Uniklý Windows 10 IP build 14997 je plný novinek. Ve Startu vytvoříte složky

3

Jestliže Microsoft oficiálně žádné další sestavení Windows 10 Insider Preview v tomto roce představit neplánoval, protože se žádnému nepodařilo dosáhnout určitých kvalitativních kritérií, neoficiálně jedno sestavení přece jen na webu uniklo. A není to žádné řadové sestavení s minimem novinek, právě naopak. Poslední oficiálně vydanou verzí bylo sestavení 14986.

Přes svátky se na síti objevilo sestavení 14997. To pochází nikoli z větve pro členy a členky programu Windows Insider (rs_prerelease), nýbrž z větve interní (rs_onecore_base), ke které mají přístup lidé z Microsoftu. Tato větev na rozdíl od té veřejné není ochuzena o žádné funkce. Proto nám toho také toto sestavení tolik ukázalo. Pojdeme se podívat na důležitá vylepšení, o nichž se jako první zmínili na Windows Central.

Novinky ve Windows 10 Insider Preview build 14997

Přepracován byl průvodce pro první nastavení zařízení po instalaci systému. Prostředí, které vám umožní vytvořil uživatelské účty a provést základní nastavení Windows, byl zjednodušen. Navíc podporuje komunikaci skrze Cortanu, což nás ovšem v Česku zajímat nemusí.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Nabídka Start podporuje složky. Přetažením jedné dlaždice na jinou vznikne složka. Je to funkce, kterou si jistě mnozí přáli a kterou na telefony přinesl již Windows Phone 8.1 Update. Zdá se to tak dávno, je to přitom zhruba dva a půl roku. V pravém horním rohu nabídky se usadil symbol šálku kávy. Zatím však k ničemu neslouží.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Nová nabídka pro sdílení souborů přichází na scénu. Ve stabilní větvi Windows 10 se při sdílení obsahu zobrazuje stále stejná nabídka, jakou si můžete pamatovat z Windows 8. Jedná se o postranní panel s aplikacemi, skrze které můžete obsah sdílet. Creators Update přinese nové prostředí, které konečně zapadne do stylu Desítek. To jsme věděli, v tomto sestavení je však již nové prostředí aktivní.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Nastavení se mění a zvětšuje. V nástupci Ovládacích panelů, které ještě zcela nezmizí, se budou dít věci. Uniklé sestavení ukazuje, že dochází k mírné reorganizaci. Aplikace dostanou svou vlastní sekci hned na hlavní obrazovce Nastavení. Prozatím v ní ale nenajdete nic skutečně nového, jen se příslušné položky přesunuly.

Rozlišení se nenastavuje posuvníkem, nýbrž rozbalovací nabídkou, která bude praktičtější, protože v ní hned uvidíte všechna dostupná rozlišení. Do Nastavení se podívá správa více obrazovek, zatím však není úplná. Pak zde samozřejmě najdeme dříve oznámenou funkci pro redukci modrého světla. Lze určit teplotu barev a pak je možné naplánovat, kdy má k posunu docházet. Aktivujete ji také z Centra akcí.

Windows 10 Insider Preview build 14997

V oddílu pro správou úložiště najdete odkaz pro otevření Storage Spaces. Spojením vznikla nová sekce pro zařízení připojená přes Bluetooth a další periferie. Windows si pamatuje pět posledních barev, jimiž jste obarvili záhlaví či další prvky systému. Kromě reorganizace stávajících prvků v nastavení barev k ničemu dalšímu nedošlo. Možnost namíchat si vlastní barvy ještě dostupná není.

Zato již můžete zabrousit do nové sekce pro správu motivů vzhledu. První motivy prosákly do Storu před pár dny, jenže jsme je dosud neměli jak spravovat.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Instalaci aktualizací je možné odložit až o 35 dní. Kromě toho, že Creators Update nabídne více klidových hodin a nebude již docházet k agresivnímu vynucovaní restartů (a aktualizace budou menší), bude možné pozastavit instalaci nových aktualizací. Vyšší edice mají již dnes možnost odkládat upgrady. Zatímco v tomto případě tedy nejsou instalovány nové hlavní verze Windows, ale standardní servisní aktualizace ano, nová funkce umožní vyhnout se dočasně všem aktualizacím, s výjimkou drobností, k nimž patří definice pro Defender.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Minule představené nové prostředí Windows Defenderu dostává další obsah. Jde o indikátor celkového stavu počítače či možnost spustit úplnou či rychlou kontrolu. Naleznete pod jednou střechou také nastavení antiviru, které se dosud schovávalo v Nastavení. Defender ukrývá i očistu Windows. Prakticky se jedná o přeinstalaci systému, která vás zbaví bloatwaru nebo pomůže s rozbitou instalací Windows.

Při této přeinstalaci budou zachovány jen osobní soubory. Microsoft v červnu uvolnil nástroj, který k takovému obnovení slouží, takže se domnívám, že se jedná právě o něj, jen v jiném – a integrovaném – balení. Dále, očekával bych, že bude tato funkce dostupná raději z Nastavení, kde už dnes máme určité možnosti obnovy systému k dispozici. Jaký je rozdíl ve starší a chystané funkci pro obnovu, prozrazuje mj. tento text. A konečně, v Defenderu se nachází také ovládání integrovaného firewallu a nastavení rodičovské kontroly.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Edge ve verzi 39.14997.1001 nabízí ukládání skupin stránek pro pozdější použití. Budete tak moct pracovat s různým skupinami webů podle potřeby. Je k dispozici též druhá funkce, kterou Microsoft koncem října letmo ukázal ve videu, a sice náhledy stránek. Vedle tlačítka pro otevření nového panelu se nachází tlačítko pro zobrazení náhledů otevřených stránek. Mělo by nám zpřehlednit navigaci.

Windows 10 Insider Preview build 14997

Zdroj: Windows Central

Uniklý Windows 10 IP build 14997 je plný novinek. Ve Startu vytvoříte složky

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE