Předchozí
Následující

Hlavní jarní novinky

V pořadí již šestá iterace Windows 10 oficiálně nastupuje a základní charakteristika by se dala zkopírovat z recenzí některých předchozích vydání. Díky mnoha drobným inovacím se jedná o dosud nejlepší Desítky, jaké jste kdy na počítači měli. Za půl roku se tomuto klišé pokusím vyhnout, tentokrát je však ono klišé zcela na místě. Windows 10 April 2018 Update je totiž na velké novinky mimořádně skoupý.

Původně Microsoft plánoval vydání nazvat jako Windows 10 Spring Creators Update. Nakonec se rozhodl pro jiný název, který je snad ještě horší a nudnější než ten původní. Je to ovšem schéma, které může být používáno roky. Tak nevím, nestačilo by se držet čísla verze?

Bylo by nicméně nepravdivé napsat, že nepřináší vůbec nic nového, právě naopak. Jen je více než kdy dříve vidět, že máme co do činění s dospělým systémem a převratné změny koncepce v něm očekávat nelze. Právě naopak, Microsoft může díky krátkému vývojovému cyklu pravidelně dotahovat příslovečné šrouby a odlaďovat menší či větší nedostatky a nedodělky.

V kolosu, jakým je Windows, se prostor pro zlepšení vždycky najde. Někdy je dokonce přínosné se zastavit a raději odladit stávající funkce na úkor přidávání nových. Ty rozšiřují komplexitu a vytváří prostor pro nové chyby. Podobně by se letos měl Apple zaměřit na optimalizaci nadcházejícího vydání iOS, čímž firma reaguje na kritiku chybovosti loni uvedeného systému.

Tip: Upgrade Windows 10 loni blokoval počítače průměrně 82 minut. Teď to bude 30 minut

Na druhou stranu se některé větší série úprav vinou krátkého cyklu rozmělňují – získáváme je postupně. To se týká mj. designového stylu Fluent. April 2018 Update představuje již třetí vydání, kde je tento design postupně aplikován na různých místech systému. Přitom se jedná o jednu z největších změn letošního jarního vydání Desítek.

Tip – Připomeňte si novinky v minulých vydáních:

Jediná změna, které si většina lidí všimne? Design

Když jsem už nakousl téma designu, proto jím rovnou začnu. Již jsem naznačil, že novinek April 2018 Update mnoho nepřináší – aspoň ne těch výrazných. Po pár týdnech dlouhé zkušenosti chtě nechtě musím říct, že nemalá část uživatelů a uživatelek si z jarního vydání odnese pouze designové změny. Ty jsou totiž vidět a nelze se jim vyhnout.

Čím více design prostupuje systémem, tím mi nastavený směr připadá lepší. Možná si vzpomenete, že jsem z původní podoby Desítek nebyl úplně nadšený, byť o žádnou katastrofu nešlo. Ovšem, že si člověk zvykne. Nakonec jde stejně v první řadě o funkcionalitu, jež vám umožní zvládnout práci.

Průsvitnost hlavních ovládacích prvků je teď konzistentní. Navíc se objevila na řadě dalších míst, např. do postranního panelu Nastavení, kde ji zaznamenáte, pokud je okno aktivní
Průsvitnost hlavních ovládacích prvků je teď konzistentní. Navíc se objevila na řadě dalších míst, např. do postranního panelu Nastavení, kde ji zaznamenáte, pokud je okno aktivní

Více Fluentu = hezčí Edge

Před půl rokem jsem zmiňoval, že díky průsvitnosti, kterou Fluent vnáší do virtuálního prostoru, začíná být pěkný dokonce i Edge. Doteď si přitom stojím za tím, že původní nekontrastní šedé prostředí Edge bylo jak neergonomické, tak velice nehezké. Jakmile ale Microsoft vybarvil adresní řádek doběla a zprůhlednil záhlaví, situace se zlepšila. Jarní Edge je pak díky dalším úpravám ještě hezčí.

Symboly v tlačítkách v nástrojové liště byly zmenšeny. Velice pěkným dojmem působí nový efekt Reveal, jenž zvýrazňuje tlačítka ve chvíli, kdy nad ně přesunete ukazatel myši. Právě tento efekt zaznamenáte na více místech, např. i v nabídce Start, kde jsou díky němu dlaždice zvýrazněny podobně jako tlačítka v Edgi. Proto je pak zřejmé, že s takovými prvky můžete v daný okamžik interagovat.

Symboly v hlavních tlačítkách byly zmenšeny, navíc je zdobí efekt Reveal
Symboly v hlavních tlačítkách byly zmenšeny, navíc je zdobí efekt Reveal

Efektní, ale i užitečný Reveal

Prostor kolem ukazatele se v interaktivních prvcích navíc zesvětluje, čímž vzniká z designového pohledu vizuálně poutavý, ale také užitečný efekt. Nemám přitom pocit, že by Microsoft stvořil efekty přetížený kýč – možná balancuje na hraně, ale do říše nevkusu Desítky (zatím) nevstoupily.

Na více místech pak zaznamenáte průsvitnost namíchanou pro design Fluent. Kromě zmíněného Edge prostoupila mj. hlavní panel nebo Nastavení. O úpravách podoby některých prvků uživatelského prostředí bych mohl napsat zřejmě ještě několik odstavců. Popisky tlačítek Rozbalit/SbalitVymazat všechna oznámení v Centru akcí používají barvu, jež je používána rovněž pro záhlaví oken a další prvky.

Reveal zvýrazňuje prvky pěkně, ale také tak, že si toho opravdu všimnete
Reveal zvýrazňuje prvky pěkně, ale také tak, že si toho opravdu všimnete

Patrně se však se mnou shodnete, že tohle nemá cenu dopodrobna rozebírat. Zakončeme povídání o designu konstatováním, že malé úpravy zaznamenáte napříč systémem. Můžete bez nich žít? Stoprocentně. Má cenu kvůli nim spěchat s upgradem? Určitě ne. Jaký dojem z prostředí Windows budete mít po upgradu? Bezpochyby lepší než dřív.

April 2018 Update přidává možnost rychlého sdílení přes Bluetooth se zařízeními, jež se nachází blízko vašeho počítače. Navíc je u kompatibilních zařízení podporováno rychlé párování.

Časová osa chce zlepšit produktivitu

Znám ovšem i takové jedince, kteří grafiku v systému nevnímají. Řadíte-li se k nim i vy, budu doufat, že vás zaujme druhá a zároveň poslední větší novinka. Je to už skoro rok, kdy Microsoft předvedl zajímavě vypadající funkci. Časová osa však nebyla dokončena včas, aby mohla být nasazena ve Fall Creators Updatu. Pro jedno vydání ztráta, pro druhé zisk.

Pamatujete si přehlednou a prostornou nabídku otevřených oken, jež se otevírala pomocí zkratky Win+Tab nebo příslušného tlačítka na hlavním panelu? Časová osa představuje zajímavou evoluci této nabídky, jež vlastně plní stejný účel jako doposud, jen rozšiřuje svůj záběr směrem do minulosti. Vedle aktuálně otevřených oken se totiž můžete vracet ke dřívějším aktivitám.

Win+Tab nadále nabízí přehled aktuálně otevřených oken…
Win+Tab nadále nabízí přehled aktuálně otevřených oken…

Windows tak v tomto přehledu zobrazuje dříve navštívené stránky v Edgi, rozpracované dokumenty apod. Jenže je potřeba, aby aplikace s časovou osou uměly spolupracovat. Zatímco stránky z Edge v přehledu vidím, stránky z jiných prohlížečů nikoliv.

Podzimní potenciál

V tom tak spočívá jisté úskalí – zatímco samotný nápad považuji za dobrý, může funkce snadno vyšumět do ztracena, pokud ji nezačnou podporovat třetí strany. To platilo mj. o loňském přídavku Lidé, kteří jsou např. pro mě právě kvůli slabé podpoře aplikací doteď nezajímaví. Časová osa původně měla být spojena s ještě jednou novinkou, a sice s panelovým prostředím.

Toho bychom se měli dočkat za pár měsíců. Domnívám se, že teprve ve vzájemné kombinaci budou obě funkce zajímavé. Budeme se moct intuitivně vracet ke skupinám rozdělaných projektů. Dnes časová osa představuje určitý nástin potenciálně zajímavého přístupu k práci s aplikacemi a dokumenty. Jestli ale bude její potenciál naplněn, to nebude možné vyhodnotit dříve než za pár měsíců až let.

…ale níže naleznete přehled starších činností, k nimž se tak snadno vrátíte
…ale níže naleznete přehled starších činností, k nimž se tak snadno vrátíte

Aspoň pro mne však časová osa představuje věc, která i v současné podobě funguje. Navíc pokud používáte účet Microsoft, můžete povolit synchronizaci aktivit mezi zařízeními. Pakliže běžně používáte více zařízení, dává koncept časové osy ještě větší smysl. Cynická otázka ovšem zní, kdo na vcelku zastrčenou funkci narazí. Obávám se totiž, že běžní lidé znají jen zkratku Alt+Tab, nikoli Win+Tab.

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

18 KOMENTÁŘE

 1. V tuším posledním podcastu tuším Petr říkal, že se při aktualizaci Windows už neinstalují dříve smazané aplikace. Není to pravda, minimálně v mém případě, protože se mi po April Update dříve odinstalované aplikace vrátily zpět a jako „bonus“ přibyly i nové : https://i.imgur.com/pQsrdAG.png

  Dále se mi při instalaci smazalo nastavení Google Backup&Sync (Google Drive), a musel jsem vše klikat znovu (raději se před tím podívejte, co vše synchronizujete).

  Jinak zatím bez problémů.

 2. Takze suma sumarum nic se nezmenilo 🙂
  Kosmeticke zmeny muzou potesit, ale pro uzivatele kterym vadi na windows prave telemetrie a povinne updaty, duvod proc neupgradovat zustava stale stejny.
  Plus bonus v tom, co upgrade rozhodi po reinstallu..

    • Bobánek 😀 …. Víš jak já se vždycky dozvím, aniž bych se jakkoliv sám staral nebo se po tom pídil, že vyšel zase nějaký kvalitní, velký a užitečný update Windows 10? Zvýši se mi počet přijatých a nepřijatých hovorů od lidí, co si s tím, že se jim zase totálně rozmr**l sytem sami neporadí 😀 A pak přijde idiot, který ti bude tvrdit že se nic takového neděje a že telemetrie nikomu nevadí … vlastně … má tak trošku pravdu, třeba u mě je telemetrie to poslední, co mi na tomhle zpraseném systému, jak už operačním, tak organizačně Microsoftím vadí 😀 … al Tobě napíše že se zesměšňuješ …

     • 🙂
      Mne by systemova telemetrie, ktera jen opravdu cuci na windows jako OS nevadila, dokone bych to i podporil. Akorat ze ta jejich i v tom minimalnim nastaveni posila malou domu o nainstalovanych programech, slidi po disku, atd..coz mne prijde za carou. Pradoxne vtipne na tom je, ze i pres tohle smirovani, maji vidle10 neustale problemy..
      Neblbejsi jsou ale ty jejich nevypinantelne update/reinstally..tenhle vymysl je na „IT ropaka stoleti“..to jde proti vsem starym-dobrym „never touch running system“ pravidlum. Co je na tom jeste horsi je, ze se najdou lidi v IT, co to jeste budou obhajovat…
      Jinak to ze to jsou vidle s nehorsim designem, user experience, schizofrenim rozdelenym prostredim, chaotickymi kontrolnimy/ovadacimu prvky, derave je to podobne jako predchozi windows, atd..to uz ani nezminuji..to bych nedelal nic jineho :))

      Takze jsi ready na novou varku zprav? 😉

     • No, pár vytrvalců co ještě neztratili nervy tam mám, ale ti se s tím povětšinou nějak popasují sami. Ty oststní už jsem částečně přehodil na Linux, částečně (kdo nemůže jinak) zpět na Windows 7 a 8.1, ale to je stav který je trvaleji neudržitelný, to je mi jasné. Prostě nezbývá než se modlit, že se stane zázrak a MS vyrobí něco normálního no 😀

     • Tak jsem si prolezl diskusi na zive, abych nevysel z obrazu, co novy Win10 tradicne rozdrbe uzivatelum..
      https://www.zive.cz/clanky/velka-jarni-aktualizace-windows-10-co-prinasi-april-2018-update/sc-3-a-192992/default.aspx?artcomments=1
      A stara dobra klasika je zpatky… rozdrbane video drivery a nastaveni, rozdrbane nastaveni zvuku, nefunkcni tiskarny/scannery, disable programy (antiviry), resetovany firewall, resetovane ruzne sync utility a pak nestastnici, kterym to rovnou zuchne…
      Ale jinak jsou tam i novinky…napr. nove logicke disky 😉
      Uzivatele musi Win10 milovat…

 3. Dobrý článek, jsou v něm přehledně shrnuty všechny podstatné informace.
  Ta časová osa vypadá velmi zajímavě, ale budu si na to musetli zvykat, než se s tím naučím pracovat.
  Osobně moc design nevnímám, ale určitě je dobře, že se Microsoft snaží sjednotit vzhled systému.
  Edge nepoužívám, ale možná ho zase na pár dní vyzkouším, abych zjistil, jestli už je připravený na plnohodnotné používání.
  Narazil jsem ve článku na pár chyb, nebere to prosím špatně, že jsem je zde zkopíroval.

  Díky mnoha drobným inovacím se jedná o dosud nejlepší Desítek, jakou jste kdy na počítači měli.

  Někdy můžeme být dokonce přenosné se zastavit a raději odladit stávající funkce na úkor přidávání nových, které trpí chybami.

  Pakliže běžně používáte více zařízení, dává koncept časové ještě větší smysl.

  Iterační proces rovněž zlepšili funkci Lidé.

   • Petře, měl bych ještě menší nálož dalších připomínek, když už se do toho Kerby pustil přede mnou 🙂 :

    Úvod:
    Bohatě to však vyhrazuje malými novinkami (vynahrazuje?)

    1. strana:
    V kolose, jakým je Windows, se prostor pro zlepšení vždycky najde. (možná kolosu?)
    firma reaguje na kritiku chybovost loni uvedeného systému. (chybovosti)
    Ovšem, že si člověk si zvykne. (si si)
    Jarní Edge je pak díky dalším úpravám ještě hezčí. (nebo tak?)
    Parně se však se mnou shodnete (Patrně)
    Microsoft předvedl zajímavě vypadají funkci (vypadající)
    to nebude možné vyhodnotit hostit dříve (hostit?)

    2. strana:
    Nový Twitter ve Storu je známé progresivní aplikace Twitter Lite. (známá)

    3. strana:
    proces se rovněž pozitivně dotkl funkci Lidé. (funkce)
    vám zase zajistí více klidu a práci (na)
    Nepatříte-li k fanouškovské základně, možná ocení návrat klávesnice (oceníte + tečka)
    týkat se to pravděpodobně bude mnoha i budoucích verzí. (slovosled)

    K tématu. Z těchhle půlročních aktualizací moc radost nemám, protože do jisté míry po nich dojde v systému k resetu nastavení na výchozí hodnoty (Např. jsem zakázal ve Správci zařízení „Uživatelské zařízení standardu HID“ a po Updatu bylo zase povoleno, dokonce i nastavení MSI Afterburneru se mi pozměnilo a musel jsem zase štelovat. A to nemluvím o změně typu spouštění různých služeb ve Windows, které se po updatu zase nastaví na „default“.)
    Pokud bych si něco v dalších verzích Windows přál, tak by to bylo zachování systémových nastavení po updatu v co možná nejpůvodnějším stavu.

    Reveal efekt je pěknej, ale na hlavním panelu zatím nefunguje?

    No nic, po delší době zase projdu Nastavení Windows a podívám se, co je tam nového.
    NG

 4. EDGE ještě pořád neumí to, co umí jakýkoli jiný browser, t.j. označit výraz a rovnou jej vyhledat. Tuto funkci v kontextovém menu neobsahuje. Buď jsou vývojáři úplně blbí, anebo naprostí ignoranti, jelikož připomínek na tento nedostatek již dostali od insiderů mnoho. Pořád musíte výraz kopírovat a následně vložit do vyhledávače. Trapnost.

 5. Udělal jsem čistou instalaci buildu 17134.1 a nestačil jsem se divit – aplikace ze Storu jsem sice stáhnul, ale už mi nejdou otevřít z důvodu nefunkčního připojení k internetu (?????) Aplikace se tváří jako offline. Nezbylo mi nic jiného, než se vrátit k předchozí verzi 16299.15, a udělat upgrade. Pak aplikace ze Storu fungují…