Hlavní navigace

Windows 10 už po 29. červenci nebudou zdarma. Microsoft si řekne o minimálně 3700 Kč

Sdílet

Zdroj: Redakce

Microsoft včera na blogu oznámil, že Windows 10 jsou již na 300 milionech aktivních zařízení. Za pět týdnů se jejich počet zvýšil o 30 milionů. Dosažení miliardy zařízení během dvou až tří let, což je cíl, který loni ohlásil šéf vývoje Windows Terry Myerson, je ohrožen.

Jeden systém pro všechna zařízení

Microsoft je po necelém prvním roce zhruba na třetině. Desítky by musely růst stejným tempem, což nejspíš nehrozí. Rychlý počáteční růst byl způsoben tím, že uživatelé s Windows 7 a 8.1 mohli v prvním roce přejít zdarma. Kdo chtěl, ten už přešel. Kdo nechtěl, ten možná upgradoval omylem, protože mu Microsoft desítky stále nutí. Kdo nechtěl opravdu hodně, ten se upgradu bude nadále bránit. Růstový potenciál tak tkví hlavně v nových mobilech a počítačích, jenže vývoj trhu počítá s poklesem.

 

Tak či onak, Microsoft prohlásil, že nabídka bezplatného upgradu podle očekávání skončí 29. července. Od té doby budou muset zájemci platit. Firma na blogu uvádí, že nenabídne výhodný update, ale bude třeba nová licence. Windows 10 Home stojí 3700 Kč, Windows 10 Pro pak 7700 Kč. Ceny jsou totožné, ať už zvolíte edici ke stažení, nebo na USB.

Opravdu ale upgrade zdarma skončí? Osobně v to nevěřím. Ten roční deadline měl podle mě zafungovat jako psychologický nátlak. Bez jasného termínu by lidé přechod stále odkládali. V zájmu Microsoftu a celého ekosystému Windows 10 je, aby lidé přešli hned a na všech zařízeních. Pokud by si lidé museli licence kupovat, své staré počítače neupgradují. Leda až koupí nový hardware, což může trvat spousty let.

Ne. Microsoft si zahraje na hodného strýčka a akci prodlouží. Opět stanoví nějaký termín, opět najde příležitost, proč bude upgrade zdarma. Nezapomeňte, že v červenci přijde velká letní aktualizace s hromadou novinek, tj. dalšími potenciálními lákadly.

Zdroj: Microsoft