Hlavní navigace

Co přinese Edge v Creators Updatu? Správu stránek, čtení e-knih nebo WebRTC 1.0

1. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Internetový prohlížeč z Windows 10 získá na jaře nové funkce. Za půl roku vývoje jich Microsoft nestihl připravit tolik, přesto nám nabídne např. pokročilou správu stránek, což každý prohlížeč nemá. Neméně významná budou vylepšení pod kapotou. Dříve firma odmítala WebRTC, což narušovalo kompatibilitu webu. To platit přestane.

Microsoft nás začíná připravovat na vydání Windows 10 v1703. Velké aktualizaci říká také Creators Update a svůj příděl novinek dostane také zatím stále příliš jednoduchý internetový prohlížeč Edge. Podívejme se nejdříve na spotřebitelské novinky, které budou vidět. O většině jsme se již zmínili dříve, připomeňme si na jednom místě všechna vylepšení jako např. ukládání skupin stránek k pozdějšímu použití.

Edge bude konečně podporovat seznamy odkazů.

Pro více produktivity

Tímto způsobem weby odložíte, a pokud zrovna potřebujete, věnujete se jiné práci. Později můžete v surfování navázat tam, kde jste přestali, díky čemuž bude Edge mnohem zajímavější. Správa stránek na podobné úrovni není úplně standardní výbava, byť se v řadě prohlížečů dá k podobnému pokročilému konceptu ovládání a přístupu k webům dostat pomocí doplňků. Správa skupin je oficiálně k dispozici od sestavení 15002.

Skupiny stránek bude možné odkládat k pozdějšímu využití Skupiny stránek bude možné odkládat k pozdějšímu využití (Foto: Microsoft)

V něm se objevily i náhledy stránek. Jedná se o náhledy všech stránek, které se zobrazí roztažením horní lišty s otevřenými weby. (Náhled konkrétní stránky, když nad daný panel najedete ukazatelem myši, se zobrazuje od Windows 10 v1607.) Novinka nám jistě pomůže s navigací, navíc by mohla zpohodlnit ovládání prohlížeče na tabletech. Aspoň teoreticky.

Představena byla také podpora čtení e-knih, konkrétně ve formátu EPUB. E-knihy bude Microsoft nově prodávat ve svém Storu, nikoli však v Česku. Podle tuzemské pobočky Microsoftu není známo, kdy se rozšíření Windows Storu dočkáme. Vzhled si upravíte, aby se vám pohodlně četlo. Stejně mi ale připadá zvláštní, že Microsoft raději nevytvoří vlastní čtečku, která by se na e-knihy soustředila naplno.

Edge bude v Creators Update více omezovat flashové prvky.

Technologická vylepšení

Microsoft se připravuje na nástup virtuálních či hybridních realit. Proto bude Edge podporovat WebVR. Což je věc potenciálně zajímá, ale pro většinu z nás ještě dlouho nevyužitelná. Je důležité, aby si Microsoft vybudoval základy, ale prozatím Edge skrze virtuální realitu neprodá. Reálně využitelné pro nás snad bude Payment Request API, díky němuž se nám bude snáze platit v e‑shopech. Aby obchody mohly vysávat Microsoft Wallet, budou ovšem muset API podporovat i na své straně.

Vysuňte náhledy, abyste se mezi otevřenými stránkami snáze zorientovali Vysuňte náhledy, abyste se mezi otevřenými stránkami snáze zorientovali (Foto: Microsoft)

Od léta si prohlížeč můžete vylepšit doplňky, ale zatím jich vzniklo jen pár, což je vzhledem k okolnostem tristní. V nové verzi prohlížeče nabídne redmondský gigant vývojářům a vývojářkám o 30 % více API, takže budou mít při tvorbě doplňků více možností. Doplňky získají přístup k oblíbeným položkám, budou smět přenášet nastavení mezi zařízeními nebo komunikovat s aplikacemi. Bude to ale stačit?

Bylo již také dříve uvedeno, že bude Edge rychlejší. Díky multiprocesové architektuře bude navíc stabilnější. Obojí potřebuje, to je bez debat. V podstatě to mohu shrnout tak, že jako obvykle bude nová verze prohlížeče výkonnější, stabilnější, ale také bezpečnější a úspornější.

Kompatibilní volání v prohlížeči

Ve druhém příspěvku na svém blogu Microsoft uvádí další technologická vylepšení. Sice oficiálně jen jako betaverze, ale přesto se dostaví WebRTC 1.0. Možná si pamatujete, že se Microsoft rozhodl vyvíjet raději ORTC, jež Edge podporuje od Windows 10 v1511. Obě tyto technologie nabídnou mj. přenos hlasu či obrazu, tedy volání v prohlížeči bez zásuvných modelů jako Flash Player. Problém spočíval v tom, že konkurenti jako Firefox nebo Chrome se orientovali raději na WebRTC, což webovou platformu rozdrobilo.

Microsoft původně WebRTC podporovat nechtěl, ale o pár let později změnil názor. Profitovat z toho bude celý web. S tím souvisí také podpora kompresního standardu H.264/AVC a kodeku VP8. Složením dílků získáváme vrstvu kompatibility, která nám zajistí, že se např. v komunikátorech jako webový Skype dovoláme člověku s jiným prohlížečem, který nepodporuje ORTC. H.264/AVC a VP8 navíc nejsou rezervovány jen pro WebRTC, využít je lze i s ORTC.

Jen doplním, že H.264/AVC je hardwarově akcelerováno, VP8 nikoli. Tyto technologie jsou přítomné v Edgi ve Windows 10 Insider Preview build 15019. Microsoft plánuje další novinky, zmiňuje aspoň Screen Capture. Zatímco předchozí novinky budou v Creators Updatu dostupné na každý pád, nevíme, o kolik víc toho firma stihne dodělat do březnového či dubnového vydání Windows 10. Není jasné, že zda se k jarním novinkám zařadí např. zmíněné Screen Capture.