Češi chystají další Wi-Fi router. Turris Mox si složíte jako stavebnici

1
Wi-Fi router CZ.NIC prototyp Turris Mox
Prototyp Turrisu Mox pro první zájemce na Indiegogo
-
Zdroj: CZ.NIC

Správce národní domény CZ.NIC na podzim 2015 zabodoval na crowdfundingovém portálu Indiegogo se svým výkonným routerem Turris Omnia. Kampaň Omnie podpořilo osm tisíc backerů a CZ.NIC vybral 1,2 milionu dolarů. Čtvrtého dubna 2018 odstartuje nová kampaň, která má podpořit vývoj nového routeru nazvaného Turris Mox.

Nejde o nástupce Omnie ani původního modráska. Mox připomíná spíš minipočítač Raspberry Pi nebo, zůstaneme-li v počítačových sítích, RouterBoardy od MikroTiku. Turris Mox je totiž stavebnice, kterou si nejdříve budete muset poskládat z jednotlivě prodávaných dílů. Modulární systém pro hračičky, kteří si doplní komponenty, jenž potřebují, a ještě k tomu vytvoří vlastní krabičku na 3D tiskárně.

Základním modulem, který budou potřebovat všichni, je Mox A. Obsahuje základní logiku v podobě procesoru Marvell Armada 3720 (2× 1 GHz Cortex-A53) a 512 MB paměti. Na desce je dále gigabitový Ethernet (funguje jako LAN i WAN), USB 3.0, slot pro microSD kartu, vidět je i GPIO header.

K Moxu A půjdou připojit Moxy B, C a D. Béčko obsahuje slot pro SIM kartu (LTE modem ale není součástí) a hlavně slot mPCIe, do kterého se vloží Wi-Fi karta nebo SSD úložiště. Céčko nese čtyři gigabitové LANy a déčko pak rozhraní SFC pro ty, kteří mají optický internet natáhnutý až do domu. Dle informací Root.cz vzniknou i další moduly, které budou průchozí, ty tři doplňkové totiž zatím nejde libovolně řetězit a komponenty zdvojovat. Rovněž bychom uvítali desku s VDSL modemem.

O Turrisu Mox máme zatím jen velmi kusé informace, více se dozvíme až začátkem dubna, kdy odstartuje plnohodnotná kampaň na Indiegogo. Zatím na webu běží jen jakási předkampaň Mox for Omnia Super Early Bird, ve které nejrychlejší zájemci získají Mox A, Mox B s Wi-Fi kartou (802.11ac 2×2 MIMO), zdroj a krabičku. Tento perk stojí 69 dolarů bez daně a dopravy. Sakumprásk to dělá 97 dolarů, v přepočtu 2000 Kč. Systémem je jako u předchozích modelů Turris OS s otevřenými zdrojovými kódy a automatickými (a pravidelnými) aktualizacemi.

Češi chystají další Wi-Fi router. Turris Mox si složíte jako stavebnici
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů

1 komentář

  1. Jako dobrý, ale vidím několik zásadních nedostatků:
    1. rozmístění portů – proč je „WAN“ na jednu stranu a modul s 4xLAN ja druhou stranu krabice?
    2. nemožnost zapojení více „B“ modulů tak, aby šlo zapojit záložní konektivitu (WWAN), SSD a wifi
    3. na pohled ne zrovna pevné spojení jak desek, tak krabiček