Stavebnicovému routeru Turrisu Mox se na Indiegogo daří. Češi přidali další modul

7
Turris Mox
Turris Mox

Aktualizováno 13. 4. 2018

V kampani na Turris Mox již fanoušci přislíbili 100 000 dolarů. CZ.NIC to oslavil novým perkem. Za 55 dolarů lze koupit Mox E, první průchozí modul. Obsahuje osm gigabitových Ethernetů a lze k němu připojit další Moxy E, případně Mox C, nebo Mox D.

Zřetězením více Moxů E si můžete poskládat velký switch, avšak stále se budou jednotlivá rozhraní dělit o propustnost 2,5 Gb/s. Uživatelé ale konečně mohou do jednoho zařízení dostat LAN i rozhraní SFP pro připojení optiky, s neprůchozími moduly to nebylo možné. Mox E nicméně přijde až později, konkrétně v prosinci 2018.

Původní článek z 3. 4. 2018

Před týdnem oznámený Turris Mox odstartoval kampaň na Indiegogo. Wi-Fi router z dílny české neziskovky CZ.NIC je jiný než jeho dva předchůdci. Má modulární konstrukci, takže si jej budete moci (muset) poskládat jako stavebnici. V budoucnu to usnadní výměnu nebo doplňování komponent.

Základním modulem, který budou potřebovat všichni, je Mox A. Obsahuje základní logiku v podobě procesoru Marvell Armada 3720 (2× 1 GHz Cortex-A53) a 512 MB paměti. Na desce je dále gigabitový Ethernet (funguje jako LAN i WAN), USB 3.0, slot pro microSD kartu, vidět je i GPIO header.

K Moxu A půjdou připojit Moxy B, C a D. Béčko obsahuje slot pro SIM kartu (LTE modem ale není součástí) a hlavně slot mPCIe, do kterého se vloží Wi-Fi karta nebo SSD úložiště. Céčko nese čtyři gigabitové LANy a déčko pak rozhraní SFC pro ty, kteří mají optický internet natáhnutý až do domu.

V kampani na Indiegogo chce CZ.NIC vybrat alespoň 250 000 dolarů, aktuálně má 45 000 a do konce zbývá ještě měsíc. K dispozici je několik perků:

 • 29 dolarů: jednotlivé základní desky
 • 99 dolarů: Mox A a k tomu jeden z Moxů B (včetně Wi-Fi karty), C, D
 • 149 dolarů: Mox A, Mox B s Wi-Fi kartou (802.11ac 3×3 MIMO)
 • 169 dolarů: Mox A, Mox B s Wi-Fi kartou (802.11ac 3×3 MIMO), Mox C,
 • 399 dolarů: Mox A, Mox B s 512GB SSD
 • 399 dolarů: Turris Omnia + 2 základní satelity Mox s Wi-Fi 802.11ac 2×2 MIMO

Varianty za 99 dolarů a víc obsahují i potřebné krabičky, microSD kartu se systémem Turris OS (plánuje se i podpora linuxových distribucí) a napájecí zdroj. Wi-Fi antény jsou integrované v těle. Cena neobsahuje DPH, to CZ.NIC přičte spolu s poplatky za dopravu. K prvním uživatelům se Turris Mox dostane na podzim 2018.

Stavebnicovému routeru Turrisu Mox se na Indiegogo daří. Češi přidali další modul
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Chybí mě modul pro VoIP… Ano, lze si pořídit druhé zařízení zvlášť, ale to znamená, další nároky na místo, kabeláž a případný switch, další napájecí zdroj mající své ztráty apod. No a pak, ukažte mi dnes SOHO (takřka domácí) router, který má FXS port(y) a umí i VoIP? V tomto ohledu by MOX neměl příliš velkou konkurenci… P.S. Aktuálně používám Vigor2130Vn, ale pokud odejde do křemíkového nebe, pak nemám odpovídající náhradu…

  • Jestli to dobře chápu, modul E je „průchozí“ navíc v tom smyslu, že jich lze zkombinovat několik – tedy musí mít vyvedený rychlý backplane – rychlejší, než 1 Gbps. Běžný spínací výkon 8port home switchů je nad 3 Gbps.

    • Obrázek k Moxu E není směrodatný, ještě to nevyrobili, takže jen spíchli dva Moxy C.

     Jinak moduly jsou technicky průchozí, ta jejich sběrnice Moxtet samozřejmě spojí více modulů za sebe. Ale u všech těch původních vždy končí signál PCI (Mox B a C) a SGMII (Mox D). V Moxu E ale PCI dál pokračuje.

     • Oka, takze to neni „prvni pruchozi modul“, ale „prvni plne pruchozi modul“.

      Omlouvam se za slovickareni, ale ta prvni definice neni zcela korektni.