Windows 10 IP přináší herní režim. Sestavení 15019 ale paradoxně hrám nakloněno není

V pátek vyšlo další testovací sestavení Windows, přičemž nabízí významné novinky pro hraní. Současně obsahuje nemálo významných chyb. Jedním z doprovodných efektů je nestabilita provozovaných her. Paradoxně si tak v sestavení 15019 nejspíš moc nezahrajete.

2
Windows 10
Windows 10

Microsoft koncem minulého týdne vydal další Windows 10 Insider Preview (sestavení 15019), tentokrát jen pro počítače zapojené do Fast ringu. Je ironické, že obsahuje nějaké chyby, kvůli kterým si nemusíte zahrát své oblíbené hry. Proč? Protože nám Redmondští naservírovali několik novinek spojených s hraním, především pak speciální herní režim.

Vydání takového sestavení mohli pozdržet, běžně to i dělají. Tentokrát se však rozhodli, že je důležitější sbírat zpětnou vazbu z neherních oblastí, a tak tu máme jedno zajímavé, pro hraní nicméně nevhodné sestavení. Instalaci si proto rozmyslete, byť platí, že pokud jste se k programu Windows Insider přihlásili, věděli jste, do čeho jdete. Zvlášť to platí pro Fast ring.

Herní režim a vysílání hraní

Co se herních novinek týče, pokud ještě nejsou dostupné na konzoli Xbox One, tak vyčkejte, protože budou uvolněny v dohledné době. Nově máme k dispozici zabudované streamování, takže můžete ostatní přizvat, aby sledovali, jak hrajete. Jeho výhodou by mělo být opravdu nízké zpoždění, konkrétně nepřesáhne sekundu. Díky tomu s vámi mohou divačky a diváci interagovat, skoro jako byste seděli v jedné místnosti.

Nastavení herní nabídky ve Windows 10
Nastavení herní nabídky ve Windows 10

Jak zapnete vysílání? Vyvolejte herní nabídku prostřednictvím klávesové zkratky Win+G. Tato nabídka však nemusí být podporována v každém titulu při hraní v celoobrazovkovém režimu. Microsoft však v posledním sestavení Windows přidal podporu pro dalších 17 titulů. Je dobré zmínit, že sám Microsoft upozorňuje, že v některých hrách může být herní nabídkou ovlivněn výkon hry. Kdyby to byl i váš případ, jednoduše ji zcela deaktivujte.

Především se nám však v rámci sestavení 15019 představil zvláštní herní režim. Dostáváme možnost, aby byl vždy aktivován při hraní her a nepřekvapivě díky němu vymáčkneme z našich počítačů o něco více výkonu. Microsoft do detailů nezachází, jednoduše řečeno ovšem bude při hraní omezovat některé úlohy a procesy, aby se hardware mohl pořádně soustředit na hru. Potvrzeno to nebylo, ale domnívám se, že např. nebudou obnovovány aktivní dlaždice a nepoběží ani jiná oznámení, která stejně během hraní sledovat nebudete.

Domnívám se, že jde vlastně o stejnou funkci, kterou firma představila minule. Posuvníkem bude možné v nabídce správy napájení určovat, zda má být počítač výkonnější za cenu vyšší spotřeby a kratší výdrže na akumulátor, nebo má raději šetřit. S herním režimem je pak spojena nová sekce v Nastavení, kde můžete mj. spravovat herní režim. Sekci reprezentuje oproti ostatním jednoduchým ikonám až příliš výrazné logo Xboxu.

Potíže se hrami v sestavení 15019

Ve výchozím stavu je herní režim zapnutý, ale pozor, v Nastavení se zatím ukazuje jako vypnutý. Tlačítko zobrazí správný stav poté, co předvolbu ručně přepnete. Co se zmíněných potíží se hrami samotnými týče, můžete se setkat s pády nebo černou obrazovkou. S tím nic neuděláte. K dalším problémům patří, že při interakci může být hra minimalizována s tím, že se vám ji už nepodaří obnovit.

Drobné novinky napříč operačním systémem

Ačkoli je hraní nejsilnějším motivem posledního sestavení, dočkali jsme se vylepšení i v jiných oblastech. Edge například podporuje předčítání e-knih. Čeština ovšem v počáteční nabídce podporovaných jazyků chybí. Místo jednodušších černobílých emoji bude prohlížeč vždy zobrazovat plnohodnotné barevné grafické emoji. Funkce pro potlačení modrého světla byla přejmenována na noční světlo, aby bylo nezasvěceným zřejmější, k čemu slouží. I tentokrát Microsoft upravoval nastavení zabarvení obrazovky.

Zobrazení průběhu akce
Zobrazení průběhu akce (Foto: Microsoft)

V Centru akcí mohou oznámení zobrazovat průběh akce. Takže např. uvidíte, jak probíhá stahování aplikace ze Storu. Používáte VMConnect? Jistě rádi uslyšíte, že při změně velikosti okna je automaticky upraveno zobrazení (rozlišení) virtuálního počítače. Podobně to umí mj. VirtualBox.

V Nastavení se objevila nová podsekce, odkud vyvoláte průvodce pro řešení různých typů problémů. Průvodci nejsou noví, podobná sekce vlastně byl přítomna v Ovládacích panelech. Microsoft je tak opět o krok blíž k úplnému odstavení Ovládacích panelů, neboť velká část prvků nastavení již byla převedena do moderního Nastavení.

Průvodce prvotním nastavením

Výrazné změny se odehrály v průvodci prvotním nastavením zařízení, které probíhá při instalaci Windows. K dispozici je sekce pro správu soukromí, jak bylo předesláno dříve. Průvodce při připojení k síti podporuje také sítě, kde musíte připojení potvrdit v prohlížeči, což je běžná praktika hotspotů. Pokud taková situace nastane, otevře se stránka v jednoduchém prohlížeči. Dále bylo zjednodušeno přihlášení k online účtu, snáze nastavíte i Windows Hello.

V prvotním nastavení je již sekce se soukromím
V prvotním nastavení je již sekce se soukromím (Foto: Microsoft)

Předčítání již neobstarává syntezátor, Microsoft pro příjemnější zážitek raději pronášená slova nahradil přednesem profesionálních herců a hereček. Aby se v instalačním programu orientovali také hluší lidé, přidal Microsoft do průvodce podporu titulků. Postupně se mění vizuální stránka průvodce, některé části však nový design ještě nepohltil.

Známé problémy

Tolik k novinkám. Je ovšem neméně důležité zmínit, že také Windows 10 Insider Preview build 15019 prováží významné známé chyby. Ty spojené s hraním jsem už zmínil, z minula pak přetrvává problém s ukazatelem průběhu stahování nového sestavení, který nemusí být aktuální. Proto se nenechte vystresovat a na stažení v klidu vyčkejte.

Počítač může vykazovat vysoké zatížení úložiště, může dokonce ztratit schopnost přehrávat audio. Aplikace jako Edge mohou přestat odpovídat, pokud zajdete do Nastavení. Dočasným řešením těchto uvedených potíží je odstranit složku C:\ProgramData\Microsoft\Spectrum\PersistedSpatialAnchors a restartovat zařízení. Více informací případně najdete na fóru.

Windows 10 Insider Preview build 15019
Windows 10 Insider Preview build 15019

Nemusí se vám podařit pracovat s určitými stránkami provozovanými Googlem, v tomto případě lze využít režim anonymního prohlížení. Vzhledem k počtu doplňků nelze brát dočasné kompletní vyřazení podpory doplňků v Edgi jako katastrofu, jistě tím ale některé Microsoft nepotěšil. Nástroje v prohlížeči dostupné pod klávesou F12 pak vedou k potížím se stabilitou, pokud je vyvoláte.

Známých chyb je ještě víc, najdete je na blogu Windows Experience společně se seznamem opravených chyb. Doporučuji si seznam před instalací projít. Chcete si od neskutečného náporu novinek v posledních týdnech aspoň na chvíli odpočinout? Odložte instalaci aktualizací v Nastavení. Právě toto sestavení patří k problémovějším, takže bude možná moudřejší vyčkat na další.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE