Hlavní navigace

Jak zabezpečit Windows 10? Bude možné zakázat instalaci aplikací mimo Store

28. 2. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Kdo bude chtít, bude moct v běžných edicích Windows 10 zakázat instalaci klasických programů stažených z internetu. Dalším poznatkem je možnost instalovat klasické programy umístěné do Storu ve Windows 10 Cloud.

Microsoft by měl v dohledné době uvést na trh novou edici Windows 10, která bude pojmenována jako Cloud. Všechny potřebné informace a kontext naleznete ve starším článku. Jestliže se v uniklém testovacím vydání nedaly instalovat klasické programy předvedené do Storu, tak to platit přestalo. Windows 10 Cloud bude podporovat klasické programy, jen tedy bude nutné je přidat do Storu (viz projekt Centennial.) Tím si Microsoft hodlá zajistit, že se s centrálním katalogem seznámí vývojáři a vývojářky, které zatím Store míjí. Firma při propagaci tohoto řešení narazila na velké problémy a Store zatím není příliš využívaný. Nová edice, která vyšachuje ze hry klasické programy, bude součástí velkého plánu, jak nastartovat nový ekosystém. https://twitter.com/zacbowden/status/836154645940678656 Ovšem vynechat klasické programy úplně a opřít se jen o univerzální aplikace, kterých je zatím málo, by nejspíš bylo příliš odvážné. Kompromisem tedy bude možnost instalovat klasické programy, ale jen z Windows Storu, jak hlásí mj. Zac Bowden z Windows Central. Nadále platí, že stažené instalační programy

Zakažte instalaci klasických programů v běžných Desítkách

S Desítkami a problémovostí nastartovat nový ekosystém souvisí ještě jedna důležitá věc. Dalším způsobem, jak pomoci Storu, bude funkce zabraňující instalaci klasických programů pomocí již zmíněných instalátorů z internetu. Tato funkce bude obsažena ve Windows 10 Creators Update, objevila se nově v sestavení 15042 a Microsoft se s ní vůbec nepochlubil. (Zato na ikonu v adresním řádku Edge nezapomněl.)

Po aktivaci omezení tak vlastně běžné Desítky transformujete na edici Cloud. Orientace na Store mj. pomůže se zabezpečením: Store je ověřený zdroj, aplikace ze Storu běží v sanboxu, jsou automaticky aktualizovány atd. Např. kdyby ve firmách chtěli mít počítače co nejvíce zabezpečené, své aplikace by nabídli ve Storu (či ve vlastním katalogu) a klasické programy by zakázali úplně. Je to scénář, který si dovedu představit.

https://twitter.com/vitorgrs/status/835673815933992962

Jak hlásí Mehedi Hassan z MSPoweruser, nastavení zdrojů aplikací bude mít celkem tři stavy. Ve výchozím stavu bude instalace klasických programů samozřejmě povolená. Pak bude možné klasické instalační programy úplně zakázat, jak jsme si už řekli. Třetí stav je někde uprostřed. Instalační programy povolené budou, při pokusu o instalaci se nicméně ukáže upozornění, které se vás bude snažit přesvědčit o návštěvě Storu.

Domnívám se, že tímto Microsoft cílí primárně na firmy, kde při správě zařízení mohou takové možnosti přijít vhod. Doma si nejspíš málokdo bude chtít omezit počítač, resp. většina lidí o funkci nebude mít ani tušení.