Hlavní navigace

Velký přehled novinek ve Windows 10 Creators Update. Zlepšuje Edge, polidšťuje aktualizace a dotahuje šrouby

10. 4. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Microsoft dotáhl do konce další hlavní verzi Windows 10. Její široká distribuce bude zítra zahájena, tak si pojďme představit novinky. Některé funkce budou využitelné méně, jiné více. Jako vždy platí, že nemá jít o revoluci, ale další iteraci. Řešena jsou některá dříve vytýkaná slabá místa a jedená se opět o dotaženější produkt.
Protože se již první lidé

začali dostávat k nové verzi Windows 10, která je marketingově označována jako Creators Update, pojďme si projít novinky. Microsoft jednou za půl roku uvolní nové vydání Desítek, které několik funkcí přidá. Některé ovšem i odebere, takových změn se ale odehrává minimum.

Najdete v Creators Update novinku, kterou si opravdu oblíbíte?

Malování 3D

Pro Microsoft se hlavním tématem tohoto vydání stala kreativita, kolik na kreativitu zaměřených funkcí ale reálně připravil? Já to budu brát tak, že operační systém jako celek může pomoct při kreativních činnostech, a to jako víceúčelový nástroj. Téma je spíše symbolické, samotných přídavků pro kreativitu tolik nevzniklo.

Zřejmě nejnápadnější je nový grafický nástroj Paint 3D, nebo česky Malování 3D. Původní Malování neodchází, zůstává ve Windows nadále. Proč? Nové Malování to staré nenahrazuje, ale jde jiným směrem. Tím směrem jsou trojrozměrné objekty. Věřím, že kdo bude s trojrozměrným prostředím pracovat, nástroj si oblíbí. Obávám se však, že ze stávající uživatelské základny to mnoho lidí nebude.

Proč je ve Windows stále i původní Malování? Aktivně jej používá 100 milionů lidí.

Microsoft sliboval, že nabídne nástroj pro smartphony, pomocí kterého budeme moct skenovat objekty a právě s nimi dále pracovat v Malování 3D. Jenže od podzimního odhalení jsme o tomto nástroji nic neslyšeli, takže si na něj nejspíš ještě počkáme. Dlužno dodat, že s takovým nástrojem by nový rozměr získalo i Malování 3D. Ještě doplním, že své výtvory můžete sdílet v nové komunitní službě Remix 3D.

Malování 3D je nástroj zaměřený na trojrozměrné objekty. 3D má být další velká věc Malování 3D je nástroj zaměřený na trojrozměrné objekty. 3D má být další velká věc

Smíšená realita

Pro většinu lidí bude ještě méně využitelná podpora pro smíšenou realitu. Základní stavební kámen ovšem být položen musel a na trh by se v souvislosti s Creators Updatem měly konečně dostat cenově dostupné brýle. I když dorazí, využitelnost stále nebude vysoká a můžeme se jen dohadovat, jestli se ze smíšené reality stane další velká věc. Microsoft ovšem logicky chce být u toho pro případ, že by to vyšlo.

Mimochodem, ještě v loňském roce Microsoft hovořil o rozšířené nebo virtuální realitě, eventuálně obecně o hybridní realitě. V posledních měsících se ale ujal pojmu smíšená realita. Navíc se platforma pro smíšenou realitu, která je obsažena ve Windows 10, ještě před několika měsíci nazývala Windows Holographic. Dnes už ji Redmondští označují právě jako Windows Mixed Reality.

Hraní

S kreativitou aspoň do jisté míry souvisí vylepšení pro herní komunitu. Microsoft loni koupil službu Beam. Integroval ji do Windows, takže kdokoli může rovnou začít (bezplatně) vysílat záběry, jak hraje. To už lze považovat za tvůrčí činnost. Proč je Beam zajímavý? Jméno si postavil na minimální prodlevě. Dále se v Nastavení se objevila nová hlavní sekce, jež patří hraní. Nesdružuje však pouze starší funkce spojené s interaktivní zábavou.

Kromě zmíněného živého vysílání přenosu ze hry v Nastavení najdete další novinku. Herní režim slouží k vymáčknutí maximálního výkonu počítače pro co možná nejplynulejší běh her. Nečekejte, že se vám zázračně výkon zlepší tak, že dříve zcela nehratelné tituly bude váš stroj najednou zvládat. Pár snímků za sekundu navíc by však herní režim přinést mohl. Na podporu hraní byl z části zaměřený už Anniversary Update, Creators Update tak pokračuje v této cestě.

Vzhled a Nastavení

Jako zatím pokaždé se viditelně proměnilo Nastavení. Microsoft pokračuje v migraci položek z Ovládacích panelů, přičemž kromě toho Nastavení částečně přeorganizoval. Kromě více obsahu a snad přehlednější organizace Nastavení nabízí více doplňkových informací, které se zobrazují po pravé straně, pokud máte okno dostatečně roztažené. Nastavení tak působí plnějším dojmem a je nápomocnější než dřív.

Pokud ho někdo bral jako dětskou hračku ve srovnání Ovládacími panely, myslím, že Creators Update představuje ten bod, kdy to přestala být pravda. Nemá smysl, abych se podrobně rozepisoval o tom, kde je jaká nová sekce a jak se přesouvaly položky. Některé související novinky ale za zmínku stojí.

Motivy

Co se barevného schématu týče, můžete si nyní míchat vlastní barevné kombinace a nejste už omezeni na předem připravenou a omezenou paletu. Tyto kombinace můžete spolu s tapetou nebo zvuky ukládat, protože se na scénu vrátily oblíbené motivy vzhledu. Kdybyste si se vzhledem nevěděli rady, vyberete si z balíčků dostupných ve Storu. Již dnes je jsou jich řádově desítky a všechny jsou zdarma.

Motivy vzhledu se vrací. Store je jich již dnes plný Motivy vzhledu se vrací. Store je jich již dnes plný

Redukce modrého světla

Někteří již redukci modrého světla do svých systémů implementovali, v případě Windows ten okamžik nastává teď. V určený čas obraz zčervená (standardně se západem slunce), přičemž aktivaci funkce i úroveň červené máte pod kontrolou. K čemu je to dobré? Podle některých výzkumů modré světlo zabraňuje tvorbě hormonu vyvolávajícího potřebu spánku. Obrazovky tak narušují naše přirozené rytmy a zhoršují kvalitu spánku.

Nadále platí, že ideálně byste před spaním na obrazovku koukat neměli vůbec. Aspoň trochu by našim spánkům ale nová funkce ve Windows měla pomoct. Idea samotná nová není – již dlouhé roky na počítačích zčervenání obrazovky zprostředkovával nástroj Flux. Podobným řešením si nejen zkvalitníte spánek, v což aspoň doufáme, ale také ulevíte svým očím.

Používali jste Flux? S nočním osvětlením budete jako doma Používali jste Flux? S Nočním osvětlením budete jako doma

Edge

Prohlížeč od Microsoftu platil za příliš jednoduchý a dle vlastních zkušeností si troufám tvrdit, že také ne zcela spolehlivý. Sešlo se v něm několik pěkných novinek, budou ale stačit k přilákání publika? Lištu s otevřenými stránkami lze roztáhnout, takže uvidíte náhledy stránek. Díky tomu může být snazší se zorientovat v záplavě panelů.

Náročnější jedinci ocení možnost klepnutím uložit aktuální relaci pro pozdější použití. Můžete se tak mezitím věnovat jiným činnostem. Edge dále začíná svou kariéru jako čtečka e-knih, což souvisí s tím, že v některých zemích se ve Storu nově prodávají knihy. Česko k těmto zemím nepatří, pokud ale máte nějaké e-knihy ve formátu EPUB, Windows si s nimi poradí, i když zrovna nebudete mít nainstalovanou zvláštní čtečku.

Náhledy vám pomohou zorientovat se v záplavě panelů Náhledy vám pomohou zorientovat se v záplavě panelů

Doplňky si v prohlížeči odbyly premiéru minule a bohužel je jich po několika měsících stále velmi málo, konkrétně devatenáct. Jeden ale přidal do Storu sám Microsoft a s tímto doplňkem můžete překládat cizojazyčné stránky, jako to např. umí v základní výbavě Chrome. Zmínit ještě mohu, že Edge ve výchozím stavu již nepřehrává prvky ve Flashi, ačkoli je možné je ručně spustit.

Podporuje také seznamy odkazů. Menších novinek je více, včetně důležitých vylepšení pod kapotou (multiprocesová architektura, WebRTC 1.0. atd.) Edgi jsem se věnoval samostatně ve starším článku, takže se můžete případně podívat tam. Jen dodám, že od Creators Updatu bude Edge navíc vybavován novými funkcemi v průběhu roku, nikoli jen v souvislosti s novou hlavní verzí Windows. Minimálně to Microsoft slíbil.

Bezpečnost

Tak jako vždycky se zlepšilo zabezpečení samotného systému, řadu novinek v tomto ohledu neuvidíte, neboť se nachází pod kapotou. Za zmínku stojí prvek, který očima nepřehlédnete. Creators Update znovu objevil centrum zabezpečení, o které se Microsoft pokoušel např. již ve Windows XP SP2. Dostupné je přímo z oznamovací oblasti prostřednictvím ikony patřící Windows Defenderu. Ten tím přišel o své původní zastaralé rozhraní, které v Desítkách přežívalo a nebylo přizpůsobené pro dotekové ovládání a ani stylem do systému nesedělo.

Centrum zabezpečení ve Windows 10 se tak skládá jednak z antiviru, jednak z informační části sledujícího stav počítače v ohledech zabezpečení a údržby. Samotnou údržbu bych sice v centru zabezpečení nehledal, ale budiž. Berte ho spíše jako komplexní informační a servisní centrum, odkud lze dále spravovat firewall nebo rodinné účty (i když zdejší odkazy vás přesměrují do prohlížeče).

Prostředí Defenderu se proměnilo v Centrum zabezpečení Prostředí Defenderu se proměnilo v Centrum zabezpečení

Automatické uzamknutí zařízení

Novým zabezpečovacím prvkem je možnost automaticky zamknout zařízení, když se od něj vzdálíte i se svým telefonem, hodinkami nebo jiným chytrým kapesním zařízením. Ke komunikaci je využíván Bluetooth a prozatím funkci hodnotím jako nedotaženou. K uzamčení dojde automaticky zhruba až po minutě, kdy jste mimo dosah. Prodlevu neovlivníte. V rámci bytu nebo domu se mimo dosah dostat vůbec nemusíte, navíc by bylo pohodlné, kdyby se počítač dokázal automaticky i odemknout.

Instalační program

S tématem zabezpečení souvisí předělaný instalační program operačního systému. Windows jistě neinstalujete každý den, jestli však tuto proceduru podstoupíte, očekávejte, že byl nový instalační program jednak přizpůsoben pro handicapované, jednak poskytne lepší informace o soukromí. Primárně na nátlak EU Microsoft lépe vysvětluje, k čemu je dobré sbírání dat.

Instalační program více vysvětluje, co se stane po vypnutí/zapnutí předvoleb Instalační program více vysvětluje, co se stane po vypnutí/zapnutí předvoleb

Předvoleb je několik a vy se dozvíte, jaký je rozdíl mezi tím, když bude daná předvolba zapnutá či vypnutá. Jde např. o personalizaci reklam nebo o sběr telemetrických dat. Microsoft kromě vysvětlování, proč je dobré data sbírat, také snížil úroveň objemu telemetrických dat sbíraných na základní úrovni.

Aktualizace

Aktualizace systému mnozí proklínají. Mohlo se stát, že se systém chtěl kvůli dokončení instalace restartoval. Pokud jste měli rozdělanou práci a odešli jste od počítače, mohli jste zjistit, že neuložená práce přišla vniveč kvůli vynucenému restartu. V případě Desítek pak máme omezenou kontrolu nad aktualizacemi, které se obecně vzato prostě instalují a nelze s tím mnoho udělat.

K důležitým ústupkům v Creators Updatu patří možnost odložit instalaci aktualizací až o 35 dní. To se hodí v případě, že nějaká aktualizace způsobí vašemu stroji problémy. Vzhledem k důvodu existence funkce ale nepovažuji za rozumné, že tato možnost není dostupná v edici Home. Již dříve byla přidána možnost stanovit časové okno, během kterého nejsou aktualizace instalovány. To bylo omezené na 12 hodin, nově si můžete vybrat až 18hodinový úsek pro klidnou a nerušenou práci – nakonec i v edici Home.

Doba, kdy nebude počítač kvůli aktualizacím nikdy restartován, byla prodloužena až na 18 hodin Doba, kdy nebude počítač kvůli aktualizacím nikdy restartován, byla prodloužena až na 18 hodin

Navíc Redmondští velmi významně zmírnili politiku vynucování restartů kvůli aktualizacím. Windows se vás bude ptát, kdy může být zařízení restartováno. Můžete to udělat hned, nechat si výzvu připomenout později či rovnou naplánovat vhodný čas pro restart. Předposlední dobrá zpráva zní, že můžete z cyklu automatického instalování aktualizací vynechat ovladače. V tomto případě je však dostupnost funkce omezena na edici Pro a vyšší.

Poslední dobrou zprávou je snížení objemu dat, který je stažen při instalaci nové hlavní verze Windows 10. Testování ukázalo, že mohou být úspory značné, byť v reálném světě tak signifikantní nebudou. Jde o to, že se stahují jen změněné soubory, nikoli kompletní obraz systému. Protože novou aktualizační platformu zavádí až Creators Update, z tohoto vylepšení budete logicky těžit až při příštím upgradu, tedy někdy letos na podzim.

Z čeho ale těžit budete hned, je rychlejší kontrola aktualizací. Část zátěže byla přesunuta na servery, takže z i několikaminutového vyhledávání může být několikasekundové.

Skype

Nedávno byla ze Skypu pro Windows 10 sloupnuta nálepka Preview. Ačkoli se hodně zlepšil, stále si nejsem jistý, zda už je zralý na to, aby jej začala používat nejširší veřejnost. O nahrazení původního desktopového klienta ale ze strany Microsoftu zatím řeč nepadla.

Především ale tento Skype podporuje posílání a příjem SMS na počítači. Což je dobrá zpráva, protože podobné řešení Microsoft sliboval původně pro Anniversary Update. Problém spočívá v tom, že novinku nikdo nevyužije. SMS podporují jen klienty pro Windows 10, což platí i pro mobilní verzi, nikoli však Skype pro Android nebo iOS. O nich Microsoft pouze mlčí. Vytvořil tedy potenciálně zajímavou funkci, ale pro neexistující publikum.

Skype již není označen jako Preview Skype již není označen jako Preview

Další novinky menšího charakteru

 • Pole pro zadání PINu lze vyplnit, i když je numerický blok vypnutý.
 • Po upgradech už nebudou obnoveny základní aplikace od Microsoftu, které jste odebrali.
 • Video lze přehrávat v samostatném okně (tj. režim PiP).
 • Ve Startu lze vytvářet složky.
 • V menší verzi Startu lze skrýt postranní lištu se všemi aplikacemi.
 • Nabídka pro sdílení byla přepracována.
 • Oznámení mohou být bohatší.
 • Windows Store zobrazuje rychlost stahování. V Centru akcí uvidíte průběh stahování.
 • Windows umí automaticky čistit nepoužívané soubory a vysypávat koš.
 • Na sestavách s více než 3,5 GB operační paměti je zobrazeno více procesů než dřív.
 • Do systému byla integrována možnost přeinstalovat Windows s tím, že půjde o čistou instalaci bez bloatwaru, který mohl výrobce počítače přibalit k vaší instalaci Windows.
 • Creators Update plně podporuje tzv. precision touchpady i s multidotekovými gesty. Budou také vyžadovány v nových zařízeních.
 • K dispozici je i virtuální touchpad.
 • Editor registru dostal do vínku adresní řádek.
 • Další dávka novinek pro lepší škálování desktopu.
 • Pošta je připnutá ke hlavnímu panelu.
 • Spoustu novinek najdete v aplikacích.
 • Řada vylepšení je určena pro handicapované uživatelky a uživatele.
 • Creators Update též dává více prostoru reklamám v systému.

Odstraněné a odložené funkce

Na podzim ohlášená funkce byla během ledna odložena do dalšího vydání Desítek, protože Microsoft vývoj nestíhal podle plánu. Kontakty vedle hodin zprostředkují komunikaci s těmi, s nimiž komunikujeme nejčastěji. Zrušení by nás ovšem bolelo podstatě víc než pouhé odložení. Přesto jsem zklamaný, neboť už podruhé byla nakonec z nového vydání Windows vynechána funkce, na kterou jsem se těšil nejvíc. Začíná se z toho stávat tradice.

MM_AI

Nedostavily se ani posuvníky v Centru akcí. Posuvník pro přepínání mezi režimy napájení osobně na notebooku také nevidím, takže zatím nejspíš zůstává doménou vybraných zařízení.

Odchází také několik starších funkcí, o kterých se Microsoft rozhodl, že nemají budoucnost. Tentokrát nejde o nic velkého, ze spotřebitelského pohledu se odliv odehrává především na mobilech, které ale skoro nikdo nepoužívá. Koutek s aplikacemi odejde, byť zatím je jen na seznamu funkcí k vyškrtnutí. Do budoucna se s ním každopádně nepočítá, totéž platí pro aplikaci Windows K přečtení. O odebraných funkcích jsem psal v samostatném článku.

Byl pro vás článek přínosný?