Dropbox Smart Sync zprostředkovává přístup k souborům uloženým jen v cloudu. Zatím jen týmům

Co ani po dlouholetých slibech nedokázal Microsoft, dokázal Dropbox. Chytrý přístup ke svém souborů z cloudové jednotky, tedy i k těm, které nejsou standardně stažené, však zatím nenabízí jednotlivcům.

0
Dropbox
Dropbox

Krátká verze zní tak, že Dropbox loni přislíbil přístup skrze správce souborů ke všem souborům, tedy i k těm, které nejsou stažené. A slíbená novinka se dostavila. Chcete delší verzi? Podobnou funkci ve Windows 8.1 nabízel OneDrive. Podle Microsoftu ale docházelo k omylům, kdy se někteří snažili bez připojení pracovat se soubory, které ve skutečnosti nebyly stažené. V Průzkumníku jste zkrátka viděli celý svůj OneDrive, nebylo však očividné, že některé soubory nejsou k dispozici bez připojení.

Podle mě bylo řešením přidat symboly indikující stav stažení, podle Microsoftu však bylo lepší funkci úplně zrušit. (Na jeho obranu, první verze OneDrivu ve Windows 10 byla nepochopitelně osekaná, takže klient nešel vypnout a nebylo ani možné pozastavit synchronizaci.) V době vydání Windows 10 bylo slyšet, že se Redmondští časem vytasí s podobným, ale lepším řešením. Dnes jsme se ho nedočkali, místo Microsoftu to však zvládl právě Dropbox. Symbol cloudových úložišť si zaslouží potlesk, Microsoft raději pokárání. Pojďme dál.

Projekt Infinite = Smart Sync

Dropbox použil symboly v ikonách, o nichž jsem hovořil před lety. Díky symbolu víte bezpečně, zda je soubor stažený, nebo není. To, čemu Dropbox říkal projekt Infinite, se dnes nazývá Smart Sync. Na samotné pokrokové myšlence se naštěstí nic nezměnilo. Při používání OneDrivu ve Windows 8.1 jste ve správci souborů viděli všechny soubory z cloudové jednotky, přičemž existovaly dva stavy. Soubor byl buď stažený, nebo dostupný jen v cloudu.

Pakliže jste s ním chtěli pracovat, stáhl se a od té doby byl uložený lokálně, dokud jste ho později znovu neoznačili příznakem a lokální kopii tak neodstranili. Dropbox Smart Sync vám rovněž ukáže všechny soubory z cloudové jednotky, ale pokud chcete pracovat s pouze online souborem, tak jej klient soubor dočasně stáhne a po skončení práce automaticky odešle do cloudu. Tudíž lokální kopie přestane existovat. Tímto způsobem můžete efektivně šetřit místo, aniž by trpělo pohodlí.

Novinka zatím stále není dostupná pro všechny. Dropbox ji jako první nabízí týmům používajícím Dropbox Business, a to ještě v rámci programu pro přístup k čerstvým funkcím. Dropbox tedy postupuje opatrně a bude chvíli trvat, než bude Smart Sync považovat za dostatečně prověřený, aby se nebál jej nasadit na všech zařízeních. Sluší se podotknout, že již loni v dubnu Dropbox naznačoval, že bude funkce zaměřena na týmy.

Co ale jednotlivci? V čerstvém oznámení je jasně řečeno, že zatím nárok nemají, ale firma se bude snažit, aby se k funkci dostali také běžní spotřebitelé a spotřebitelky. Snad to nebude trvat, protože technologii Dropbox očividně má.

Ohodnoťte tento článek!