Windows Insider pokračuje lepším škálováním či kontrolou nad aktualizacemi

5

Den, který byl odkládán kvůli problémům se sestaveními, stejně bude stát za to. Microsoft oficiálně vyprodukoval další sestavení Windows 10 Insider Preview a jedná o sestavení 15002, které před pár dny uniklo na síť. Vyšlo jen pro počítače zapojené do Fast ringu. Díky unikům a dříve slíbeným novinkám nás v podstatě nemělo co překvapit – to si aspoň někdo mohl myslet. Opak je nakonec opravdu.

Pokročilá správa stránek v Edgi

Mladý prohlížeč od Microsoftu již nějakou dobu podporuje náhledy stránek, které se zobrazí, když nad panel najedete ukazatelem myši. Jak bylo ale předesláno a jak nám ukázalo uniklé sestavení 14997, bude možné rozšířit lištu s panely tak, že se na ní objeví náhledy všech stránek. To vám může usnadnit navigaci.

Stejně tak Edge podporuje správu panelů, která vypadá tak, že si všechny otevřené stránky uložíte jako skupinu pro pozdější použití. Co nám uniklé sestavení neukázalo, nebo jsme si nevšimli, je podpora seznamu odkazů. To jsou kontextové nabídky zástupců na hlavním panelu nebo položek v nabídce Start. Nyní seznam úloh tvoří jen dvě položky, a sice otevření nového okna a otevření nového anonymního okna. Není to moc, ale je to začátek. Teď ještě připínání stránek ke hlavnímu panelu, prosím.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Microsoft aktualizoval některé komponenty pod kapotou, výsledkem čehož by měla být kratší odezva. Díky multiprocesové architektuře navíc bude Edge stabilnější. Což vítám, protože Edge jednak nebudou ovlivňovat problémy působící stránky, jednak už bude prohlížeč rychle reagovat i na výkonných počítačích, kde bylo jeho chování občas neomluvitelné. Aspoň ve vyřešení doufám, bude to ovšem chtít pár dní až týdnů praxe.

Microsoft dále zavádí omezení prvků ve Flashi, podobně jako tak již nějakou dobu činí Google ve Chromu nebo Mozilla ve Firefoxu. Nedůvěryhodné prvky nebudou automaticky spuštěny, budete je muset ručně povolovat. Zakázaný obsah indikuje symbol v adresním řádku. Bohužel nevím, jak Microsoft posuzuje důvěryhodnost flashového obsahu.

Čistě jako ukázka pro vývojáře a vývojářky zatím slouží implementace Payment Request API. To nám v budoucnu umožní snazší placení na webech, protože prohlížeč bude moct využít informace o platebních kartách nebo dodací adresy uložené ve službě Microsoft Wallet. Během podzimu toto API implementoval také Google do Chromu.

Další zlepšení škálování

Dále pokročilo přizpůsobování prostředí jemným obrazovkám. O tom, že starý desktop není na nový svět připravený, jsme psali dříve ve článku Windows 10 v1607 zlepšil škálování, část omezení desktopu ale obejít nelze.

A tak se Redmondští pustili do mravenčí práce, kdy ručně upravují starší aplikace, aby vypadaly tak, jak by správně měly, právě i na moderních jemných obrazovkách. Minule to byla Microsoft Management Console, tentokrát zase Sledování výkonu. Nově můžete skrze Vlastnosti | Kompatibilita ručně vynutit použití určité hodnoty DPI. Tím zabráníte, aby zobrazení ovlivňovala sama aplikace. Pakliže použijete nové systémové vykreslování, měly by i starší aplikace na jemných obrazovkách vypadat správně.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Týká se to konkrétně programů využívajících GDI. Těchto programů se týká rovněž animace změny velikosti okna. Podle některých nebyla vždycky plynulá, tak teď by už měla být. Lepší výkon a plynulost v tomto ohledu byste nicméně měli zaznamenat i u moderních aplikací ze Storu.

Z podobného soudku pochází také upravená logika změny velikosti ikon. Když budete připojovat či odpojovat obrazovky nebo projektory, případně budete zařízení skrze dockovací stanici opět připojovat k externí obrazovce, Windows by už měl pokaždé bez restartu a okamžitě po změně stavu upravit velikost ikon tak, aby škálování odpovídalo aktuálně používanému zobrazovacímu zařízení.

Drobnosti v uživatelském prostředí

Vytváření složek v nabídce Start již předvedlo uniklé sestavení 14997, stejně jako nový dialog sloužící ke sdílení obsahu. Víme nově to, že tímto přestává fungovat klávesová zkratka Win+H. Microsoft vyprodukoval další zajímavé novinky. Nástroj pro snímání obrazovky, který byl ve OneNotu 2016, se stal součástí systému. Tímto tak nahrazuje nástroj ve OneNotu. Aktivujete ho zkratkou Win+Shift+S.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Pro snazší přístup k VPN přibylo tlačítko pro aktivaci do nabídky sítí. Řeč je o té nabídce, kterou vyvoláte klepnutím na tlačítko pro správu připojení v oznamovací oblasti. Dosud bylo nutné jít do dialogu Nastavení, nejkratší cesta vedla skrze Centrum akcí a tlačítko vedoucí do sekce s nastavením VPN. Bylo to ovšem i oproti starším Windows zbytečně komplikované.

Na paškál si Microsoft vzal přihlašovací dialog, který mohou využívat moderní aplikace. Máte-li více účtů, budete se mezi nimi snadno přepínat. Najdete v něm také možnost přidat nový účet.

Windows Defender

Integrovaný antivirus nedávno prošel plastickou chirurgií, Microsoft ale není hotový a stále do nového prostředí přidává chybějící možnosti. Tentokrát rozšířil nabídku skenování, přidal zprávy o stavu zařízení, pár odkazů ke správě rodiny a přesunul nastavení do antiviru. K tomu se ve Windows objevil nástroj pro obnovení systému, který jsme neoficiálně viděli koncem prosince.

Změny v Nastavení

Díky uniklým sestavením jsme se dozvěděli rovněž o změnách v Nastavení, které tak nemá cenu znovu rozvádět. Ve zkratce uvedu, že především lze nastavovat funkci pro potlačení modrého světla a spravovat motivy vzhledu. Jen dodám, že oproti verzi 1607 se v Nastavení objevuje pravý postranní panel s dalšími informacemi nebo odkazy pro nápovědu.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Osobně mě potěšilo, že můžete také pevná připojení nastavovat jako omezená. Dosud jste tak mohli učinit jen u Wi-Fi, kde je taková možnost vyloženě nutná, ale na datový strop můžete jistě narazit též u pevného připojení. Systém na omezených připojeních šetří s daty, především automaticky nestahuje aktualizace. Šetří také aplikace.

Microsoft chce, aby laptopy s Windows měly skvělé touchpady, což je popravdě chvályhodný krok. Povinné zatím nejsou, je také nejdříve potřeba na jejich nástup připravit systém. Pokroky sledujeme od podzimu. Nově když nastavíte gesto pomocí tří až čtyř prstů pro ovládání hlasitosti zvuku, objeví se při změně hlasitosti grafický indikátor. Nastavování je citlivější než dosud.

Techničtější aspekty

Speciálně pro program Windows Insider platí, že při pádu systému neuvidíte tradiční modrou obrazovku s chybovým hlášením, nýbrž zelenou. Proto si zvykněte, že na zařízeních s Windows 10 Insider Preview budete vídat zelené obrazovky smrti.

Jak jsme zjistili nedávno, je možné aktivovat odložení stahování a instalace nových aktualizací. Odkládat můžete až o 35 dní. Funkce je určena případům, kdy nějaká aktualizace působí problémy s počítačem. Vrátíte se tak k předchozí verzi Windows a instalaci aktualizací pozastavíte. Dle očekávání nebude odkládání dostupné v základní edici Home. Vzhledem k důvodům existence funkce ovšem nevím, nakolik je to rozumné.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Potvrzeno bylo, že lze z cyklu automatické instalace aktualizací vynechat ovladače. Ani tato možnost nebude v edici Home. Nová ikona indikující, že nejsou nové aktualizace k dispozici, je jednak čitelnější, jednak je konzistentní s novým prostředím Defenderu, který od této verze Desítek bude sledovat celkový stav počítače.

Windows lépe detekuje, když s počítačem pracujete, konkrétně jestli k něčemu využíváte obrazovku. to, že je na ní něco přehráváno a vy jen pasivně sledujete, ještě není nečinnost. Systém tak lépe odhadne, kdy vás má vyzvat k restartu kvůli dokončení instalace aktualizací. Dobrá zpráva pro majitelky a majitele edice Home pak zní, že 18 hodin pro práci si užijete též, takže už nemusíte závidět těm, kdo mají Windows 10 Pro. (Během této doby nebude počítač nikdy automaticky restartován a nebudou instalovány aktualizace.)

Toto není konec

Přestože je tento článek opravdu dlouhý, ještě jsme neskončili. Zbývající vylepšení ale považuji za tak minoritní, případně pro nás nezajímavá, že je bez dalších komentářů letmo zmíním v prostém seznamu:

 • Jsou k dispozici čínské lunární kalendáře.
 • Vývojáři a vývojářky mají více možností při tvorbě oznámení.
 • Virtuální inkoust dostal pár dalších novinek.
 • Cortana je zase chytřejší.
 • Průvodce při prvním spuštění systému je přístupnější handicapovaným. Pro nastavení lze použít i Cortanu.
 • Předčítání podporuje WinPE a WinRE a dostalo i pár dalších novinek.
 • Windows podporuje Braillovo písmo.
 • Moderní aplikace jsou použitelnější v režimu vysokého kontrastu.
 • Hyper-V Manager má nového průvodce pro vytvoření virtuálního stroje.
 • Microsoft vylepšil ochranu informací v podnikovém prostředí.
 • V některých instalacích bude Microsoft experimentovat s cílem dosáhnout úspor energie. Neměl by tím být postižen uživatelský zážitek.
 • Input Method Editor nabízí řadu novinek.

To by mělo být všechno. Více informací naleznete jak vždy na blogu Microsoftu, kde jsou uvedeny také seznamy známých problémů a opravených chyb. Nejspíš nepřekvapí, že jsou oba dlouhé.

Zdroj: Windows Experience Blog

Windows Insider pokračuje lepším škálováním či kontrolou nad aktualizacemi

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. DPI chovani lze ovlivnovat uz ted, ale chce to trochu effortu. V registrech se musi zapnout pouzivani externich manifest souboru (xml). Pak vlozite do stejneho adresare, kde je binarka dane aplikace, specialni xml, kde muzete chovani pri DPI scalingu ovlivnovat. Ale jednodussi nastaveni bude super.

  Microsoft maka jak divej a z Windows 10 dela zdaleka nejlepsi OS, co ted existuje. Hlavne pridava featury a dela zmeny, ktere chteji uzivatele. To je u MS hodne dobra zmena oproti minulosti. Jediny, kdo na Windows 10 dneska nadava, jsou uz jen paka zamrzla v dobe Windows NT a Android fanatici 🙂

  • To je dobře, že dělá změny, které chtějí uživatelé. To brzo přidá možnost vypnout automatickou a periodickou komunikaci se servery na internetu a spojení budou vytvářena výhradně na základě uživatelských akcí. Nebudou se ve výchozím nastavení posílat žádná uživatelská data. U aktualizací bude detailně napsané co opravují. Přidají podporu otevřených systémů souborů aby se zlepšila kompatibilita s jinými operačními systémy. Začnou prosazovat otevřený Vulkan na úkor Windows10-only DirectX 12. A tak by se dalo dlouho pokračovat. Už se nemůžu dočkat 🙂

   • Let me rephrase – pridava featury a dela zmeny, ktere chteji rozumni uzivatele 🙂

    Microsoftu nemusis odesilat nic uz ted, kdyz si to povypinas. I tak jsou to ale, narozdil od dat sbiranych Googlem, jen data pro trenovani neuralnich siti. U aktualizaci je dostatecne dobry popis. Cokoli vic je zbytecne, nebo snad chcete changelog i s diffem primo z jejich repository? Neni duvod pridavat podporu jinych filesystemu – soucasne jsou dostatecne dobre a novy je na ceste. Ze ma Linux stovky ruznych distribuci, kazdou s jinou kombinaci filesystemu a GUI, je volba, ktera patri maintainerum dane distribuce, ale mimo jine ma za nasledek totalni roztristenost uzivatelske zakladny Linux uzivatelu. Microsoft ale chce jit opacnou cestou, jednim operacnim systemem vsude, na vsech zarizenich, od IoT, pres konzole a desktop, az k zarizenim typu Hub a HoloLens. Cilem je vsude stejna user experience, nehlede na zarizeni. Co se tyce Vulkan, uz jste zapomnel, proc Microsoft vubec s DirectX zacal? Protoze vyvoj OpenGL byl totalne zasekany a zablokovany skupinami, ktere nebyly sto se na nicem dohodnout. Dlouhou dobu bylo OpenGL totalne pozadu. Microsoft ma DirectX proto, aby mel kontrolu nad jeho features a mohl pruzne a nezavisle na komkoliv jinem reagovat. A vyvojari na to slyseli – proto je vetsina her DX9/10/11/12, a to presto, ze OpenGL byla na Windows vzdy dostupna. A tak by se dalo dlouho pokracovat 🙂

    • Čili Microsoft dělá takové změny, aby měl své „rozumné“ uživatele stále hezky v ohrádce a nikam se mu nerozutekli. A někteří si dokonce myslí, že to je v jejich zájmu a budou lobovat proti odstranění ohrádky 🙂