Hlavní navigace

Čas na změnu? Ve stejný den jako aprílový update Desítek vyšla Fedora 28

Sdílet

Zdroj: Redakce

Od 30. dubna si můžete vyzkoušet nejen Windows 10 April 2018 Update (naše recenze), ale také novou Fedoru 28, která z velké části vzniká v Brně. Linuxová distribuce sponzorovaná Red Hatem tradičně vyšla v několika edicích podle typu použití a desktopového prostředí, nás ale zajímavá především verze Workstation postavená na Gnome. Instalační obraz si můžete stáhnout z getfedora.org. Nová „fidorka“ běží na linuxovém jádru 4.16 a aktualizovaném desktopu Gnome 3.28. Novinky najdeme v kalendáři, kontaktech nebo správci souborů. V softwarovém správci si nově můžete povolit repozitáře třetích stran, takže se rychle dostanete i k proprietárním věcem, jako jsou prohlížeč Chrome, herní služba Steam či grafické ovladače od Nvidie.

MM_AI

Dostupné programy ve Fedoře 28
Dostupné programy ve Fedoře 28
Software s repozitáři třetích stran
Software s repozitáři třetích stran
Činnosti
Činnosti
Kalendář a nastavení
Kalendář a nastavení

Notebooky s Fedorou 28 poběží déle, tvůrci upravili správu napájení týkající se připojení disků, integrované zvukovky od Intelu a USB/Bluetooth donglů. Poprvé je ve Fedoře podporováno rozhraní Thunderbolt 3. V systému daále přibyla nová aplikace Fotky nahrazující Shotwell a aktualizovaná sada Emoji 10.0.

Upravena byla též instalace. Vytváření uživatelských účtů proběhne až po prvním spuštění systému. A součástí Fedory jsou nově VirtualBox Guest Additions, takže pokud si chcete Fedoru pouze vyzkoušet ve virtualizovaném prostředí, bude vám rovnou fungovat změna velikosti okna, bezešvý mód, sdílení složek nebo sdílená schránka.

Byl pro vás článek přínosný?