Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]

Kaspersky Lab obsahuje svou existenci. Co my na to?

4
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Kaspersky si u Evropské komise stěžuje na Microsoft kvůli integraci Windows Defenderu do Windows 10. Pečlivě vystavěl rozsáhlou obžalobu a zjednodušeně řečeno podle něj Microsoft škodí konkurenci na poli antivirových řešení. Proto se obrátil mj. na Evropskou komisi s podnětem na antimonopolní vyšetřování.

V listopadu se již obrátil na úřady v Rusku. Hodnocení situace komplikuje relativně nedávná diskuze bezpečnostních expertů či expertek, kteří se nedokáží shodnout na přínosnosti většiny antivirů. Podle některých je Defender jediným vhodným antivirem pro Windows. Situace má několik rovin, které v podcastu Lukáš s Petrem prodiskutovali.

Audio si také můžete stáhnout jako MP3 (38 MB).

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Vše se odvíjí od toho, jestli budeme definovat trh antivirů nebo prohlížečů jako samostatný trh, kam by neměl nikdo z ostatních oblastí zasahovat. To znamená i z trhu operačních systémů. Tvůrce OS do jisté míry má právo se „svým“ systémem dělat co chce, ale z historického vývoje vyplývá, že tvůrci antivirů si konkurují, včetně MS, který ale nemá rovnocennou pozici, protože je na Windows výrazně zvýhodněn. MS prostě může a také zneužívá postavení výrobce OS k utlačování aplikací třetích stran (odstranění aplikací atp.), což je principiálně špatně. Má snad výrobce OS právo, pod rouškou inovace, snižovat funkčnost aplikací třetích stran nebo je dokonce odinstalovávat?

  2. Antivirový software jako takový je zbytečnost a nedávná „příhoda“ s WannaCry to potvrzuje bezezbytku. Všichni kdo si stěžovali že byli napadení nějaký ten antivirový software měli (alespoň pisálkové to tak presentovali) a bylo jim to k prdu. Když ale připustime že by to sem tam k něčemu někomu být mohlo (kromě toho že vás to většinou zbytečně otravuje) tak Defender určitě ničemu nekonkuruje a že by měl Microsoft v tomhle směru nějaký monopol o tom už taky nemůže být dneska řeč. Je to zase jen senzační titulek někoho kdo zaspal dobu …

  3. Dávno pryč jsou zlaté doby antivirů, kdy člověk zkoušel AVG, Avast nebo Pandu, šíleně mu to zpomalovalo běh systému, otravovalo ho to falešnými poplachy, ale připadal si v bezpečí. Pak Microsoft přišel se svým řešením Security Essentials, které ještě vylepšil, a nyní je Windows Defender plně integrované bezpečnostní řešení, které nezpomaluje systém a nabízí slušnou účinnost kontroly. Běžný uživatel už nemá potřebu pročítat komparativní testy antivirů a vybírat ten nejlepší, už velmi slušné řešení zdarma integrované má. Tradiční výrobci antivirů ztrácí trh koncových uživatelů, jejich produkty už prostě nikdo nepotřebuje, tak kromě velmi agresivní politiky přidávání bloatwaru do nových notebooků a PC (různé 30-denní trialy McAfee, Norton atd.) začínají frustrovaně napadat Microsoft, že jim vzal kšeft. Jejich produkty jsou prostě přežité, musí hledat trh jinde – třeba ve firemním sektoru. Doufám, že úřady této stížnosti nevyhoví.