Nová kapitola v historii osobních počítačů

Prolog: Ve stínu nastupujících Windows 10. Proč selhala Windows 8?

První verze není nikdy dokonalá a Windows 8 toho byla příkladem. Šlo o dobrý systém, ale chtěl toho zvládnout moc najednou. Kompromisů bylo přespříliš, hrany nebyly obroušené a spoustu problémů až o rok později vyřešila bezplatná aktualizace v podobě Windows 8.1. A tato verze byla zase podstatně zlepšena o pár měsíců později tzv. jarní aktualizací. V této době již hybridní Windows byla výrazně ohleduplnější k uživatelům klasických počítačů.

Přehled novinek v následující verzi Windows 10: Co se změnilo v November Updatu?

Nevyhnutelně však musela přijít další vylepšení. Vzhledem k tomu, že si systém vybudoval špatnou pověst a všeobecná percepce se příliš nezlepšila, muselo přijít zásadní rozhodnutí. Microsoftu nezbylo, než opustit poškozenou značku a zkusit to znovu s čistým štítem. I proto se dnes často tváří, že Windows 10 jsou revoluční v mnoha ohledech. Minulost přitom z šuplíku nevytahuje.

Desktopový režim spoléhá na menší nabídku Start. Myší ji lze roztáhnout na výšku i šířku
Desktopový režim spoléhá na menší nabídku Start. Myší ji lze roztáhnout na výšku i šířku

Pravda je ovšem taková, že Windows 10 jsou jen dalším stupněm v nastoleném směru vývoje. Desítky jsou jen další verzí Windows 8, přestože nás Microsoft všemi silami zkouší zmást. Kdyby byly Osmičky úspěšné, nedělám si iluze, že by se aktuální verze nazývala Windows 8.2, případně třeba Windows 8.5.  To mimo jiné znamená, že Windows už nikdy nebudou zaměřená striktně na desktop.

Microsoft s Desítkami naplní původní vizi a stvoří jeden systém, jenž bude k dispozici na každém zařízení. Edice Mobile přijde na řadu v průběhu podzimu, v podobné době bude na Desítky povýšen Xbox One. Dnes hodnotíme především očima majitele klasického počítače s myší. Microsoft doufá, že právě uživatelé, kteří ignorují rodinu Windows 8, začnou ve velkém přecházet na Windows 10. Právě na ně cílil jako první.

Čtěte také : Porovnání výhod a nevýhod upgradu na Windows 10

Poprvé v historii nabízí upgrade zdarma. Od 29. července mohou uživatelé Windows 7 a 8.1 bezplatně přejít na Windows 10. Tabletů s Osmičkami se tolik neprodalo, takže v první vlně migrují zejména majitelé klasických počítačů. Proč upgradovat? Dál už není na co čekat. Desítky nepřeskočíte, jejich nástupce se nechystá a Sedmičky mezitím stárnou. Na druhou stranu nad hrobem zrovna nevisí a vy si můžete vybrat, ve kterém momentě do rozjetého vlaku naskočíte.

Instalační flash disk

Už pár let si přejeme, aby Microsoft dodával Windows jinak než na DVD. V posledních letech opatrně zavedl prodej elektronických licencí a na svém webu umožnil stažení aktuálního instalačního obrazu. Ten si můžete vypálit na DVD, nebo vytvořit instalační flash disk. Poprvé v historii ale Microsoft Windows na flash disku prodává v obchodech. Na médium nelze zapisovat, ale obsahuje obě bitové varianty systému.

Windows jako služba

Změna je cítit ve vzduchu. Microsoft poprvé přistupuje ke svému systému jako ke službě. Chce, abychom všichni používali stejnou – tj. aktuální – verzi Windows. Podobně jako číslo verze nehraje roli u některých webových prohlížečů, přestaneme na číslo verze hledět u operačního systému.

S tím souvisí fakt, že jako běžní domácí uživatelé s edicí Home naprosto ztratíme kontrolu nad přívalem aktualizací. Windows Update nelze vypnout, nelze vybrat aktualizace k instalaci a zbylé skrýt. Microsoft se ujistil, že budeme mít všichni stejný systém, přičemž svévolné vynechávání aktualizací do této vize nezapadá. Edice Pro nabídne aspoň několikaměsíční odklady aktualizací souvisejících s novými funkcemi, ale kritické aktualizace budou instalovány hned.

I na nedotykovém počítači ale můžete používat celoobrazovkovou nabídku Start
I na nedotykovém počítači ale můžete používat celoobrazovkovou nabídku Start

Windows 10 zasadí velký úder fragmentaci. Pojetí produktu jako služby naznačuje, že bude od uživatelů vyžadováno předplatné. Není to tak, peníze Microsoftu periodicky posílat nebudeme. Když dnes získáte zdarma upgrade na Windows 10, po roce vám systém fungovat nepřestane. Jeden rok pouze trvá nabídka, kdy můžete bezplatný upgrade využít. Získaná licence naproti tomu bude platit tak dlouho, dokud budete dané zařízení vlastnit.

V průběhu možná nekonečné životnosti Windows 10 se dočkáme nových funkcí, předělaných prvků, optimalizací atd. Vylepšení budeme získávat průběžně, roky čekání na nová Windows skončily. Microsoft bude moct pružněji reagovat na potřeby uživatelů a nebude muset řešit kompatibilitu a podporu starých verzí Windows. My přitom nebudeme muset platit za nové verze. Není to výhra pro všechny?

Požadavky na hardware

Ani s Desítkami nároky na výkon nevzrostly. Právě naopak, systém se snaží být s každou verzí úspornější s ohledem na mobilní zařízení. Oficiální minimální nároky na hardware tak zůstávají poněkolikáté skoro stejné:

 • Procesor: 1 GHz
 • Operační paměť: 1 GB pro 32bitovou edici, 2 GB pro 64bitovou edici
 • Interní úložiště: 16 GB pro 32bitovou edici, 20 GB pro 64bitovou edici
 • Grafická karta: DirectX 9 nebo novější s WDDM 1.0
 • Obrazovka: 800 × 600 bodů

Edice

S Osmičkami počet edic klesl na únosný počet. Přesto jsme se nevyhnuli dělení na základní (Core) a profesionální edice, vedle nichž stála ještě firemní Enterprise, kterou lze brát jako ekvivalent edice Pro. Tehdy se nám do toho všeho míchala pro změnu ještě Windows RT, která byla o rok později povýšena na Windows RT 8.1.

Logicky se tentokrát počet edic musel navýšit, protože nadcházející verze Windows bude dostupná na více platformách. Přesto mám pocit, že některé přídavky si Microsoft odpustit mohl. Nezapomínejme, že k tomu všemu ještě dělíme většinu edic na 32bitovou a 64bitovu. Celý seznam vyhlíží následovně:

 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Pro
 • Windows 10 Mobile
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Education
 • Windows 10 Mobile Enterprise
 • Windows 10 IoT Core

Špatná zpráva pro fanoušky Osmiček

Potenciál univerzálních aplikací

Po změně modelu vývoje a distribuce je dalším výrazným příslibem nová platforma pro aplikace, které žijí ve Windows Storu. Ty už sice nabízela předchozí generace Windows, ale platforma z různých důvodů úspěch nezaznamenala. S novými Windows nastal malý restart. Pro skutečně jednotné aplikace vznikl jednotný obchod.

První aplikace od Microsoftu nelze hodnotit jinak než jako povedené. Poštovní klient, kalendář a další zadupávají do země své předchůdce. Nabízí více možností, jsou propracovanější. Na rozdíl od minulosti navíc bude mít Microsoft stejné nástroje v mobilních Windows 10. Jestliže e-mailový klient pro Windows Phone vypadal úplně jinak než klient pro Windows 8, bude pošťák pro Desítky stejný.

Oznámení jsou v kombinaci s centrem akcí o řád propracovanější a užitečnější
Oznámení jsou v kombinaci s centrem akcí o řád propracovanější a užitečnější

Rozložení prvků se přizpůsobí velikosti obrazovky, ale na první pohled poznáte, že se jedná o stejnou aplikaci, která vám dává stejně velké pole působnosti. To znamená být univerzální. Zatím avšak máme k dispozici pouze první díl skládanky. Windows Store nebyl v dobách Windows 8 tak plný, jako bychom si přáli, a bude trvat, než se naplní. Může to trvat měsíce.

Stávající aplikace pak často nebyly ani moc opečovávané. Brzy po vydání tím pádem nelze hodnotit reálný přínos nové platformy pro aplikace. Druhým problémem je to, že zatím nevyšla Windows 10 Mobile. Teprve ten, kdo bude mít na počítači, tabletu a mobilu stejný systém, naplno ocení univerzální aplikace. Takhle zatím máme aplikace pro velké obrazovky a jejich plný potenciál zůstává dalším příslibem vynořujícím se pouze v obrysech z mlhy věštecké koule.

Chování aplikací z Windows 8

Ačkoli se na pozadí děly důležité změny, ve Windows 10 lze provozovat rovněž starší aplikace napsané původně pro rodinu Windows 8. (Obráceně však nikoli.) Ty počítaly s tím, že poběží v celoobrazovkovém režimu a budou mít k dispozici Šém. Jedná se o dočasný stav a většina vývojářů dříve či později na nový systém zareaguje, do té doby však budou mít starší aplikace z důvodu kompatibility v záhlaví jedno zvláštní tlačítko pro přechod do celoobrazovkového režimu.
Podotýkám, že většina z nich v okně funguje i bez dodatečných úprav. Nabídky s nastavením nebo sdílením, které spoléhaly na v Desítkách chybějící Šém, se přesunuly do nabídky dostupné prostřednictvím hamburgerového tlačítka na levé straně v záhlaví okna.

Počítače v první linii

Budou Windows 10 pro majitele klasických počítačů šťastnou volbou? Microsoft přinejmenším napravil to, co bylo problémové pro většinu lidí ve Windows 8. Tam se mísila dvě prostředí, a byť by nebyl problém s provozováním moderních aplikací na desktopu, jejich zasazení většinu uživatelů odradilo. Primárně dotykové aplikace běžely v celoobrazovkovém režimu a ignorovaly tak potřeby a zvedené zvyklosti desktopu.

Ačkoli se s tím dalo sžít, ne každý viděl přínos v tom, aby raději používal jednouchého e-mailového klienta, který zabere celu obrazovku, místo aby si nechal propracovanější řešení plovoucí v okně. Na klasických počítačích si multitasking vybudoval určitou pověst a nepotřebujeme, aby se z klasického výkonného stroje stalo další bezzubé zařízení určené ke konzumaci obsahu.

Aplikace na pozadí ještě nebyla optimalizována pro Desítky. V záhlaví tak má tlačítko pro zapnutí celoobrazovkového režimu
Aplikace na pozadí ještě nebyla optimalizována pro Desítky.
V záhlaví tak má tlačítko pro zapnutí celoobrazovkového režimu

Sjednocení dvou osobností

Ve Windows 10 proto Microsoft sice stále kombinuje dvě prostředí, snaží se je ale sjednotit a na rozdíl od minule tentokrát výrazně odděluje dva typy použití. Již dotykové způsoby nevnucuje desktopu. Místo toho zavedl jednoduché řešení – uživatel má na výběr mezi dvěma režimy, z nichž je jeden dotykový a aplikace v něm běží přes celou obrazovku, s výjimkou viditelného hlavního panelu.

V nových Windows naleznete rovněž rozhraní DirectX 12. To nabídne mnohem vyšší výkon a další zlepšení. Jde o jednu z věcí, kterou ve starších Windows nenajdete. Rychlejší zpracování se nemusí týkat her, ale také pokročilých nástrojů, které vykreslují složitou grafiku.

Druhý režim představuje klasiku, jež nám umožňuje být produktivní. V tomto režimu všechny aplikace běží v oknech, včetně těch primárně dotykových. Konečně už nemusíme rozlišovat mezi klasickými a moderními programy. Jejich původ je nepodstatný a vy s novými nástroji budete vycházet i na počítači s myší a klávesnicí.

Jedním z míst, kde Windows 7 prozrazují svůj věk, jsou aktivní dlaždice. Koncept v Desítkách přežil a k nové nabídce Start dlaždice připínat budete. Přeskočili jste Osmičky? Je možná vhodné připomenout, že dlaždice slouží jako odkaz ke spuštění programu, zároveň ale sama ukazuje užitečné informace. Není to jen pasivní ikona, zato jde o jeden z nejlepších nápadů, který Redmondští v posledních letech dostali.

Kdo by některé primárně dotykové aplikace rád používal, budou mu Windows 10 oproti Windows 8 připadat jako fantastické zlepšení. Žijeme v moderní propojené době a např. kalendář, jenž vám navíc prostřednictvím aktivní dlaždice ukazuje nejbližší události, člověk ocení. Proč se natahovat pro smartphonu, když sedíme u počítače, že? Aspoň několik málo moderních aplikací na svém počítači využije každý.

Nabídka otevřených oken dostupná pod zkratkou Alt+Tab
Nabídka otevřených oken dostupná pod zkratkou Alt+Tab

Nová obrazovka s přehledem otevřených oken v desktopovém režimu vyvolaná tlačítkem na hlavním panelu
Nová obrazovka s přehledem otevřených oken v desktopovém režimu
vyvolaná tlačítkem na hlavním panelu

Stejná obrazovka se stejnými aplikacemi v tabletovém režimu uzpůsobila ovládání dotyku
Stejná obrazovka se stejnými aplikacemi v tabletovém režimu
uzpůsobila ovládání dotyku

Špatná zpráva pro fanoušky Osmiček

To, že moderní aplikace plují po obrazovce v oknech jako tradiční programy, jednoduše dává lepší smysl a Windows se tím aspoň z větší části zbavila schizofrenního vystupování. V tom současně leží kámen úrazu. Stali jste se fanoušky Windows 8.1? Pak pravděpodobně budete čelit i rozpolceným pocitům. Pozitivním přírůstkem je centrum akcí, kde najdete zmeškaná oznámení. Systém oznámení s ním konečně dospěl.

Pokud jste avšak ocenili, co za tabletové prostředí vymyslel Microsoft ve Windows 8, pak se vám nebude automaticky líbit, co se stalo ve Windows 10. Šém s jednotnými ovládacími prvky je pryč. Teď si rozmístění prvků každá aplikace řeší po svém. I v tabletovém režimu vidíte hlavní panel. Nejlépe bych ho přirovnal ke stále viditelné černé liště v Androidu. Na někoho může působit rušivým dojmem.

Osmičky si razily svou cestu. Byly jiné, byť ne dokonalé, a ukazovaly, jak může vypadat prostředí na míru ušité dotykovým obrazovkám, včetně gest nahrazujících zbytečná tlačítka. Máte-li rádi domyšlené věci, nemůžete fandit např. zmíněnému odchodu Šému. Že jste nastavení aplikace či nabídku pro sdílení našli vždycky na jednom místě, mělo svou logiku. Jenže na desktopu by zase Šém s aplikacemi v oknech tolik nefungoval.

Prostředí Edge je nekontrastní. Nabídka pro sdílení si zase odskočila z Osmiček
Prostředí Edge je nekontrastní. Nabídka pro sdílení si zase odskočila z Osmiček

Kdyby Microsoft tvořil oddělený dotykový systém pro tablety, mohly by dřívější myšlenky fungovat. S Desítkami se po vzoru jiných systémů nevyhnutelně vracíme k neuspořádanosti. Kritici Androidu vytýkali, že každá aplikace řeší ovládání po svém a někdy důležité prvky najdete jinde než v jiném případě. Tohle teď hrozí též Windows. Důvody k odklonu od pořádku zavedeného ve Windows 8 najdeme, ale ve výsledku nezbývá než se zeptat, jestli potřebujeme další Android.

Nové ikony na hlavním panelu

Ve Windows 10 na hlavním panelu objevíte dvě nové ikony. Jedno zpřístupňuje vyhledávání. Když ale otevřete nabídku Start, můžete psaním začít vyhledávat rovněž. Tlačítko lze rozšířit do textového pole. Druhé tlačítko otevírá přehled otevřených oken. Nemusím patrně zdůrazňovat, že obě tlačítka nachází využití především v tabletovém režimu. Současně však druhé tlačítko příhodně zpřístupňuje správu virtuálních ploch.
V každém případě můžete obě tlačítka skrýt, pokud pro ně nemáte využití, a to přes kontextovou nabídku hlavního panelu. I když budou skrytá, kupodivu jen jedno z nich se na hlavním panelu stejně ukáže po přepnutí do tabletového režimu, a sice lupa. Pochopit by se spíše dalo, kdyby zůstala skrytá obě, nebo se obě ukázala.

Nedokončená léčba schizofrenie

90. léta místo moderní elegance

Přesunutí moderních aplikací do oken považuji za jednu z nejlepších inovací. Kdyby se tady Microsoft zastavil, byl bych osobně spokojený. Z pohledu člověka, jemuž Windows 8.1 sloužila dobře, se mi nezdá vrtání do věcí, které fungovaly nebo vypadaly dobře. Kromě již zmíněných zásahů do tabletového režimu, jenž dnes z části vypadá, jako byste před sebou měli desktop s většími prvky a maximalizovanými aplikacemi, byla především předělána podoba prostředí.

Občas v systému narazíte na staré kontextové nabídky z Windows 8
Občas v systému narazíte na staré kontextové nabídky z Windows 8

Dodávám, že ve Windows 10 nenajdete Metro. Nová grafika dodává systému jinou osobnost. Není elegantní, z mého pohledu ani příliš hezká. V režimu klasické pracovní plochy máte denně na očích ikony, jež bez legrace vypadají, jako by je někdo zpracoval v Malování. Ikony působí docela pěkně teprve tehdy, kdy je maximálně zvětšíte. Zmenšené připomínají 90. léta. Návrat do dob Windows 95 připomene také zvuková skladba.

Zejména audiovizuální zpracování je věcí značně subjektivní, to ano. Za druhé, ikony nebo zvuky si každý může vyměnit. Za třetí platí, že vám podobně věci neznemožní počítač používat. Přesto se jedná po velice dlouhé době o Windows, která se mi nelíbí (a kde mě zvuky iritují). Microsoft při testování systému zkoušel jinou sadu ikon, na níž nadával snad celý internet.

Používáte Windows 7? Pak se můžete těšit na novinky v desktopu, které se objevily již ve Windows 8
Používáte Windows 7? Pak se můžete těšit na novinky v desktopu,
které se objevily již ve Windows 8

Současná podoba je rozhodně krokem k lepšímu, ale přesto se budu těšit na den, kdy ji nahradí sada další. Metro bylo mnohem elegantnější (a dřívější zvuky méně nápadné). Microsoft chce mít systém s jednouchou grafikou a Osmičky dokázaly, že lze skloubit minimalismus s elegancí a přehledností. Windows 10 to úplně nevyšlo.

Přihlášení skrze účet Microsoft

Windows 8 nám umožnila přihlašovat se k systému pomocí online účtu Microsoft. Kdo nechtěl, mohl nadále využívat lokální účty, ovšem s tím, že u moderního systému za běžných okolností do celkového obrázku zapadá spíše uvedení online řešení. Možnost vytvořit lokální účet ve Windows 8.1 byla uklizena více na pozadí.
Ve Windows 10 se naproti tomu při instalaci stále objevuje obrazovka vybízející k přihlášení k účtu Microsoft, ale současně ale bylo vráceno tlačítko pro vytvoření lokálního účtu. Nadále platí, že přihlášení pomocí účtu Microsoft ponese výhody. S tímto online účtem se párují nákupy v digitálních obchodech, systém díky němu synchronizuje nastavení, oblíbené položky v prohlížeči Edge apod.

Léčba schizofrenie bude pokračovat

Microsoft chtěl vyléčit schizofrenii, kterou trpěla Windows 8. To se podařilo napůl. Nechápali jsme, proč se některá nastavení nachází v klasických desktopových Ovládacích panelech a jiná v novém dotykovém prostředí. Vývojáři do nového jednotného prostředí přesunuli velkou část zbývajících položek nastavení, ale současně Ovládací panely úplně nevymizely.

Pokud budete chtít přidat na plochu ikony, např. Počítač, zaprvé budete muset chvíli hledat, za druhé zjistíte, že vás dotykové prostředí Nastavení nakonec znovu odkáže do starého známého desktopového dialogu. Správa napájení rovněž zůstala z velké části v desktopovém prostředí. Můžeme zajít dále.

Proč v tradičním prostředí vidíme klasické kontextové nabídky z let minulých? Neměly by všechny kontextové nabídky vypadat stejně? V nabídce Start, na hlavním panelu a v prvcích jako centrum notifikací, které byly napsány na zelené louce s ohledem na dotykové obrazovky, narážíme na vzhledově jiné nabídky než na ploše nebo v Průzkumníku. Schizofrenie tudíž vymýcena nebyla a nejedná se o jedinou nekonzistenci.

Vaším úkolem je najít aktivní okno. Microsoft se vizuálních vodítek skoro úplně vzdal
Vaším úkolem je najít aktivní okno. Microsoft se vizuálních vodítek skoro úplně vzdal

Nekonzistence

Na některých místech potkáte pro změnu starou grafiku z Windows 8. Zůstaneme ještě u kontextových nabídek. Desítky původní Metro zavrhly a kontextové nabídky jsou v jejich podání rozměrově menší – platí to pro nedotykový režim, při zapojení dotykového ovládání se nabídky zvětší. To se vztahuje jak na nové nabídky v nabídce Start, tak na kontextové nabídky vyvolané na ploše.

Jako kdyby tato konzistence nestačila, v nabídce Start když klepnete pravým tlačítkem na položku při hledání, uvidíte kupodivu třetí a opět plně jinou kontextovou nabídku, která je bílá, velká a očividně sem byla propašována z Osmiček. Na staré prvky jsme ve Windows naráželi i v minulosti.

V Desítkách se ovšem jedná o prvky na opravdu viditelných místech a očividně se jedná o detaily, které nemohly být v krátkém vývojovém cyklu odladěny. Kdyby Microsoft pracoval ještě déle, zbavil by se původní desktopové podoby kontextových nabídek. Často se také některé kontextové nabídky odkazují na Úvodní obrazovku z Windows 8, zatímco někde již stojí Připnout na Start. Právě to je v Desítkách jediná správná varianta. Místy stará terminologie může některé uživatele mást.

S ikonami na prostředním řádku Microsoft počítal původně.Výše vidíte povědomé předchozí ikony, níže pak sadu, jež ve Windows 10
S ikonami na prostředním řádku Microsoft počítal původně.
Výše vidíte povědomé předchozí ikony, níže pak sadu, jež ve Windows 10

Oproti Osmičkám se některé prvky volitelně zprůhlednily. K průhledným prvkům patří hlavní panel, nabídka Start nebo centrum notifikací. Pak ale vyvoláte v Edgi sdílení, protože chcete zajímavý článek poslat některému z přátel, a objeví se neprůhledný postranní panel, který známe z Windows 8. Nejedná se o věci znemožňující používání počítače, ale Desítkám dobrou reklamu nedělají a znovu naznačují, že je potřeba systém dodělat.

Windows Media Center se loučí

Dalšímu legendárnímu softwarovému řešení končí kariéra. Upřímně, skončila už před lety. V dnešní době pro většinu lidí Windows Media Center postrádá význam. Několik posledních nadšenců jej používat mohlo, ale s tím, že v době Windows 8 už nešlo o rozvíjený software. Přechodové období končí a s Desítkami pak WMC vypadá ze hry úplně.
S tím souvisí to, že si Windows 10 v základní sestavě neporadí s přehráváním filmových DVD. Nezvládne to ani stále přítomný Windows Media Player. Nezapomínejme, že dnešní laptopy už často optické mechaniky vůbec nemají, takže se o tak bláznivý nápad nejedná. Posledních pár zájemců, kteří ještě na počítači přehrávají filmy ze stříbrného kotouče, si jistě zvládnou opatřit vhodný přehrávač.
Jeden dostanete také od Microsoftu. Nazývat se bude prostě Windows DVD Player a bude dočasně zdarma k dispozici lidem, kteří v systému před upgradem měli WMC. Software obdrží až po úspěšném upgradu, a to skrze Windows Update. Pokud si koupíte nový počítač s Windows 10, tak na něm aplikaci nenajdete. Bude ale časem k dispozici za poplatek. PotPlayer a desítky dalších ovšem zvládnou totéž a mnohem víc, přitom zcela zdarma.

Nedotažené šrouby

Nedotažené šrouby

S první verzí Desítek na nedostatky menšího charakteru narážíte často. Třeba zjistíte, že výchozí hudební přehrávač neumí opakovaně přehrávat jen jednu skladbu. Navíc lze stále používat Windows Media Player, který by už ale touto dobou neměl být vůbec potřeba. Jakkoli jsou první verze základních nástrojů povedené, zjistíte, že pošťák prosazuje zobrazení e-mailů v konverzacích. Klasické zobrazení přitom nelze zapnout.

Dobře fungující multitasking pro tablety Desítky převzaly z Windows 8
Dobře fungující multitasking pro tablety Desítky převzaly z Windows 8

Ve Startu přirozeně lze vyhledávat, ale když hledáte panel pro odinstalaci programů, nenajdete ho. Microsoft navíc vědomě provedl ne úplně domyšlená rozhodnutí. Například v polovině června zařízl vývoj Skypu pro Metro. Dočasnou náhradou má být tradiční desktopový klient, ale ten přinejmenším není dobře připravený na dotykové ovládání. Na tabletu náhrada za neexistujícího klienta přijde až někdy na podzim.

Bude to v podobě více samostatných komunikačních aplikací, jejichž příchod bude těsně souviset s Windows 10 Mobile. Jediná prozatím dostupná možnost, tedy desktopový Skype, začátkem srpna v Desítkách nefungoval zcela korektně. Po přilepení ke kraji obrazovky měl kolem sebe viditelné mezery, zlobilo připínání na hlavní panel, kdy se vytvořila druhá ikona, nebo nefungovalo vypnutí přes seznam odkazů.

K velkým novinkám ve Windows 10 patří Cortana. Hlasová asistentka vám zjednoduší některé činnosti a pomůže vám zvládnout časový rozvrh. Je také důležitou součástí prohlížeče Edge. Bohužel v Česku ani v moha dalších zemích k dispozici není, takže máme o novinku méně. V tomto roce se přitom rozšíří, takže bude komunikovat už ve 14 jazycích či dialektech. V nejbližší době ji v Česku nebo na Slovensku bohužel neočekávejte.

Nekontrastní prostředí

Microsoft provedl pár zásahů, které jsou z mého pohledu zcela zbytečné a ubližují ergonomii. Kromě nových ikon, které nevypadají dobře, se záhlaví aplikací obarvilo na bílo. V systému je ještě ukrytý tmavý motiv, který pro změnu převlékne vše do černé. Přepnutí neřeší nekontrastnost. Zní to jako banalita, ale záhlaví ve Windows 8 bylo barevné a pro oči působilo jednak podmanivěji, jednak obarvení pomáhalo vést zrak.

Nevýrazná okna ztratila kouzlo a osobně mám občas problém rychle zjistit, v kterých místech ještě mohu okno uchopit a přetáhnout. Na první pohled ani skoro nepoznáte, které okno visí v popředí. Pakliže se jedná o více instancí Průzkumníka, je situace ještě horší. Okna dále ohraničuje hubenější linka. Je stále barevná, ale má pouze jeden pixel. Tudíž ji oko skoro nerozezná a s rozlišením vám moc nepomůže.

Aktivní okno kromě barevné hranice, jež v případě neaktivity zešedne, odlišují silnější stín a název okna v záhlaví, jenž opět přejde z normální černé do šedé při neaktivitě. Ergonomie tímto dostala neprosto zbytečný zásah a za sebe říkám, že se mi v důsledku nová okna používají hůř. Rozdíl není propastný, ale jednoduše nechápu, proč k této úpravě muselo dojít. Několik týdnů souvislého používání mě nepřesvědčilo, že by to bylo jen o zvyku.

Přehlednější Windows Store teprve dostane šanci se předvést
Přehlednější Windows Store teprve dostane šanci se předvést

Vzorovým příkladem, kde designéři z Microsoftu selhali, je nový internetový prohlížeč. Edge ve světlém motivu nezáří, je podivně šedivý a záhlaví s neaktivními i aktivními panely spolu splývají. Dílo dokonává adresní řádek, který je šedivý, pokud zrovna neupravujete adresu, nebo nad něj nejedete ukazatelem.

S tmavým motivem se prohlížeč přepne do černé a vypadá ještě hůř a méně použitelně než předtím. Prvky se slívají do jednoho nevýrazného šedivého či černého shluku a je obtížné se v něm orientovat. Podobně se pozadí dlaždic v nabídce Start, jež patří desktopovým programům, obarvuje jediným vybraným odstínem. Oproti Osmičkám se tak mezi dlaždicemi o něco hůř zorientujete – dříve se barva pozadí dlaždice odhadovala podle zbavení ikony a o vizuální pomůcku pro orientaci v záplavě dlaždic bylo postaráno.

Windows RT a nová nabídka Start

Slepá vývojová větev, tímto se stala Windows RT. Proto pokud máte zařízení s procesorem ARM, neočekávejte plnohodnotný upgradu na Windows 10. Na podzim obdržíte pouze „aktualizaci útěchy.“ Z mála novinek se můžete těšit na novou nabídku Start. Nemělo by však jít o nabídku z konečné verze Windows 10. Místo toho půjde o starší podobu, jež se objevila v sestaveních Windows 10 Technical Preview loni na podzim. Důvodem je prostý fakt, že nabídka ve finální verzi Desítek používá nová API. Nelze ji proto rozběhnout ve starší verzi systému.

Microsoft Edge

Velkou kapitolou je nový prohlížeč Edge. Bezpochyby se jedná o velice rychlý nástroj na procházení webu, nicméně i oproti jednoduchému Internet Exploreru mu pár věcí chybí. Zatím nepodporuje vložení a okamžitý přechod na zkopírovanou adresu jinak než přes klávesovou zkratku Ctrl+Shift+L. Když označíte text, nelze provést rychlé hledání přes Google.

Nevyberete si ani výchozí složku pro stažené soubory. Edge vám nedá možnost soubor spustit, začne jej rovnou stahovat. Speciálně Edge, který je moderní aplikací z Windows Storu, trpí tím, že jej v horní části okna myší nelze roztáhnout či zmenšit na výšku. Povědomá oboustranná šipka indikující možnost ovlivnit rozměry okna, se zobrazí pouze ve spodní části okna.

Pomocník po připnutí okna nabídne okno k připnutí na druhou část obrazovky. Lze ho vypnout
Pomocník po připnutí okna nabídne okno k připnutí na druhou část obrazovky.
Lze ho vypnout

Nový panel obsahuje pár miniatur pro rychlý přístup k webům. Prohlížeč plýtvá místem a ani vám nedovolí přidat stránky vlastní. (V zemích, kde funguje Cortana, je stránka zaplněna dalším obsahem.) Položky do rychlého přístupu volí sám, a to podle počtu návštěv. Zatímco umožňuje připínat stránky k nabídce Start, weby na hlavní panel už nepřidáte. Internet Explorer to uměl a nevidím důvod, proč by Edge neměl.

Chválit můžeme kromě rychlosti za možnosti nastavení, kde lze dokonce pohodlně vypnout integrovaný Flash Player. Zatím ale prohlížeč silně připomíná Chrome v prvních verzích. Byl rychlý, ale většinu věcí se teprve musel naučit, včetně těch základních. Opět mám tedy obavy, že si lidé prohlížeč vyzkouší, ale ve výsledku jim nezbude než nainstalovat svůj ověřený a vybavenější prohlížeč.

Novinky jako snadné přidávání výřezů s poznámkami do OneNotu jsou příjemné, ale spíše pro okrajové publikum. A seznam článků k přečtení bude užitečnější, až když vyjdou Windows 10 Mobile. Tam oceníme, že se bude synchronizovat. Edge se zbavil reliktů jako klasických zásuvných modulů nebo prvků ActiveX. I díky tomu zrychlil a bude bezpečnější. Tyto výhody avšak prozatím nepřeváží nad nedostatky.

Budoucnost Internet Exploreru

Microsoft v posledních letech nedokázal napravit reputaci ani Internet Exploreru. Jestliže opustil značku Windows 8, podobně opustil svůj prohlížeč. Edge nicméně vychází z jeho modifikovaného podvozku. Spotřebitelům bude primárně nabízen právě Edge, jenž bude průběžně rozvíjen, na rozdíl od předchůdce, jenž vycházel v nových verzích jednou za několik let. IE ve Windows 10 zatím zůstává z důvodů kompatibility a cílí hlavně na firmy. Nové funkce pro něj ale Microsoft nenachystal a nechystá. Tento prohlížeč jednoduše nemá budoucnost.

Povedený tabletový režim

Další nedostatky

Máte pocit, že jsem byl do této chvíle příliš negativní? Dílčích nedostatků, byť menších, se zkrátka sešlo dost. S každým dalším dnem narazíte na další. Nelze například ovládat hlasitost dvou zvukových zařízení z hlavního panelu, ukazuje se jen jeden posuvník, takže kvůli druhému zařízení musíte otevřít ovládací panel a posuvník v něm zdlouhavě hledat. Nelze pozastavit synchronizaci dat přes OneDrive, přestože i to dříve šlo úplně normálně.

Ačkoli též Windows 10 spoléhají na synchronizaci nastavení a zálohu některých dat, takže po prvním přihlášení v čisté instalaci by se měla velká část dat obnovit, v Desítkách se mi to zatím příliš nedařilo. Mezi několika nově nastavenými počítači se synchronizovalo pozadí na pracovní ploše nebo obrázkové heslo. Prohlížeč ale zůstal bez povšimnutí a hřejivé pocity automatické obnovy nastavení po přeinstalaci, které jsme měli ve Windows 8, zmizely.

Zapínání VPN by mohlo v novém panelu pro síťová připojení proběhnout klepnutím, podobně jako připojení k Wi-Fi, místo toho se ale dostanete do okna s nastavením počítače. Zatímco ve Windows 8 jste v nabídce síťových připojení jednoduše označili připojení jako účtované podle objemu dat, tato vlastnost nezmizela, pouze takto připojení označíte až hluboko a neintuitivně v nastavení počítače. Jednouché úkony se staly složitými.

Instalace aplikací na paměťové karty

Některé mobilní platformy nás naučily, že aplikace nemusíme instalovat pouze do interního úložiště. Typicky se to týká levných zařízení. S Windows 10 pro osobní počítače a větší tablety si ale na podporu pro instalaci aplikací na paměťové karty počkáte. Funkce totiž nebude dostupná hned, jak Microsoft vysvětlil. Časový plán zveřejněn nebyl, od prvního dne však bude instalace na paměťové karty podporována ve Windows 10 Mobile. Pronikne funkce do „velkých“ Desítek už na podzim?

Svobodná volba

I přes řadu prvotních nedostatků musíme ocenit minimálně široké možnosti nastavení. Tabletové i desktopové režimy skýtají možnosti, jak si prostředí přizpůsobit. V tom se Desítky liší od Osmiček. Nabídka Start ve Windows 10, jež nahradila vždy celoobrazovkovou Úvodní obrazovku, v žádném případě není kopií Startu z Windows 7. Věnuje totiž dost prostoru připínání dlaždic.

Výchozí nastavení bude většině lidí dávat nejlepší smysl. Pokud se však s Microsoftem neshodnete, jednoduše si parametry upravíte. Na klasických počítačích je Start menší, ale tažením ho snadno zvětšíte. Pokud vám to tak vyhovuje, lze nabídku na nedotykovém desktopu klidně používat v režimu celé obrazovky. Tak mi to např. připadá nejlepší na notebooku s dotykovou obrazovkou. Standardně je na celou obrazovku Start roztažen na tabletu.

Tlačítko na hlavním panelu kromě přehledu oken nabídne jednoduchou správu virtuálních ploch
Tlačítko na hlavním panelu kromě přehledu oken nabídne jednoduchou správu virtuálních ploch

Chcete mít v tabletovém režimu na hlavním panelu ikony připnutých a běžících programů? Můžete je zobrazit, nebo je skryjete. Opravdu záleží na vás. Systém lze připodobnit k Windows 8, ale pokud chcete, necháte ho, aby vypadal více jako Windows 7 – podle toho, kterému ze systémů fandíte víc. Svobodu volby a široké možnosti přizpůsobení považuji za jeden z nejvýraznějších přínosů Windows 10.

Tablet, nebo počítač?

S Windows 10 se pojí mnoho příslibů, ale již dnes mají dobré vlastnosti. Vedle svobody volby nelze neocenit tabletový režim. Funguje sice jinak než ve Windows 8, což napoprvé nevyvolá opojné pocity. Na druhou stranu Microsoft zachoval návaznost na gesta z Osmiček. Tažení prstem z pravé strany vysune centrum s notifikacemi a rychlými akcemi. Tažení zleva vás hned nepřepne do další aplikace, ale zobrazí nabídku otevřených oken.

Jedná se o podobnu nabídku, kterou kromě standardní zkratky Alt+Tab lze nově vyvolat také tlačítkem na hlavním panelu. V režimu klasické pracovní plochy jsou živé náhledy oken menší, abyste nemuseli tolik jezdit s myší. V dotykovém režimu naopak příjemně vyplní celou obrazovku. Zbylá gesta Microsoft nepoužívá, neboť na skryté kontextové nabídky a lišty nehraje.

Životní cyklus

Microsoft v minulosti nastavoval životní cyklus svých operačních systémů na 10 let. Dnes je situace opět jiná v tom, že Microsoft o Windows 10 otevřeně hovoří jako o posledním systému na dlouhou dobu a zavádí s ním model systému jako služby. Vzhledem k tomu, jak je situace zamotaná, proto nejspíš ani sám Microsoft neví přesně, jak to bude, a kdy a zda se objeví další Windows. Pro všeobecný klid nicméně byla prozatím podpora Desítek stanovena opět na 10 let.

Aplikace mají obvykle hamburgerové tlačítko, případně jiná viditelná tlačítka, kde najdete všechny funkce. Hra na schovávanou tak skončila, což bude pro většinu lidí dobrá zpráva. Minimálně Desítky zametly s nekonzistencí ovládání – na tabletu nastolilo rovnováhu mezi klasickými a moderními programy. Je jedno, jestli máte před sebou nový Kalendář, Průzkumníka nebo klasický Firefox, neboť všechny aplikace lze ukončit tažením z horní do spodní části obrazovky. I toto gesto můžete znát z Windows 8, ale teprve teď lze dotykové zařízení ovládat spravedlivě.

Oproti Windows 8 si všimnete i milých drobností jako zvětšených kontextových nabídek v klasickém prostředí. Systém ví, že jste nabídku vyvolali dotykem, tak aspoň zvětší rozestupy mezi položkami, abyste omylem neklepli jinam. V dotykovém režimu zbyly i některé další dobré věci z minula. Přihlašování vám na tabletu usnadní obrázková hesla. Vyberete obrázek, dále na něm provedete tři gesta a těmi se budete moct přihlásit ke svému účtu na daném zařízení.

Takto je řešena kompatibilita starších aplikací, jež počítaly se Šémem
Takto je řešena kompatibilita starších aplikací, jež počítaly se Šémem

Ačkoli mi některé prvky z Osmiček chybí, včetně zmíněného Šému, po počátečním šoku vnímám změny ve Windows 10 v konečném důsledku pozitivně. Windows 10 se daří vytvořit dojem systému, kde se jedno prostředí proměňuje podle vašich potřeb, nikoli kde na sebe naráží dvě nepřátelská prostředí. Desítky tak nabízí jiný, ale v konečném důsledku lepší zážitek než Osmičky. Používání především prospívá přepínání mezi dotykovým a klasickým režimem. Ovládání funguje vždycky tak, jak je to logické. Víte, co dělat s myší i dotykovou obrazovkou.

Pro pár drobností navíc

Měli byste přejít na Windows 10, pokud šťastně používáte Windows 7? Zatímco upgradování zařízení s Osmičkami se zdá být o něco jasnější volba, majitelé Sedmiček se musí zamyslet více. Je pravda, že desktop zdědil pěkné novinky z Osmiček a přidal vlastní. V dílčích disciplínách je desktopové prostředí o kus lepší než v Sedmičkách, ale přijde na to, jestli novinky využijete.

Dialog pro výběr výchozí aplikace je propracovanější než v Osmičkách
Dialog pro výběr výchozí aplikace je propracovanější než v Osmičkách

Virtuální plochy mohou někomu zvednout produktivitu, ale obecně nevěřím, že bude procento uživatelů, kteří je skutečně využijí, vysoké. Skutečně nároční jedinci stejně spíše mají dva monitory. Patrně spíše pro začátečníky byla zamýšlena pomůcka v podobě nabídky dalších otevřených oken, když jedno připnete ke stařeně obrazovky. Co jsem zjišťoval mezi pokročilými uživateli, tak ti ji spíše vypínají.

Minulé verze Windows nabídly připínání oken ke straně obrazovky, v Desítkách ale druhé okno vyplní zbývající prostor, který mu nechalo první připnuté okno, nikoli přesně polovinu obrazovky. Navíc okno nemusíte upustit pouze na straně obrazovky. Pakliže myší zajedete do rohu a okno upustíte, vyplní čtvrtinu obrazovky. Hrátek s pomocným mechanismem pro rozestavění oken si tedy užijete dostatek.

Streamování her z Xboxu One

Aplikace Xbox pro Windows 10 umožňuje všem hráčům streamovat hry z konzole Xbox One na počítač. Pokud bude v obývacím pokoji návštěva, konzoli tam klidně necháte a sednete si ke svému počítači v pracovně. (Pokud to ovšem nebude návštěva pro vás.) Obraz se přenese, takže si zahrajete, i když u Xboxu nebudete přímo sedět. Funkce je ovšem z logických důvodů vyhrazena pouze pro lokální sítě.

Neuspokojivý stav prvního vydání

Sčítání bodů

Navzdory vylepšením se vám upgrade vyplatit nemusí. Pokud máte dostatek nástrojů pro Sedmičky, včetně poštovních klientů, pochybuji, že vám na klasickém počítači Desítky nabídnou něco o tolik lepšího. Pořád se jedná o hybridní systém a nemyslím si, že by byl nutně intuitivnější než Windows 7, která platí za poslední ryze desktopový operační systém. V Desítkách budete potkávat prvky určené spíše pro tablety.

Sice jsem naznačil, že díky přepínání režimů dotykové prostředí neleze režimu klasické pracovní plochy do zelí, ale přesto se zamyslete nad tím, co z vyjmenovaných kladů a záporů převáží. Spokojený uživatel Sedmiček nemá kam spěchat. Moderních aplikací je zatím stejně nedostatek a svých nástrojů máte patrně i tak dost. Ani Edge váš stávající prohlížeč zatím nenahradí.

To, že se budete potýkat s jednotným Nastavením místo tradičních Ovládacích panelů (a do toho občas se starými dialogy), nebude zrovna zásadní přínos. Desítky vám nabídnou více funkcí v desktopu a svižnější běh, ale na to si můžete v klidu počkat. Pořád platí, že Desítky nejsou ryze desktopové, ale hybridní a určené k běhu navíce typech zařízení.

 Nabídky v desktopu neladí s těmi moderními……minimálně však reagují na změnu ovládání a na dotykové obrazovce se zvětší
Nabídky v desktopu neladí s těmi moderními,
reagují však na změnu ovládání – na dotykové obrazovce se zvětší

Jsou tak univerzální, ale to je právě důvod, proč se na klasických počítačích navzdory všem zlepšením budete muset smířit s tím, že časy ryze desktopových systémů jako Windows 7 jsou pryč. Windows 10 nejsou pokračovatelem Sedmiček, ale Osmiček. Jedním z vedlejších efektů je předělávání uživatelského prostředí, takže vznikla např. kompromisní nabídka Start, zvětšené prvky jako ovládání hlasitosti atp.

Dokonce také fanoušek rodiny Windows 8, která mnozí považují za rozbitá a nedotažená, si unáhleným upgradem uškodí možná ještě více, pokud je zvyklý např. na změněné chování OneDrivu. Posledním bodem jsou věci, které šly dříve normálně, nehledě na verzi Windows. Celé prostředí v Desítkách rovněž potřebuje dotáhnout do konce. Navíc v obou případech riskujete, že se potkáte s vyšší frekvencí pádů a chyb, než na kterou jste díky odladěnosti starších Windows zvyklí.

Desítky nám usnadní přihlášení, je ale důležité podotknout, že pouze s novým hardwarem. Mají integrovanou podporu biometrického přihlášení. S infrakamerami odpadne přihlašování pomocí hesla, protože systém pozná vaši tvář. S obyčejnými webkamerami ale funkce logicky nefunguje.

Desítky budou dobré

První náčrt dává na srozuměnou, že nám Windows 10 nabídnou komfortní desktopový zážitek, ale ten den ještě nenastal. Microsoft se musel vrátit o pár kroků zpátky, takže v důsledku nabízí systém, který dnes umí někdy méně, ale někdy také více než jeho předchůdci. S novým prostředím narazíte na paradoxní situace, kdy je např. ovládání sítě nedotažené, nepohodlné a někdy neintuitivní oproti tomu, co dříve dobře fungovalo.

Bod, kdy se dostaneme na úroveň a následně za úroveň dosavadních verzí Windows, existuje, jen se zatím nachází v dáli. Bude trvat minimálně pár měsíců, než k němu Windows 10 dojdou. Situaci podtrhují problémy technického rázu plynoucí rovněž z uspěchaného vydání. Osobně zatím vinou kombinace faktorů setrvám ještě aspoň pár měsíců na ověřených Windows 8.1 s nejlepším OneDrivem v historii.

Recenzovat systém, jenž není nikdy hotový, je obtížné. Problém vyvstává v tom, jak rychle přestane být taková recenze platná. Už za týden nebo měsíc mohou být vyřešeny některé nedostatky. Více než kdy jindy platí, že při čtení recenzí na Windows 10 musíte sledovat datum vydání. Jak jste pochopili, tato recenze se vztahuje na první verzi, kterou měla široká veřejnost oficiálně k dispozici od 29. července 2015.

Průběžné zlepšování

Model průběžného vývoje zajistí trvalý přísun vylepšení, což platí ovšem hlavně pro běžné opravy a aplikace. O některých částech systému už dnes víme, že budou v budoucnu lepší. Týká se to zejména integrace OneDrivu. Windows 10 nás nejen v tomto vrátila tam, kde jsme byli před Windows 8. Mohu však potvrdit, že práce s OneDrivem je ve Windows 8.1 pohodlnější. Microsoft naštěstí slíbil, že do Desítek funkci podobnou zástupcům na disku později doplní.

Máte dvě zvuková zařízení, z nichž posloucháte zvuk? Z hlavního panelu lze nově ovládat pouze jedno
Máte dvě zvuková zařízení, z nichž posloucháte zvuk?
Z hlavního panelu lze nově ovládat pouze jedno

Samotné jádro Windows a větší funkce by měly přicházet dvakrát do roka. První balík vylepšení dorazí na podzim. Protože se jedná o původní plánovaný termín vydání Windows 10, doporučuji s případným upgradem symbolicky počkat minimálně do tohoto milníku. Klidně ale počkejte ještě déle. Pokud jste neklidní, systém zkuste. Můžete se snadno vrátit k přechozí verzi.

V opačném případě v klidu prožijte následujících několik měsíců a upgrade nechte třeba až na jaro či začátek léta. Pouze si poznamenejte, že na bezplatný přechod na svém stávajícím počítači s Windows 7 či 8.1 máte čas do 29. července 2016. Jako první a patrně v dohledné době zmizí technické problémy. Výrobci také vydají nové ovladače. Design a funkcionalita jsou věcí jinou.

Nástin vývoje

První velká dávka vylepšení pro Windows 10 by měla dorazit na podzim, konkrétněji v říjnu. V tomto období měly být Desítky vypuštěny původně. Lze předpokládat, že tak balík zahrne některé funkce, jež firma slíbila, ale nestihla do července dodělat. Minimálně se dočkáme aplikací na psaní zpráv a telefonování, s nimiž bude integrován Skype. Dále dorazí podpora doplňků do Edge. Výdrž notebooků na akumulátor je zhruba stejná jako s Windows 8.1 Update, proto chce Microsoft přinést další optimalizace a výdrž zařízení s Windows 10 zlepšit.
Podle toho, co víme, by měla firma aktualizovat samotné jádro systému a přinášet větší novinky dvakrát do roka. Redmondští počítají s něčím, čemu říkají Redstone. (Pro Windows 8.1 použili kódové označení Blue a Desítkám interně říkají Threshold.) Microsoft nyní pracuje rovnou na dvou větších aktualizacích pro Windows 10, které spatříme v roce 2016. První by měla vyjít v červnu, druhá v říjnu, pokud se ovšem plány nezmění.

Na brzké shledání

Přecházet brzy po vydání sice nedoporučit nemohu, úplně se však upgradu nevyhýbejte. V případě placeného upgradu by byla diskuze závažnější, na druhou stranu Desítky můžete získat zdarma. V konečném důsledku budou živou vodou pro váš počítač. Jsou zase rychlejší než Osmičky – tím pádem výrazně rychlejší než Sedmičky – a nabídnou vám pár vylepšení v režimu klasické pracovní plochy, která se vám budou líbit.

Microsoft navíc investoval velké úsilí do zlepšení zabezpečení, takže si polepšíte i v tomto ohledu. Ke všemu získáte dlouhodobě podporovaný produkt. Podpora Sedmičkám vyprší za pět let, kdežto s Windows 10 budete mít vystaráno navěky. Nebudete se muset zajímat o to, zda ještě dostanete záplaty. Automaticky budete mít všechny záplaty a také nové funkce, včetně samotného jádra systému. Tvrdím, že to není špatná nabídka.

Jen bohužel v první verzi novinky nedokáží vždy vykompenzovat nedodělanost a prvotní neodladěnost. Microsoft vydal Windows 10 příliš brzo. V den vydání nešlo o příkladnou ukázku toho, jak má hotový operační systém vypadat.

Desítky v začátcích nejsou špatným systémem. Jsou ale pro vás aktuálně lepší než Sedmičky, případně Osmičky? To je na jinou debatu. Windows 10 bezesporu ale mohou být lepší a troufám si tvrdit, že lepší budou. Jen je ještě nechte nějaký čas odpočívat a rozvíjet se. Z dětství vyrostou v dospělý produkt. Za rok budeme mít tu čest s podstatně lepším systémem.

Ohodnoťte tento článek!