Nový život pro starý router. Český Turris za korunu můžete vybavit Wi-Fi 802.11ac

7
Turris 1.0
Turris 1.0

Výkonný český router Turris, který CZ.NIC rozdával „betatesterům“ za korunu s tím, že budou muset tři roky poskytovat analytická data, se dočkal oficiálního upgradu. Přiblíží jej komerční verzi Omnia.

Co je nového? Za 1596 Kč si můžete dokoupit sadu, která Turris 1.0 nebo 1.1 (má navíc slot pro SIM a trojici USB 3.0) naučí pracovat s Wi-Fi 802.11ac. Původní router podporoval jen 802.11a/b/g/n, navíc nemohla najednou fungovat 2,4GHz a 5GHz síť.

Turris Upgrade Pack s Wi-Fi 802.11ac
Turris Upgrade Pack s Wi-Fi 802.11ac

Součástí sady jsou potřebné kabely, diplexery a karta WLE900VX (Atheros QCA9880), která se zasune do volného slotu miniPCIe. Podporuje režim 3×3 MIMO s rychlostí až 1,3 Gb/s. Návod na sestavení je k vidění na webu Turrisu.

První verze Turrisu mají pořád dostatek výkonu pro rychlé směrování sítí, navíc jsou snadno modifikovatelné (Wi-Fi karty kutilové měnili již dřív) a běží na bezpečném otevřeném operačním systému, který CZ.NIC stále aktualizuje. Turris Omnia je ještě výkonnější, s více možnostmi rozšíření. Verze s 1 GB RAM za 7000 Kč ale patří mezi nejdražší routery vůbec.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

      • Jaký zase clickbait ježišmarja. Kdo ten router má, zaplatil za něj jen korunu (pokud nejde o bazarové kusy od betatesterů). Tohle mě fakt uráží. Neříkám, že clickbaitové titulky nikdy neděláme, ale je jich naprosté minimum.

        HWSpeedy: „Český Turris za korunu můžete vybavit“ (router stojí korunu). „Český Turris můžete za korunu vybavit“ (výbava stojí korunu). Jasně, ta koruna tam nemusela být, ale pro první Turris se v médiích vžilo označení „router za korunu“

  1. Vybavit jde uz davno. WLE900VX neni zadna novinka – pouziva se v mmj v Omnii. Takze ja ji koupil uz cca ?rok? zpatky vcetne tri anten (nemam splitter, ale dalsi 3 anteny).
    Co me mrzi na ty sade je cena. Cekal jsem ponekud pratelstejsi.