Další trable s Anniversary Updatem se týkají Kindlů a PowerShellu [komentář]

0

Rekapitulace

Ze začátku se zdálo, že je Anniversary Update bezproblémový, na rozdíl od první verze Desítek, s níž byly problémy od prvního dne. Postupně ale narážíme na problémy, které poslední a – přiznejme si to – zatím ne zcela odladěná verze Windows 10 způsobuje. Prozatím jsme slyšeli především o těchto problémech, které se s verzí 1607 objevily:

  • V nízkém procentu případů zamrzání počítače, kde je více disků v určité konfiguraci, ono procento ovšem neznáme.

  • Pravděpodobně mnohem více lidí postihlo znefunkčnění webkamery kvůli vyřazení standardu H.264 a formátu MJPEG. Na celé věci je hloupé především to, že se Microsoft se změnou nepochlubil, a tak aby se vyhnul určitému problému, potichu způsobil to, že při přepnutí obrazu z webkamery do full HD dojde k zamrznutí snímacího zařízení. Typicky tak nemůžete volat přes Skype. Kdyby přitom na změnu upozornil členstvo programu Windows Insider, mohl se situaci vyhnout. Oprava dorazí v září.

Windows 10 build 14393.82

Problém s připojením Kindlu

Jenže lidé narazili na další trable. I já jsem si všiml, že počítač zobrazí tzv. modrou obrazovku smrti a restartuje se vždy, když k němu připojím svůj Kindle Paperwhite 2. Jenže jsem se po instalaci Anniversary Updatu ještě vrtal v ovladačích, nebyl jsem si tedy jistý, kdo je viníkem. Teď už ale víme jistě, že je to vina nové verze systému. Modrou smrt a pád systémů hlásí také další lidé, které ke svým strojům připojují Kindly.

Jeden člověk hlásí, že k pádu nedochází, když Kindle připojí k počítači před startem systému, to se ale nejen mně neosvědčilo. Problémy jsou hlášeny minimálně s modely Paperwhite a Voyage. Microsoft poslal  Mary Jo Foley vyjádření, je ale nekonkrétní a pouze potvrzuje zjištěný problém. Neříká bohužel, kdy se dočkáme opravy, případně kolika lidí se týká nemožnost pracovat s Kindlem na počítači.

via The Guardian | ZDNet

Dvě rány pro PowerShell

Objevil se také problém související s aktualizací KB3176934. Ta totiž narušila funkčnost PowerShellu. Konkrétně zneškodnila DSC (Desired State Configuration). Aspoň se to tedy netýká běžných uživatelů a uživatelek, kteří s PowerShellem nepracují. Podivné je to, že podle ZDNetu firma věděla, že aktualizace způsobí problémy s funkčností. Může za to chybějící soubor MOF. S PowerShellem ale nastal ještě jeden problém.

Jednoduše řečeno s ním po aktualizaci nelze pracovat vzdáleně, nýbrž pouze lokálně. Jako dočasné řešení Microsoft navrhuje zatím aktualizaci odinstalovat. Tentokrát ale aspoň známe datum, kdy přijde řešení. Oprava bude zahrnuta v aktualizaci, jež vyjde 30. srpna, tedy příští úterý.

Kindle Paperwhite 3
Kindle k počítači nepřipojujte, Windows 10 v1607 pak padá

Zdroj: Windows PowerShell Blog via ZDNet

Komentář

Některé problémy si firma sama způsobila netransparentní, i když bych čekal, že už se poučí. Jinde je ale vidět, že by Windows po dokončení (z pohledu funkcí) měl projít delším testovacím obdobím. Aktuálně nastavený časový plán zjevně nedostačuje. Problémy se sice dají očekávat s každou novou verzí softwaru, jenže příliš časté a kritické chyby mohou novému vývojovému cyklu zlomit vaz.

Zamrzání počítačů, nefunkční webkamery nebo padání při připojení Kindlu k takovým významným trablům rozhodně patří. Sestavení 14393 vyšlo v rámci programu Windows Insider dne 18. července, přičemž v den vydání pro veřejnost, což byl 2. srpna, byla dostupná již třetí kumulativní aktualizace v celkovém pořadí, která přihodila další opravy chyb.

Mezi dokončením systému, bráno z pohledu základního čísla sestavení, a všeobecným vydáním, tak uplynuly zhruba dva týdny. To není moc. Samozřejmě platí, že dnes Anniversary Update ještě neobdržely zdaleka všechny stroje s Desítkami, Microsoft systém distribuuje postupně. Tím eliminuje možnost, že naráz rozbije podstatnou část počítačů na celém světě. Přesto si říkám, jestli by nebylo lepší finální sestavení nenechat ještě o měsíc déle jen k testování v rámci programu Windows Insider.

Další trable s Anniversary Updatem se týkají Kindlů a PowerShellu [komentář]

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů