Více kontroly nad soukromím a méně sbíraných dat ve Windows 10 Creators Update

O soukromí se dnes mluví často, což je dobře. Windows 10 představuje často úplně zbytečně strašáka. Redmondští proto podniknou kroky pro srozumitelnější a přehlednější nastavení předvoleb týkajících se soukromí a odesílání telemetrických dat. Nabídnou nám také kontrolu nad sdílenými daty. Co se změní?

13
Windows 10
Windows 10

Osobně si nemyslím, že by Windows 10 představoval velké zlo, co se týče soukromí. Ano, našli bychom určité sporné body, ale nastavení týkající se soukromí máte pod kontrolou. Nejlevnější domácí edice je sice v tomto ohledu také nejomezenější, protože neumožňuje vypnout základní telemetrii. Na druhou stranu základní telemetrie by neměla být zvlášť problémová.

Jak již bylo mnohokrát řečeno, díky telemetrii Microsoft ví o problémech, které se v systému mohou vyskytnout, a je pak schopný na ně reagovat vydáním patřičné opravy. Nemyslím si nicméně, že by mělo být téma soukromí bagatelizováno nebo zcela přehlíženo. Diskuze je důležitá a vždycky bychom se měli zajímat o to, jak s naším soukromím bude naloženo. Současně je ale potřeba vyhnout se zbytečné hysterii a vykonstruovaným poplašným zprávám.

Jen ve stručnosti připomenu, že v minulosti Microsoft řekl, že se není čeho bát. To potvrdil i nezávislý audit. K důležitým bodům patří, že odesílaná data jsou zabezpečená a anonymizovaná. Navíc lze, jak bylo zmíněno, sdílení dat s Microsoftem vypnout úplně, nebo jej osekat na nezbytné minimum. Nastavení úrovně sdílení telemetrických a dalších dat jsme se už věnovali. Např. Francie proti Desítkám brojí a její výtky jsem rozebral v tomto článku. Pokud vás téma zajímá, určitě ho nepřehlédněte.

Správa sebraných osobních dat

Pokud někdo sbírá tolik telemetrických dat, je v rámci důvěry důležité, aby byl co možná nejtransparentnější. V rámci vývoje doprovozeného diskuzí se k tématu soukromí a sběru telemetrických dat ve Windows 10 vyjádřil sám Terry Myerson, výkonný viceprezident divize Windows a zařízení. Popsal, jak Microsoft zareaguje na výtky k soukromí.

Spravujte data, která s Microsoftem sdílíte
Spravujte data, která s Microsoftem sdílíte

V první řadě vytvořil webového správce, kde můžete po přihlášení ke svému účtu pracovat s nasbíranými daty. Může jít mj. o historii vyhledávání, navštívených míst či prohlížení, dále pak informace zapsané v poznámkovém bloku Cortany. Poznamenejte si tedy někam adresu account.microsoft.com/privacy. Necháváte Windows, potažmo Cortanu, aby některá z uvedených dat sbíraly?

Skrze tento nástroj můžete nasbíraná data zase smazat, kdybyste se rozhodli, že chcete raději více soukromí a menší míru přizpůsobení služeb. Kromě toho vám uvedený web nabídne informace o tom, co a proč je sbíráno, případně se se stane, když sbírání daných dat vypnete.

Srozumitelný průvodce prvním nastavením

Průvodce prezentovaný na blogu Microsoftu v aktuálním Windows 10 Insider Preview ještě není kompletní.

Druhým bodem pro zpřehlednění situace je nový průvodce prvním nastavením, který se objevuje ve Windows v rámci instalace systému. V prvním vydání Desítek Microsoft vážně chtěl, abychom přijali výchozí nastavení, což znamená akceptovat sdílení všeho, co sdílet lze. Proto v průvodci v prvním kroku vedle tlačítka pro přijmutí výchozího nastavení byl jen odkaz vedoucí k podrobnému ručnímu nastavení.

Psychologický tlak na přijetí výchozích hodnot nastavení byl očividný. To se ale později změnilo, takže dnes vedle sebe sedí dvě tlačítka, která nepřehlédnete. Ve Windows 10 verze 1703, jemuž se mj. říká Creators Update, bude úplně nový průvodce. Včera jsem na něj upozornil ve článku o čerstvě uvolněném testovacím sestavení, protože právě v něm byl odhalen.

Důležité je, abyste si prošli nastavení v klidu krok za krokem
Důležité je, abyste si prošli nastavení v klidu krok za krokem

Tento průvodce je přizpůsobený i pro handicapované, což je důležitější novinka. Co se ochrany soukromí týče, nebude revoluční, nejspíš ani nemůže být. Jednotlivé předvolby související s nastavením telemetrie a soukromí nicméně budou lépe popsány. Je uvedeno, jaký dopad na fungování systému daná předvolba má.

Navíc se všechny předvolby přesunuly na jednu stránku. Až se tedy budete rozhodovat, co zapnout a co vypnout, budete přesně vědět, k jakým výhodám či omezením vaše volba povede. Což je optimální stav. Nastavení je samozřejmě možné změnit kdykoli po instalaci systému.

Méně telemetrie

V rámci cílených reklam Microsoft nepoužívá informace z e-mailů, chatů, souborů ani obrázků.

Důležitější než samotný průvodce, jenž přináší změny malé, je zjednodušení rozdělení úrovní sběru dat, jednak snížení objemu základní úrovně sbíraných telemetrických dat. Ve stabilní větvi Windows 10 existují tři úrovně sběru telemetrických dat: základní, rozšířená a úplná. Creators Update jednu úroveň zruší, takže zbydou posílání základních dat a pak úplný report.

Čili pokud se neradi podílíte na zlepšování produktu, telemetrii omezíte na nezbytné minimum s tím, že bude sbíráno ještě méně dat než dřív. (Jak jsem uvedl, ve vyšších edicích lze telemetrii vypnout úplně.) Nadále však platí, že nevíme přesně, co konkrétně spadá do základního reportu a co konkrétně pak o našich zařízeních prozradí kompletní hlášení. Základní úroveň by měla obsahovat data související s fungováním počítače na základní úrovni, víc nevíme.

Pokud provedete čistou instalaci systému, projdete nastavení průvodcem, jak bylo uvedeno. Co ale když už Windows 10 používáte? Pak sice průvodce neuvidíte, Microsoft ale po vydání Creators Update bude v těchto instalacích zobrazovat upozornění na to, abyste nastavení telemetrie zkontrolovali.

Toto není konečná podoba nastavení. Předvolby jsou v této verzi vměstnány na jednu stránku
Toto není konečná podoba nastavení. Předvolby jsou v této verzi vměstnány na jednu stránku
Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. Zajímalo by mě kde berete informaci že data proudící k MS jsou „amonymizovaná“. Vždyť to mají v Privacy Statementu úpně na začátku: „Shromažďujeme vaše křestní jméno a příjmení, e-mailovou adresu, poštovní adresu, telefonní číslo a jiné kontaktní údaje“, také tam stojí že shromažďují vaše loginy, vztahy a kontakty atd… Celkem mi není jasné jak chcete shromažďovat loginy, vztahy a kontakty anonymně 🙂 Btw odkazovaný audit pouze potvrdil že Winy nejspíš nešmírují po tom co jim vypnete ty defaultně zapnuté a sociálním inženýrstvím protlačené šmírovací funkce. Rozhodně neříká že jde o bezpečný systém.

  • To je jednoduche, aspon pro lidi, kteri nekdy programovali – vase data jako jmeno, e-mail, atd. jsou soucasti struktury vaseho uctu, telemetrie se uklada jinam a nema k vasemu uctu zadnou vazbu (nebo anonymni, v dodobe nejakeho GUID). Kdokoliv pak zpracovava vase telemetricka data nema k datum vaseho uctu pristup.

   Navic v UWP mate dve identifikace (obe anonymni) – ID uzivatele a ID zarizeni. Toho mohou aplikace vyuzivat napr. pro online obsah. Rekneme, ze jste si v aplikaci pro nakupy udelal seznam veci. Pak si danou aplikaci nainstalujete treba na tabletu a protoze mate porad stejne ID uzivatele, aplikace vam muze seznam synchronizovat i na tablet. To vse bez nutnosti si zakladat jakykoliv ucet v aplikaci nebo aplikaci davat sve osobni udaje – aplikace na tabletu vi jen to, ze jste stejny uzivatel, kdo pred chvilkou vytvoril nakupni seznam v desktop aplikaci, ale uz nevi, kdo jste.

   • …a proto po přihlášení do microsoftího účtu si můžete brouzdat ve výpisu, co o vás MS nashromáždil, a promazat to. Vše je prostě anonymně uložené pod vašimi přihlašovacími údaji – ne, tohle fakt nechápu.

    • Jestli nechapete, ze uzivatelsky ucet muze mit referenci do telemetrickych dat, ale telemetricka data nemusi mit referenci zpet, tak je zbytecne vam cokoliv dalsiho vysvetlovat. To je v programovani naprosto zakladni poznatek.

 2. Vetsinou se tu s analfabety nebavim, ale kdyz tak tlacite na pilu ..

  Rekneme, ze mate v datech sveho profilu (tzn. v jeho databazovych tabulkach) ulozene nejake GUID, ktere identifikuje vase telemetricka data. V tabulce telemetrickych dat je pak u kazdeho vaseho zaznamu to dane GUID. Ta telemetricka data mohou byt v uplne jine databazi, dokonce jinem typu databaze. Profil byva v relacni db (SQL typ), telemetrie byva v document db (no-SQL).

  Pokud ma nekdo pristup k telemetrickym datum, nevidi zadne vase udaje, jen to GUID, ktere mu je bez pristupu k datum vaseho profilu naprosto k nicemu. Naopak, pokud vy chcete pristupovat ke svym telemetrickym datum, protoze mate pristup ke svemu profilu a vite sve GUID pro telemetricka data, muzete si v telemetricke databazi najit vsechny zaznamy s vasim GUID.

  Doufam, ze uz dalsi jalove dotazy nebudou. Diky.

  • Takže telemetrie je podle vás anonymní protože ji MS storuje v databázi v jiné tabulce než vaše osobní údaje? Obojí propojené přes GUID… Chlape, možná by stálo za to mrknout jak funguje databáze, speciálné u té relační se zaměřte na to co znamená „relační“, než sem něco napíšete…

   • „Ta telemetricka data mohou byt v uplne jine databazi, dokonce jinem typu databaze.“
    „Pokud ma nekdo pristup k telemetrickym datum, nevidi zadne vase udaje, jen to GUID, ktere mu je bez pristupu k datum vaseho profilu naprosto k nicemu.“

    Neschopnost cist a pochopit zakladni data warehousing logiku vas neomlouva.

  • Hm, Ty fakt nebudeš ten úplně pravý, který tady může někomu něco vysvětlovat. Tedy, ne že bys nebyl namistrovaný, to jsi až hanba, ale ty znalosti a logika … dostatečně s oběma očima zavřenýma 😀