Creators Update nepodporuje některé jen pár let staré procesory Intel Atom

Některé – a ne zrovna staré – počítače zůstávající na Anniversary Updatu bez možnosti přejít na novější vydání Windows 10. Co se s nimi stane, to je teď klíčová otázka.

6
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ne každý počítač získal Creators Update a ne každý ho získá. Většina sice ano, byť se jedná o pozvolný proces, ale jak se ukázalo, nadále nejsou podporovány některé procesory. V tomto bodě bych chtěl uvést, že se počítalo s tím, že některé počítače se časem a novými vydáními Desítek stanou nekompatibilními. Tak to v případě operačních systémů bylo běžné.

V takovém případě by dané stroje měly získávat již jen servisní aktualizace pro stávající vydání. Reálně jsme na tuto situaci s Windows 10 dosud nenarazili.

Mladé procesory pohřbeny zaživa

To se ale změnilo a celý případ je poněkud znepokojivý. Patrně se smíříte s tím, že deset patnáct let starý hardware být nekompatibilní může. Jenže Creators Update nepodporuje některé procesory Intel Atom, které se začala vyrábět v letech 2012 a 2013. (Zařízení s těmito procesory se běžně prodávala hlavně v letech 2013 a 2014.)

Jedná se tedy o pár let staré kousky. Jmenovitě se jedná o modely Z2760, Z2520, Z2560Z2580 z rodiny SoC Cloverview. Možná ještě horší je, že informaci na svém webu Microsoft neposkytuje, Ed Bott ji však našel v dokumentaci Aceru. Další informace od Aceru naznačuje, že současný stav nemusí být konečný. Uvádí, že spolupracuje s Microsoftem na tom, aby byly k dispozici kompatibilní ovladače.

Poslední zařízení na Desítky bezplatně přešla teprve před rokem
Poslední zařízení na Desítky bezplatně přešla teprve před rokem

Když na stroje s uvedenými procesory nainstalujete Creators Update, nemusí se podle Aceru zobrazovat ikony a texty. Instalace by se vám dnes ovšem již zdařit neměla, nakonec instalační program skončí oznámením, že váš počítač není podporován. Těm, kterým se Windows Update dříve pokoušel nový systém nainstalovat, nakonec řekl, že instalace nemůže pokračovat, protože se na zařízení nachází nekompatibilní aplikace, přestože tam žádná taková nebyla.

Problematika podpory Windows 10

Je v zájmu Microsoftu, aby potíže s kompatibilitou vyřešil, protože jednotlivá vydání Desítek nemají nadstandardně dlouhou podporu. Jedná se o 18 měsíců, tudíž pokud dané stroje setrvají na Anniversary Updatu, budou získávat aktualizace jen do února příštího roku a pak se z nich stane nepodporovaný šrot, jehož problémem budou nezáplatované díry.

Microsoft sám přitom bezplatný upgrade na Desítky agresivně protlačoval, někdy dokonce vynutil sociálním inženýrstvím. Teprve před rokem tato kampaň skončila. Bylo by velice nešťastné, kdyby nakonec jen pár let stará zařízení skončila na mrtvém bodě, když jim někdo před rokem až dvěma někdo vnutil novější operační systém.

První verze Desítek vyšla v červenci 2015. Necelé dva roky po prvotním uvedení mají být zařízení omezována? To není ani trochu dobrá vizitka pro Microsoft a jeho model „Windows jako služba“. Navíc přináší nejistotu – které počítače bude vyřazeny příště? Firma má dost času na to, aby se (ve spolupráci s Intelem) vytasila s řešením, takže zatím neztrácejme naději.

V tomto případě na vině není aplikace, ale nekompatibilní procesor (foto: rod_bunny)
V tomto případě na vině není aplikace, ale nekompatibilní procesor (foto: rod_bunny)

Pokud se nepodaří zařízení převést na Creators Update, může jim Microsoft zajistit příjem servisních aktualizací, který by se jich jinak netýkal. To je ovšem pouhá spekulace z mojí strany. Dlužno také dodat, že Cloverview měl už v minulosti problémy s kompatibilitou. Intel dokonce prohlásil, že tyto SoC nebudou kompatibilní s Linuxem. SoC z27x0 nakonec opravdu podporovaly jen Windows. Zdá se, že se jedná o zvláštní platformu.

Je možné, že Microsoft sám situaci veřejně neventiluje, protože ví, že bude včas vyprodukován kompatibilní ovladač, takže dotčené stroje budou moct přejít na Creators Update.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Dle diskuze na arstechnice spočívá problém v integrovaných GPU PowerVR (resp. jejich ovladačů), nikoliv v CPU jako takovém. To samé se asi teoreticky může stát i Atomům řady Z34xx a Z35xx.

  2. nemyslím si, že je tohle vina MS. Míč je na straně výrobce HW, který nechce dané zařízení již podporovat, tedy napsat pro něj patřičný ovladač. Tohle ustřižení supportu Intel umí moc dobře.

    • Udělal ovladače pro Win 10? Udělal. Že Microsoft překopává svůj stejně nazývaný systém tak od základu, že nefungují ani stejné ovladače, je problém Microsoftu, který v tom značení dělá neskutečný bordel.

  3. Možná by stálo za to uvést, jaké výrobky to postihuje, protože na tomhle je založena hromada telefonů/tabletů s androidem. To co má Win10 jsou nějaké první hybridní tablet/notebook zařízení, která už nejspíše své majitele omrzela svým „výkonem“ takže o nic tragického asi nepůjde. SoC s LPDDR2 a grafikou PowerVR od Imagination Technologies, která je teď tak nějak na prodej ne? Nebude problém tady? Proč se má intel snažit dodávat ovladače na něco tak mizerného s cizí grafikou, Intel se pořádně nestará ani o svoje a v mobilním světě se na drivery kašle po pár měsících, protože je potřeba nové na nový SoC. Celý tenhle Atom segment byl fail, Intel to dotoval, aby to dostal mezi lidi a stejně se to moc nechytlo, teď na to kašle, není to poprvé ani naposled. V podstatě jde o stejný problém jako na androidu. Proč nemáte nový android na dva roky starý telefon? Nebo klidně i na pár měsíců starý telefon? Protože je v něm shit starý (2 roky) SoC na který se už kašle, drivery nejsou a tak ani nemůže být další android. Na vykašlání se na to ze strany výrobce ani nedojde, on prostě nemůže. Jinak jsou požadavky na CPU dost nízko bych řekl.

    • jestli se nepletu, tak Intel si PowerVR licencoval pouze jako HW s tím, že si SW k tomu dobastlí sám. A takto to dopadlo. Pokud by to bylo nějaké unifikované řešení od PowerVR, tak by možná drivery existovaly.

  4. „zdá sa že sa jedná o zvláštnu platformu“? ved to su tie Intel procesory kltore sa nepodarili a Intel ich sám odstrihava od podpory pretože na nich nedokaže spraviť jedine normalne stabilne ovladače…lutujem ludi ktori si kupili tieto Intel nepodarky…podla mna prave Intel bol ten ktory sa s MS dohodol na tom, aby sa podpora skončila…