Rok od konce DVB-T: T-Mobile spouští 5G na frekvencích 700 MHz. ČTÚ varuje před možným rušením signálu televize

5
Mapa pokrytí 5G T Mobile
Mapa pokrytí 5G v síti T-Mobile
-
Zdroj: T-Mobile

T-Mobile dnes spustil síť 5G i na uvolněných frekvencích kolem 700 MHz. Do konce roku by rád pokryl území odpovídající 25 % populace (nyní má asi 10 %). Využívá technologie Ericsson a Huawei.

Nové vysílače najdete v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Kladně. V mapové aplikaci ČTÚ lze vidět umístění všech vysílačů na 700 MHz ve zkušebním provozu a těch je něco přes 600. Na mapě lze vidět umístění vysílačů a jejich čísel, ale už ne frekvenci nebo kterému operátorovi patří.

Mobilní operátoři mohou po loňském vypnutí DVB-T a uvolnění frekvencí kolem 700 MHz začínají tyto kmitočty využívat pro šíření signálu 5G. V aukci se zadařilo celkem pěti firmám, ale jen na frekvenci 3,5 GHz. Kromě hlavní trojky ještě CentroNet a Nordic Telecom. Ale pásmo 700 MHz připadlo stávajícím třem operátorům.

Mapa Zkušební provoz základnových stanic 4G a 5G v pásmu 700MHz a 800MHz
Kde jsou vysílače 5G na 700 MHz? (zdroj: ČTÚ)

ČTÚ má sice i novou mapovou aplikaci, ale pokrytí 5G si prohlédnete jen v té staré. Data však již nebudou nejaktuálnější, lze se tedy orientovat podle map přímo na stránkách operátorů:

T-Mobile provozuje veřejné sítě 5G doposud na frekvencích 1800 a 2100 MHz společně s LTE a uvolněnou frekvenci 700 MHz začíná využívat z operátorů jako první. Tento kmitočet lépe pokryje zastavěné oblasti, ale nenabídne rychlosti, které se od 5G očekávají. Na chystaných 3,5 až 3,7 GHz bohužel zatím stále čekáme. O milimetrových vlnách ani nemluvě.

T-Mobile kombinuje technologie Ericsson a Huawei a soustředí se i na kampusové sítě v okolí univerzit. DVB-T skončilo před 11 měsíci a převzetí jeho frekvencí pro mobilní data tedy trvalo téměř rok.

V souvislosti se spuštěním nových vysílačů vydal ČTÚ informaci pro občany, kterým by se zhoršil televizní signál DVB-T2.

„Co je nejčastější příčinou vzniku rušení příjmu televize?“

  • Vaše televizní anténa se nachází v blízkosti základnové stanice (dále také „BTS“) mobilní sítě. Za kritickou lze považovat vzdálenost do 450 až 500 m. Tuto skutečnost si lze ověřit na interaktivní mapě prezentované zde: https://digi.ctu.cz/zp/ zadáním konkrétní adresy místa, kde přijímáte televizní signál přes anténu, se vám zobrazí adresní místo (čtvereček) a dále se zobrazí základnové stanice ve zkušebním provozu v okolí (červený bod) po nejetí kurzorem myši se zobrazí číslo BTS, místo a termínem uvedení do zkušební provozu. V případě, že je adresní místo ve vzdálenosti menší než 500 m od BTS je pravděpodobné, že dojde (dochází) k rušení příjmu televize.
  • Vaše televizní anténa je směrována na vysílač televizního signálu a ve stejném směru je umístěna základnová stanice mobilní sítě. Opět si lze ověřit prostřednictvím interaktivní mapy, kde po zadání své adresy uvidíte své adresní místo a v okolí základnové stanice ve zkušebním provozu (červený bod) po najetí kurzorem myši se zobrazí číslo BTS, místo a termínem uvedení do zkušební provozu. Pokud je směrování televizní antény přibližně stejné jako je směr spuštěné BTS může být příčinou rušení televizního příjmu tato základnová stanice, i když je její vzdálenost od antény větší jak 500 m.
  • V blízkosti vašeho televizního přijímače se nachází koncové mobilní zařízení (mobilní telefon, rádiový modem apod.) – v tomto případě postačí zařízení umístit dále od televizního přijímače.
  • Používáte nevhodnou nebo náhražkovou televizní anténu, nejčastěji se jedná o pokojové antény. Řešením je použití klasické venkovní pevně instalované antény. Pokud chcete dále používat pokojovou anténu, tak je doporučeno použít anténu s filtrem, případně změnit umístění antény, nicméně v tomto případě odrušení nejde na vrub mobilního operátora.
  • V dané oblasti je nedostatečný nebo nekvalitní televizní signál. V této situaci není problémem rušivý signál od mobilní sítě, ale nekvalitní televizní signál a věc je nutno řešit s provozovatelem televizní sítě.

„Jak poznám, že se jedná o rušení provozem mobilní sítě?“

  • Rušení způsobené mobilní sítí se projeví náhle, dosti masivně a přímo souvisí s uvedením do zkušebního provozu základnové stanice mobilní sítě v blízkém okolí, na rozdíl od rušení televizního příjmu, které je zapříčiněno např. nekvalitním televizním signálem, které závisí často na počasí, denní a roční době apod. a projevuje se většinou nepravidelně.

zdroj: T-Mobile

Rok od konce DVB-T: T-Mobile spouští 5G na frekvencích 700 MHz. ČTÚ varuje před možným rušením signálu televize
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Jo, teta zacala mit prijem DVB-T asi pred mesicem dost na prd. Takze super, ze mi CTU zprostredkoval zpravu, ze to nemusim zkouset ladit, ale ze to tak diky 5G uz zustane.
    Sam s tim problem nemam, zrusil bych celou DVB-T2 a misto toho dal pasma dalsim operatorum a samozrejme by se zaroven mohli zrusit poplatky Ceske televizi!