Hlavní navigace

Vodafone pokryl sítí 5G už polovinu populace a stovky obcí. Zatím stále bez 700 MHz

11. 11. 2021

Sdílet

Zdroj: Vodafone
Červený operátor se pochlubil s pokračujícím pokrýváním nejnovější sítě 5G. Síť staví od loňského října a dnes je alespoň částečně signálem 5G pokryto 252 měst a stovky menších obcí.

Pokryté území je zatím slabší, operátoři se nyní soustředí na pokrývání míst, kde lidé žijí. Kromě toho už Vodafone nabízí 5G služby také téměř ve všech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra. Pokrytí dalších operátorů je nyní podle jejich vlastních map (O2, T-Mobile) proti Vodafonu menší. O2 ovšem zprovozňuje síť 5G od začátku na frekvencích 3,7 GHz.

Pomohlo vypnutí 3G

Vodafone používá technologii Dynamic Spectrum Sharing pro dynamické sdílení frekvencí 4G a 5G, díky čemuž může stavět relativně rychle. V březnu také vypnul síť 3G a využívá i tyto uvolněné frekvence. Převážně nyní funguje na 2,1 GHz, postupně má ale podle zprávy také začít zprovozňovat 5G na kmitočtech 700 MHz získaných v nedávné aukci.

Více: T-Mobile spouští 5G na frekvencích 700 MHz. ČTÚ varuje před možným rušením signálu televize

Nejvyšší dostupnou rychlost získáte jen s nejvyššími tarify Neomezený Premium 5G a Neomezený Business Premium 5G, které nejsou zrovna levné a samozřejmě musíte mít i smartphone s podporou této sítě.

zdroj: Vodafone

Partnerem rubriky je společnost CETIN