Teď, nebo nikdy. ČTÚ dělá místo pro čtvrtého operátora

1
SIM karta
Ilustrační foto (autor: PublicDomainPictures / Pixabay)
-
Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Český telekomunikační úřad v pátek zveřejnil tzv. Návrh základní principů výběrového řízení na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz. Jde o předběžná pravidla, podle kterých se bude příští rok hrát v nové aukci o klíčové pásmo pro 5G sítě.

Jak už jistě víte, před třemi lety Mezinárodní telekomunikační unie rozhodla, že část televizního pásma využívaného televizemi připadne mobilním sítím. Následně tento cíl převzala i agenda Evropské komise a zavázala se k němu i Česká republika. Proto se u nás rychle spěchá s přechodem na DVB-T2, protože nová norma s sebou přináší možnost i s omezeném prostoru vysílat stále stejný počet kanálů.

K oficiálnímu ukončení DVB-T a převedení pásma 700 MHz pro mobilní sítě dojde 30. června 2020. Kdo důležité frekvence získá, by ale mělo být jasné už příští rok. V návrhu podmínek ČTÚ počítá s vícekolovou aukcí startující v druhé polovině roku 2019. Předběžná pravidla se tak ještě (několikrát) mohou změnit, do veřejné konzultace jistě přibude nejedna připomínka.

Pojď k nám, čtvrtý operátore

ČTÚ lákalo nové operátory už v aukci o pásmo 800 MHz, dvě firmy projevily zájem, ale frekvence skončily v druhou O2, T-Mobilu a Vodafonu. V aukci o pásmo 700 MHz (674–790 MHz) chce úřad znovu hledat čtvrtého, pátého…

Celkově se bude dražit pásmo o šířce 2 × 30 MHz, rozděleného do šesti bloků 2 × 5 MHz. Ty si rozdělí minimálně dvě společnosti. ČTÚ navrhuje podmínku na společný spektrální limit s pásmem 800 MHz, který žádnému zájemci nedovolí držet více než 2 × 20 MHz. Ze stávající trojky už drží všichni 2 × 10 MHz v pásmu 800 MHz, teoreticky si tak mohou stejným dílem rozebrat i sedmistovku.

Jenže ČTÚ chce přihazovací část aukce rozdělit do dvou částí. V té první by se hlásili jen nováčci a každý by mohl získat 2 × 10 MHz. Až do druhé části by se mohli přihlásit všichni a rozebrat si zbytek. Je šance, že se přihlásí tři nové firmy a stávající trojka úplně ostrouhá. Ale moc tomu nevěřím. Navíc by takový závěr opozdil nástup nových sítí, vysvětlím později.

Národní roaming a hub pro virtuály

Úřad mimochodem zvažuje variantu, že by i stávající trojka mohla vstoupit do první fáze a získat 2 × 20 MHz v pásmu 700 MHz. Stalo by se tak jen v případě, že by se firma síť v daném pásmu nabízela výhradně na velkoobchodní bázi pro virtuální operátory, vlastní maloobchodní služby by měla zakázané.

Další podmínkou by mohlo být, že držitelé frekvencí v pásmech 700 i 800 MHz by své sítě museli dočasně (až na čtyři roky) poskytnout nováčkovi, který získá příděl v pásmu 700 MHz, ale zároveň už má nebo něco získá v pásmu 3,5 GHz (o to se teprve bude soutěžit) nebo 3,7 GHz (tam prostor získaly Nordic a Poda). Národní roaming by jim dovolil začít nabízet služby ještě předtím, než vybudují vlastní síť. Pokud se přihlásí tři nováčci, na národní roaming budou muset zapomenout.

A kdy by se potenciální čtvrtý operátor mohl objevit? Jméno budeme znát příští rok, frekvence dostane v roce 2020, ale výstavba sítí samozřejmě bude několik měsíců či let trvat. ČTÚ má první podmínku, aby do dvou let (tedy do konce června 2022) držitel začal využívat alespoň část pásma, do čtyř let (2024) pak celé pásmo. Jak moc a jak rychle pokrývat, to zatím nevíme. Úřad chce ale znovu zohlednit i pokrývání dálnic a železničních koridorů.

Nový typ operátora

Až (či jestli) přijde nováček, stávající trojka nedostane plnohodnotnou konkurenci. S omezeným pásmem nikdy nenabídne takové rychlosti ani „zpětnou“ kompatibilitu. Sedmistovka je sice technologicky neutrální pásmo, ale poběží na něm buď LTE (v začátcích), nebo rovnou 5G.

Na to budete potřebovat nové telefony a u nich kompletní řetězec podpory, abyste mohli volat a psát s ostatními telefonním čísly. Už LTE je čistě datovou sítí a hovory/SMS se tam řeší skrz technologii VoLTE. Její podpora u výrobců a operátorů je hodně mizerná (alespoň v Česku).

Sedmistovka bude každopádně na hodně dlouhou dobu poslední naději, jak by mohl do Česka nový operátor vstoupit. Žádné jiné rádiové frekvence vhodné pro mobilní sítě a nabízející tak snadné pokrývání velkých oblastí se totiž nechystá.

Teď, nebo nikdy. ČTÚ dělá místo pro čtvrtého operátora
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.75%) 16 hlasů

1 komentář