Přetahovaná skončila. X-Meny, Simpsony atd. získá Disney

2
Simpsonovi
Simpsonovi (zdroj: Fox)

Na konci loňského roku The Disney Company oznámila, že chce za 52 miliard dolarů koupit konkurenční 21st Century Fox. Jednu z největší akvizic historii ale Disney ještě neměl jistou. Do hry se totiž zapojil jiný velký rival Comcast, kterému mj. patří televize NBC, filmové studio Universal a operátor Xfinity. Comcast za Foxe nabídl 65 miliard.

Disney se ale zastrašit nenechal a sázku před měsícem navýšil na 71 miliard. A bude poslední. Comcast oznámil, že s přetahovanou končí a místo toho chce koupit britskou televizi Sky. Aby to nebylo tak jednoduché, 39% podíl společnosti Sky vlastní právě Fox a momentálně usiluje o to koupit zbytek, který by následně rovněž připadl Disneymu. Je však možné, že Disney se Skye vzdá, aby získal Fox bez dalšího boje.

TIP: Filmová a TV studia tak moc milují internet, že tím akorát posílí pirátství (komentář)

A že jde o hodně. Disney získá filmové studio 20th Century Fox, většinu televizních stanic Foxu, kanály National Geographic a další drobnosti, viz seznam na Wikipedii. Disney též většinovým podílem ovládne službu Hulu, televizní a filmovou videotéku konkurující Netflixu. V ní mají Disney, Fox a Comcast (NBC/Universal) po 30 %, Time Warneru patří 10 %.

Disney samotný je už obří holding, který kromě stejnojmenného filmového studia vlastní i Marvel, Lucasfilm nebo Pixar. Spadají pod něj mj. též televizní sítě ABC a ESPN. Až ovládne i Fox, stane se největší zábavní společností na světě. Nehrozí, že by svou chystanou videoslužbu konkurující Netflixu neměl čím zaplnit.

Další informace o akvizici Foxe najdete v článku na Euru.

Přetahovaná skončila. X-Meny, Simpsony atd. získá Disney
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.71%) 7 hlasů

2 KOMENTÁŘE

    • Mě se hlavně nelíbí toto skupování konkurence, při které vzniká zase jen další moloch a později monopol, který si následně už dělá jen to, co se mu zlíbí, a to není pro uživatele nikdy dobře.