Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur

14
Google
Ilustrační foto (zdroj: Skitterphoto / Pixabay, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Skitterphoto / Pixabay
Předchozí
Následující

Google dostal v EU rekordní pokutu

Evropská komise vyšetřuje Google kvůli možnému zneužití dominantního postavení již od roku 2010. Na jaře 2015 vydala předběžný závěr, že firma skutečně porušuje antimonopolní pravidla na půdě EU. Google nicméně stále tvrdil, že jej Komise nechápe a že se nedopouští ničeho špatného.

Komisi však nepřesvědčil. Ta dnes rozhodla, že Google musí zaplatit pokutu ve výši 2,42 miliardy eur. Navíc musí také do 90 dní přestat porušovat pravidla, jinak hrozí další pokuta ve výši až 5 % z průměrného denního celosvětového obratu mateřské společnosti Alphabet. Doposud nejvyšší pokutu Komise udělila v roce Intelu (1,06 miliardy eur), rovněž kvůli zneužití dominantního postavení.

Google zvýhodňuje vlastní srovnávač cen
Google zvýhodňuje vlastní srovnávač cen

Čím se Google prohřešil? Zvýhodňoval vlastní cenový srovnávač zboží ve svém vyhledávači a ty konkurenční odsouval ve výsledcích hluboko dolů nebo rovnou na další stránky. „Takové jednání je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné. Ostatním společnostem odpíralo šanci soutěžit na základě jejich kvalit a inovovat. Především však bránilo evropským spotřebitelům ve skutečném výběru služeb a plném využití výsledků inovací,“ říká komisařka Margrethe Vestagerová odpovědná za politiku hospodářské soutěže.

Komise již zveřejnila také předběžné závěry, že Google zneužívá dominantního postavení u reklamního systému AdSense a operačního systému Android.

Ze závěrů Komise mimochodem vyplývá, že vyhledávač Googlu je v Česku používanější než Seznam již od roku 2011.

Oživeno (13:22) – Google již na svém blogu vydal reakci. S rozhodnutím uctivě nesouhlasí, pečlivě jej přezkoumá a zváží, jestli se odvolá. Stále trvá na tom, že integrovaný srovnávač cen je službou pro uživatele a jeho průzkumy odhalují, že lidé raději přejdou na stránky produktů přímo než skrz prostředníka (tedy jiné srovnávače).

Kompletní zprávu Evropské komise si můžete přečíst v další kapitole.

Předchozí
Následující

14 KOMENTÁŘE

   • Nějaká svrchovaná autorita pro ochranu konkurenčního prostředí na trhu je nutná. Celou zprávu EK jsem ještě nečetl, ale určitě nedávají tak vysokou pokutu jen z plezíru. Asi půjdu proti proudu, ale opatření je považují za principiálně správné.

    • Já s vámi souhlasím samozřejmě, ale oni řeší úplné hovadiny a ještě formou zvici piskovištních hádek malých dětí proboha. Lidi používají tvůj produkt, protože jsou líní a stačí jim to je? Tak tě zažalujem a hotovo. Za chvilku budou žalovat uživatele že nepoužívají právě jejich produkty. Demokracie no ….

  • A to je právě díky chybějící konkurenci, trh je málo diverzifikovaný. A pokud není dostatečné konkurenční prostředí, firmy si mohou říct o více než by jim stačilo na budoucí rozvoj. Každá společnost, která dlouhodobě významně bohatne a každý rok násobí příjmy i zisk, by měla být v hledáčku. Proč nevznikla konkurence, když je v té oblasti tolik peněz? To jsou ostatní tak neschopní?

   • Takže podle vás je vporadku nejprve někoho potrestat de facto za to že nemá konkurenci a pak se teprve ptát proč tomu tak je ano? Viz. třeba onehdy Kaspersky. Antiviry jsou úplně k hov*u, tě segment jde ceny úplně do háje, tak zažalujem Microsoft za Defender a obhajime to monopolnim postavením. A co je největší průser je, že to projde.