Dále ve Windows 10: ukládání skupin webů k pozdějšímu prohlížení či vlastní barevná schémata

4

Microsoft ve středu k večeru oficiálně představil další hlavní verzi Windows 10. Nazývat se bude Creators Update a nabídne opět porci novinek, o nichž bych řekl, že nebudou primárně cílené na široké publikum. Jejich specifičnost nicméně má své opodstatnění, jde o krok vstříc budoucnosti. Jestli Microsoft nešlápne vedle, nám ukáže až čas. Na druhou stranu můžeme těžko čekat, že se zasekne v minulosti, je třeba zkoušet nové koncepty.

O řadě drobností Microsoft při představení nemluvil, mohli jste si jich ale všimnout na videu, které firma vydala a které novou verzi operačního systému představuje. Nyní se na ně podíváme a doplníme tak včerejší přehled novinek.  Další drobnosti najdete ve starších článcích, jež vznikaly při příležitostech vydání testovacích sestavení. Najdete je pod štítkem Windows Insider.

Pokročilá správa otevřených stránek v Edgi

Microsoft prozatím nehovořil o svém internetovém prohlížeči. Podle dvojice obrázků však dostane do vínku grafické náhledy stránek, které oceníme patrně nejvíce na tabletech. Nemyslím teď náhledy zobrazené ve chvíli, kdy nad panel najedete ukazatelem myší. Jedná se o náhledy, které jsou napevno součástí panelů. Máte díky nim přehled o otevřených webech a na dotykovém zařízení více prostoru, kam klepnout, abyste se na stránku přepnuli. Náhledy webů bude možné skrýt.

Edge nabídne náhledy otevřených webů Edge nabídne náhledy otevřených webů

Pro produktivitu bude naprosto klíčová funkce, kterou může Edge posbírat body u náročných surfařů a surfařek. I mně osobě ve většině prohlížečů chybí pokročilejší správa panelů s možností seskupovat stránky. (Zbožňoval jsem panoramu ve Firefoxu.) V Edgi bude možné otevřené weby uložit jako skupinu pro pozdější práci. Zatím se jedná o první dojmy z jediného obrázku, takže nelze určitě prohlásit, jak přesně to bude fungovat, aspoň hrubou představu však máme.

V novém Edgi budeme moct odkládat skupiny panelů pro pozdější použití V novém Edgi budeme moct odkládat skupiny panelů pro pozdější použití

Interaktivnější rychlé akce

Náhled na Centrum akcí prozrazuje, že dosavadní rychlé akce ve spodní části Centra budou vylepšeny. Zatímco v dosavadních vydáních Desítek jsou akce vlastně jen tlačítka, Creators Update nabídne přepracovanou podobu, kde budou navíc posuvníky. Přiznejme si to, posuvníky budou výrazně lepší pro nastavování úrovně jasu obrazovky nebo hlasitosti, tlačítkový způsob v tomto neposkytoval ideální uživatelský zážitek.

Centrum akcí dostane interaktivnější prvky pro ovládání nastavení systému Centrum akcí dostane interaktivnější prvky pro ovládání nastavení systému

Vlastní barevná schémata

První verze Windows 10 nabízela barevná schémata, ale nebylo možné obarvit záhlaví oken. Další vydání nabídlo barevná záhlaví, ale nebylo možné barvu zvolit nezávisle na hlavním panelu, Centru akcí a nabídce Start. Což napravilo další vydání. Někdy se při pozorování pozvolného pokroku bavím. Jarní aktualizace Desítek posune přizpůsobení na další úroveň, tentokrát bude totiž možné míchat si vlastní barvy.

Aktuálně jsme totiž stále omezeni na přednastavenou barevnou paletu. Za pár měsíců si budete moct vybrat barvy zcela podle svého a přibydou k tomu rovnou pokročilé možnosti. Takže si zřejmě budeme moct vybrat i barvu písem. Vedle toho nám obrázek Nastavení říká, že Microsoft do dosud nevyužité pravé části okna přidá videa jako nápovědu pro použití funkcí. Nabídne v tomto prostoru také odkazy na související předvolby.

Konečně bude možné si zvolit vlastní barvu pro některé prvky Windows Konečně bude možné si zvolit vlastní barvu pro některé prvky Windows

Na obrázku si můžete všimnout i nestandardního vzezření oznamovací oblasti. Budou nové Desítky obsahovat úsporný režim, který ikony a hodiny zmenší, aby nezabíraly tolik místa? Bude se pod tlačítkem se symboly posuvníků skrývat nabídka se základním nastavením, kde najdeme např. hlasitost nebo jas displeje? Teď už vařím z vody. Může jít v neposlední řadě o pouhý koncept, po němž ve finální verzi systému nebude ani památky. Co myslíte vy?

Windows Defender v novém

Integrovaný antivirus sice do zorného pole Microsoftu spadal, po tři verze Desítek ale musel vydržet s klasickým – pro desktopy navrženým – uživatelským prostředím, které zdědil z dob Security Essentials. Redmondští program nejprve zbavili pokročilých funkcí a nastavení, postupně však na základě zpětné vazby možnosti přidávají zpět. Minule antivir vybavili novou podobou nastavení, které se nachází v Nastavení počítače.

Windows Defender v úplně novém kabátku Windows Defender v úplně novém kabátku

Jak prozrazuje jeden snímek, Defender konečně zahodí staré prostředí, skrze které kontrolujeme stav počítače a spouštíme testy. Bude poprvé zapadat do grafického stylu Windows 10 a bude pohodlně ovladatelný na dotekových obrazovkách. Můžeme také říct, že se z něj stane centrum informující komplexně o zabezpečení počítače. Kromě (ne)přítomnosti malwaru hlásí aktuální stav firewallu a sítě, dále odkazuje na funkce pro zabezpečení rodinných účtů.

Dokonce kontroluje stav zdraví systému a pravděpodobně nám bude doporučovat případné akce související s údržbou. V podstatě se tak z jednoúčelového bezpečnostního nástroje stane komplexnější hlídač počítače. Není to nic proti ničemu, svému názvu nástroj dostojí. Všimli jste si něčeho dalšího?

Dále ve Windows 10: ukládání skupin webů k pozdějšímu prohlížení či vlastní barevná schémata

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  • JJ chcelo by to tiež doplniť možnosť nastavenia vlastnej farby okien (aktuálne je možné nastaviť len bielu alebo čiernu).

   Je komické, že takéto základné nastavenia dostaneme až v treťom veľkom update.

 1. Lol posuvník na jas. Asi každý potřebuje jezdit prstíkem nebo myší po obrazovce když se nudí.
  Jas se nastaví jednou a dále se o to člověk nemá zájem starat.

  Znáte tu super tajnou hi-tech součástku jménem fotodioda která obrazovce propůjčí magické schopnosti jménem automatický jas?!

  By mě zajímalo co MS bere za matroš protože to chci taky zkusit.