Co přinese Windows 10 Creators Update? 3D pro každého a kontakty vedle hodin

3

Microsoft si na říjen naplánoval více akcí, na první z nich se chtěl věnovat Windows 10. V úvodním videu se Microsoft kasal tím, jak v posledních řadách Windows zlepšil funkce pro postižené uživatelky a uživatele. Terry Myerson, šéf divize Windows a zařízení, následně celou akci uvedl tím, že je skvělé, jak je zařízení s Windows vhodné pro každého. Rovnou pak přešel k tématu, o němž jsme před akcí slyšeli, že bude důležité: kreativita.

Jarní aktualizace Windows 10

Miliarda lidí používá zařízení s Windows a všechny je spojuje to, že je každý tvůrcem či tvůrkyní vlastního života. Kam tím Myerson mířil? Samozřejmě se chystají funkce, které cílí na kreativní duše. Tyto funkce budou nepřekvapivě dostupné v další hlavní verzi Windows 10. O té již nějakou dobu víme, že by měla být dostupná na jaře. Poslední informace mluví o březnu jako o nejbližším možném termínu.

Zatím jsme tuto verzi znali pod kódovým označením Redstone 2 a pod číslem verze 1703, jenž se ovšem může změnit. Nyní známe oficiální (marketingový) název. Minulá verze byla nazvána Anniversary Update, na jaře nás čeká Creators Update. Bude samozřejmě zdarma pro zařízení s Windows 10, Microsoft nicméně neřekl, kdy přesně. Zatím mluví jen obecně o prvních fázích roku 2017. Což není překvapivé, neboť sám neví přesně, kdy se mu podaří systém dokončit.

Podle Microsoftu 80 % lidí ve věku od 12 do 24 let považuje kreativitu za jednu z nejdůležitějších věcí.

Podtématy nadcházející verze Desítek jsou 3D, hybridní realita, hraní a snazší propojení s důležitými lidmi. Dnes pracujeme ve 2D prostředí, ať se jedná o e-maily, tvorbu dokumentů nebo volání přes nástroje jako Skype. Jenže víme, že Microsoft pracuje na Hololens, které právě zkombinují realitu s virtuální realitou. Je jasné, jaká je vize Microsoftu pro budoucnost. Jak nám 3D za pár měsíců přiblíží Windows 10 Creators Update?

Zapomeňte na 2D, budoucnost je 3D

Můstkem mezi starým a novým světem bude mj. nové Malování. O tom, že bude podporovat také trojrozměrnou tvorbu, jsme vlastně věděli už dříve. Jenže budete nejdříve potřebovat materiál, s nímž budete moct pracovat ve virtuální prostoru. Pokud nechcete začít tzv. na zelené louce, budete moct vzít telefon a naskenovat objekt, který pak nový nástroj převede na 3D model. Velmi pěkné!

Zpátky k samotnému Malování. Můžete si o něm myslet, co chcete, podle Redmondských jej však stále používá 100 milionů lidí každý měsíc. Úplně nová verze, jež s tou starou nebude mít nic společného s výjimkou části názvu, bude pojmenována jako Paint 3D. S tímto nástrojem bude možné mj. pracovat s trojrozměrnými modely objektů, které naskenujete pomocí svého mobilu.

Přestavte si, jak pracujete s grafickým editorem klasicky ve 2D. Podobně budete moct pracovat s 3D modely. Microsoft se hodně okazuje k populárnímu Minecraftu, na němž vyrůstá nová generace. Zástupkyně a zástupci této generace jistě ocení, že budou moct exportovat své výtvory z Minecraftu, pracovat s nimi a pak si je třeba vytisknou ve 3D tiskárně.

Microsoft oznámil partnerství s firmou Trimble, takže budete mít možnost exportovat výtvory z nástroje SketchUp do komunity. Redmondský gigant kromě nástrojů na práci plánuje vytvořit platformu pro sdílení trojrozměrných objektů. Právě sem bude možné exportovat díla z Trimblu a dalších nástrojů. Zveřejněné objekty si budete moct ukládat pro pozdější práci.

Práce s objekty a samolepkami v Paint 3D Práce s objekty a samolepkami v Paint 3D

Paint 3D: nástroj pro každého

Pak takový objekt otevřete rovnou v Paint 3D. Podotýkám, že Paint 3D bude koncipován tak, aby v něm bylo možné pracovat jednoduše, takže to zvládne každý. Takže se bavíme i o případech, kdy máte jeden 3D objekt, před něj postavíte další jako dekoraci a tím skončíte, aniž byste se nutně pouštěli do dalších úprav. Pokud se na to ale budete cítit, můžete virtuální rukou uchopit štětec a pustit se do modifikací objektů.

Kromě obvyklé sady štětců očekávejte nástroj, s nímž nalepíte jakýkoli plochý obrázek na 3D model. Microsoft pro tyto účely připraví sadu základních samolepek, pod čímž si představte kloboučky, brýle a podobné hlouposti, které lidé tak zbožňují. Své výtvory nakonec budete moct nasdílet rovnou na Facebook. Bez toho by to zkrátka nešlo. I na Facebooku budou objekty stále trojrozměrné.

3D pronikne všude. I do PowerPointu

Protože to Microsoft s 3D myslí vážně, hodlá v nadcházejících měsících integrovat 3D do svých běžných nástrojů. Prvním takovým bude PowerPoint. Podobně jednoduše, jako byste do prezentace vložili fotku, vložíte do ní 3D objekt. S ním můžete oproti plochému obrázku pracovat na více rovinách. Především budete měnit perspektivu otáčením objektu.

Perspektiva může být ovšem na každém snímku prezentace jiná, takže při procházení snímků PowerPoint animuje 3D objekt podle potřeby. Nemusím patrně dodávat, že to vypadá velmi efektně.

Edge, Hololens a nákupy

Prohlížečem, který jako první nabídne 3D masám, bude samozřejmě Edge. Ideální bude, když budete vlastnit Hololens. Pak si v rámci hybridní reality zapnete Edge, na komunitním webu vezmete jeden z vytvořených objektů a ten si přenesete z webu do prostoru před vámi. Bdue to k něčemu v reálu? Ovšem. Např. obchod vystaví model produktu na webu, takže si jej prohlédnete před koupí. Nakupování se tak za pár let může výrazně změnit.

Microsoft chce, aby se z Hololens stal standard Microsoft chce, aby se z Hololens stal standard

Realita, hybridní realita, virtuální realita

Hololens ovšem umožňují od hybridní reality přecházet do kompletní virtuální reality. Pro tento typ zážitku vzniká funkce nazvaná Holotour, kde budete moct navštěvovat známá místa. Jakýmsi prvním krokem k tomu jsou řešení jako StreetView, s nasazenou helmou nicméně budete na dané místo virtuálně přeneseni, čeká nás komplexnější zážitek než jen prohlížení snímků.

Levné příslušenství pro virtuální realitu

Ukázky hybridní a virtuální reality hezky vypadají, jenže zařízení podporující takové typy zážitků nemá doma prakticky nikdo. Microsoft očividně chce, abychom všichni měli brýle či helmu s Windows 10 a aby platforma Windows Holographic vzkvétala. Terry Myerson oznámil partnerství s podniky HP, Dell, Lenovo, Asus a Acer, které zařízení pro virtuální realitu nabídnou běžnému spotřebitelstvu. Dobrá zpráva zní, že tyto přístroje budou začínat na 299 dolarech, tj. něco zhruba přes 7 000 Kč.

Vylepšení pro herní komunitu

Poněkolikáté jsme slyšeli, že chce Microsoft více podpořit hraní ve Windows. Creators Update tato slova podpoří možností vysílat přenos ze hry. Chcete ostatním ukázat, jak hrajete? Nebudete muset využívat služby třetích stran, prostě jen klepnete na tlačítko a bude to. Klávesovou zkratkou Win+G vyvoláte herní nabídku, kde bude funkce k mání.

Podotýkám, že se bavíme o platformě Xbox Live. Tu Microsoft už dříve přinesl na počítače s tím, že propojí komunity kolem konzolí a počítačů. (Výrazným krokem byl Anniversary Update.) To bude mít přirozeně dopad na to, odkud bude možné přenos sledovat.

Bude hybridní realita v každé domácnosti? Bude hybridní realita v každé domácnosti?

Durhou novinku v oblasti hraní bude možnost pořádat turnaje. Událost nastavíte, naplánujete na konkrétní datum a čas a pak počkáte. Nakonec si to s ostatními rozdáte v zápasu, kde bude jedno, jestli někdo hraje na počítači, nebo raději nebo na konzoli. Microsoft nechce, aby bylo pořádání turnajů složité, takže nebudete zatíženi zbytečnostmi. Zdá se, že půjde o dobrou funkci pro masy.

Creators Update na Xbox One dále přinese technologii bitstream audio pass-thru, včetně Dolby Atmos. Což znamená, že konzole zvuk nebude zpracovávat, ale rovnou jej digitálně pošle do připojeného AV receiveru.

Komunikace s klíčovými lidmi

Myerson tvrdil, že při vývoji Windows 10 uvažuje Microsoft o uživatelích a uživatelkách jako o centru všeho dění. Jak podpořil toto tvrzení? Microsoft řekl, že pomocí různých nástrojů budeme sociální sítě, které jsou ale příliš komplexní. Většina komunikace se pak stejně odehrává s několika lidmi. Proto Creators Update přinese jednodušší sdílení a komunikaci s lidmi, na kterých nám záleží nejvíc.

Komunikační uzel nabídne přístup k různým službám, které daný kontakt používá Komunikační uzel nabídne přístup k různým službám, které daný kontakt používá

Pamatujete na uniklý obrázek s avatary kontaktů přímo na hlavním panelu? Koncept se stane realitou. Microsoft umožní přímo přenést obsah na avatar, čímž cestu sdílení bezpochyby zjednoduší. Podobně když v aplikaci vyvoláte sídlení, neuvidíte již jen nabídku aplikací, skrze které lze sdílet, ale také nabídku nejčastějších kontaktů pro přímé sdílení. V této nabídce i na hlavním panelu bude pravděpodobně stejná sestava lidí.

Sdílení s vybranými kontakty bude silně zjednodušeno Sdílení s vybranými kontakty bude silně zjednodušeno

V podstatě vznikne jeden velký uzel pro komunikační nástroje. U kontaktu na hlavním panelu uvidíte více nástrojů, takže si sami vyberete, který z nich zrovna chcete pro komunikaci použít. Budete přitom moct komunikovat rovnou z plovoucího okna, nebude ani nutné otevřít celý konkrétní nástroj. Rychle se tak v případě potřeby vrátíte k e-mailům od daného člověka, nebo si od něj přečtete zprávy ze Skypu. Tento koncept propojení aplikací a kontaktů mi silně připomíná, co jsme znali už kdysi ve Windows Phonu.

Prostředí pro zobrazení obsahu spojeného s konkrétním člověkem bude samozřejmě otevřené pro další aplikace. Snad tedy neskončíme jen u Pošty a Skypu. Kulaté avatary vedle hodin nám tedy velmi zjednoduší komunikaci s klíčovými lidmi. Ale pozor, skrze tyto avatary budou moct příslušní lidé zkoušet upoutat vaši pozornost.

Rychlá komunikace s kontaktem připnutým k hlavnímu panelu Rychlá komunikace s kontaktem připnutým k hlavnímu panelu

Podobné funkce kdysi měly některé komunikátory, např. Windows Live Messenger. Pamatujete na to, jak se okno s chatem zatřáslo, když druhá strana chtěla? Ve Windows 10 Creators Update uvidíte nad avatarem emoji. Tak jen doufejte, že někdo funkci nebude zneužívat každých pět minut, aby vás bombardoval grafickými prvky. Rozmyslete si raději, koho vyberete mezi vyvolené do klubu na hlavním panelu.

Poslední video ukazuje řadu drobností, jež najdeme ve Windows 10 Creators Update a o nichž zatím nepadlo ani slovo. Probereme je v následující dnech.

Skype a SMS

Microsoft také potvrdil, že Skype bude prostředníkem pro posílání a příjem SMS. Předchozí návrh počítal s tím, že bude Skype integrován do nástroje pro SMS. Teď na to firma půjde obráceně, což mu umožní, jak jsem se dříve domníval, otevřít cestu pro další platformy. Přiznejme si to, Windows na mobilech je mrtvá záležitost. Takhle bude možné přijímat na počítači SMS např. z mobilu s Androidem.

Co přinese Windows 10 Creators Update? 3D pro každého a kontakty vedle hodin

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. 2D se nepodařilo doladit, tak se pustíme rovnou do 3D. Kdyby aspoň dotáhli, to co mělo už ve Windows 10 dávno být. Aby Edge nepadal, aby fungovalo zálohování profilu, sdílení záložek a historie prohlížeče, aby byly Windows použitelné na tabletu aspoň tak, jako byly 8.1 (kam sakra zmizel moderní Explorer a proč tam cpou Edge, když není na dotyky připravenej?), Skype měl SMS umět dávno, Store měl fungovat jako Steam, a tak dále… budoucnost je sice v podání Microsoftu efektní, ale přítomnost, jako vždy, nedotažená. Přitom v době Windows 8 / Phone byl Microsoft „cool“ a zdálo se, že bude dělat věci jednoduše, originálně a funkčně.

    • Inu, Nadella miluje open source, posílá lidi dělat tyhle věci, které kromě geeků v podstatě nikoho nezajímají, a na to konto omezuje programování a hlavně testování softwaru pro „obyčejné lidi“. No a Ballmerovi dokázal „nesmyslnost nákupu Nokie“ tím, že zabil mobilní Windows. Pak koupil už úplně zbytečný LinkedIn za totálně nesmyslnou sumu…

  2. shrnu to jedním slovem – pitominky. Spíš by bodlo další vylepšení a optimalizace systému. Jenže běžné uživatele to nějak nezajímá protože to není nějak vidět tak to ani neinzerují. Třeba o novém memmory managementy toho MS sám moc neřekl ani výrazně nereklamoval….