Hlavní navigace

Vodafone začal dodávat menší SIM karty. Než přejde na eSIM, alespoň ušetří pár tun plastu

26. 3. 2021

Sdílet

Zdroj: Vodafone
Vodafone začal (po O2) dodávat menší SIM karty. Ale nejde o přechod z formátu nanoSIM na něco ještě menšího, což by kvůli velikosti čipu ani příliš nešlo – operátor zmenšil ten zbytečný plast okolo.

Vodafone i další operátoři dodávají (dodávali) nové SIM karty v plastové kartičce o velikosti kreditky, ze které jdou dnešní používané velikosti microSIM a nanoSIM vyloupnout. Zbytek je k ničemu a končí v lepším případě ve tříděném plastu. K čemu je to vlastně dobré?

Úplně první telefony totiž měly velký formát karty označovaný jako 1FF (Full Size). Až s nástupem digitální sítě GSM se v roce 1996 objevil známý formát miniSIM (2FF). Miniaturizace pokračovala přes microSIM (3FF) až k dnešnímu nanoSIM (4FF).

GSM SIM card evolution Zleva: původní velikost SIM karty před rokem 1996 až po dnešní nanoSIM (zdroj: Wikipedia CC-BY-SA)

Tento nejmenší formát používáme v telefonech už 9 let, byť z počátku jen ve vyšší třídě. Jak je vidět, bylo kvůli němu potřeba mírně upravit velikost čipu. Prvním telefonem se slotem pro nanoSIM byl iPhone 5 a podobně u velikosti microSIM byl první iPhone 4.

Jen některé levné telefony dnes stále používají formát microSIM či miniSIM. Ale důvod pro velkou plastovou kartičku z prvních telefonů není žádný. A v blízké budoucnosti zmizí SIM karty úplně, i u Vodafonu je nahradí eSIM.

Tip: Vývoj eSIM pozastaven. Operátoři chtějí blokované telefony

Z čísel Vodafonu vyplývá, že tímto krokem hodlá ušetřit za rok 3 tuny plastu. Operátor sice neuvádí přesný rozměr nové kartičky, ale mělo by jít o poloviční velikost. Ušetří tedy o něco více než polovinu materiálu.

aktualizováno:

Operátor O2 zavedl poloviční velikost SIM karet (pod označením Half SIM) již na konci ledna a taktéž uvádí ušetření tří tun plastu. T-Mobile zatím dodává standardní velikost.

zdroj: TZ Vodafone