, kdy stačilo zfalšovat identifikaci prohlížeče a najednou Googlovské služby začaly normálně fungovat. Jejich mail a vyhledávač propojený na kalendář a další služby jsou výborné, byť neříkám že nezastupitelné. Ale kdo je v pozici, že by s tím zneužíváním pozice Google mohl něco udělat.

  2. Přesně, zrovna nedávno jsem řešil podivné chování prohlížečů na Androidu 6 – Firefox se neustále zahlcoval a byl ukrutně pomalý, nejhůř dopadla Opera, ta pravidelně do dvaceti minut spadla a vzala s sebou i launcher (miui), zato Chrome přes hodinu a půl prohlížení s dvěma taby a pohoda, plynulé. To vše na slušném hw Xiaomi Note 3. Je vidět že Googlu Opera leží nejvíc v žaludku díky tomu že se ozývá, protože FF sice se nějak mydlí ale nepade, zato Opera na Chromiu má ohromné problémy. Ta mstivost Alphabet korporace je hodně znát, druhý Microsoft, akorát ještě o stupeň horší – MS o sobě nikdy nerozhlašoval jak je „dobrý“.
    Pochopitelně když si uživatel vyzkouší jiné prohlížeče, tak se zhrozí jaký to je odpad a vrátí se k Chromu, v tom je ta zákeřnost. Regulační úřady už měly konat. Když došlo na ballot screen ve Windows tak jsem se podivoval, ale tady by to Alphabet potřeboval jak koza drbání.

  3. Kdyz jsou lidi ovce ….

    Na Windows a linuxu pouzivam Vivaldi, je to super prohlizec a uz jenom kvuli monopolu Googlu bych Chrome nepouzival. Na Androidu mam nastesti alternetivni romku, kde Chrome vyhodili, takze mi tam nemusi smrdet a pouzivam tam Brave, taky hodne slusnej prohlizec.

    • Ty jsi fakt veselá kopa, klobouček 😀 Tak proklížeč Chrome, který jde ODKUDKOLIV (tedy i s jakéhokoliv Androidu, pokud tam vůbec je, protože, třeba já jsem defaultně Chrome neměl na ŽÁDNÉM telefonu, byl tam jakýsi „Prohlížeč“, který ale, uznávám, taky nebyl použitelný) BEZ PROBLÉMU odinstalovat (chce to samozřejmě nebýt tupan a musí se něco znát a umět – skills and abilities) je bakaný, protože monopol, ale Windows od MS, což je MONOPOL JAK PRASE respektive Explorer, respektive Edge, kterého se prostě nezbavíte ani když chodíte do kostela je čačaný? A co je největší šupa, tak to je že napíšeš úplnou kravinu a sice „pouzivam tam Brave, taky hodne slusnej prohlizec“ To jsem zvědav, jestli, až zjistíš na čem je ten Tvůj „taky slušnej prohlížeč“ postavený a jaký používá engin, jestli ho taky „kvůli monopolu“ odinstaluješ 😀 Koukám na přenos ze sněmovny, je to sranda, ale Ty jsi naprosto nedostižný :-D:-D Rudý Marx forever!